Dışişleri Bakan Yardımcılıklarına Burak Akçapar ve Mehmet Kemal Bozay atandı

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sonuç olarak, Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Burak Akçapar ve Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay dışişleri bakan yardımcılığına atandı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Türkiye’nin AB nezdindeki daimi temsilcisi olarak atandı.

BURAK AKÇAPAR’IN GEÇMİŞİ

1988 yılında Dışişleri Bakanlığı’na başlayan Akçapar, Hindistan’da Büyükelçilik, Nepal, Sri Lanka ve Maldivler’de Akredite Büyükelçilik, Washington ve Doha’daki Türk Büyükelçiliklerinde Misyon Başkan Yardımcılığı, Almanya ve Almanya’da çeşitli görevlerde bulundu. NATO.

Akçapar, merkezdeki görev süresi boyunca politika planlama genel müdürlüğü, Güney Asya genel müdür yardımcılığı, politika planlama daire başkanlığı, Uluslararası Güvenlik ve Silahsızlanma Genel Müdür Yardımcılığı’nda baş katiplik ve üçüncü katiplik ve Dışişleri Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Politika, Analiz ve Koordinasyon.

Akçapar, 11 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği görevini devraldı.

MEHMET KEMAL BOZAY’IN GEÇMİŞİ

1989 yılında Dışişleri Bakanlığı’na katılan Bozay, İran, Slovenya ve Bosna-Hersek’te çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, 1997-1999 yıllarında Müsteşarlık Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcılığı ve Müsteşarlık Müsteşarlığı Direktörü olarak görev yaptı.

1999-2003 yıllarında Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği’nde Müsteşar olarak görev yapan Bozay, Dışişleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcılığına bağlı çeşitli görevlerden sonra Tel Aviv’deki Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarlığı ve Belgrad Büyükelçiliği görevlerini üstlendi. orta Doğu.

2016-2018 yıllarında AB ve Avrupa İşlerinden sorumlu müsteşar yardımcısı olan Bozay, 2019 yılından bu yana Türkiye’nin AB nezdindeki daimi temsilcisidir.

AB DAİMİ TEMSİLCİSİNİN ATANMASI

1994 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlayan Faruk Kaymakcı, asli görevleri sırasında Balkanlar, çok taraflı ekonomik kuruluşlar, politika planlama ve AB departmanlarında çalıştı. 2009-2011 yıllarında Avrupa İşleri Bakanlığı’nda Dışişleri Özel Danışmanı ve İletişim Başkanı olarak görev yaptı.

Üç kez Trablus Büyükelçiliği’nde, NATO’nun Afganistan’daki en üst düzey sivil temsilcisi ve Türkiye’nin Avrupa Birliği nezdindeki daimi temsilcisi olarak görev yapan Kaymakcı, 2011-2013 yılları arasında Türkiye’nin Basra Başkonsolosu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 2013 yılındaki büyükelçisiydi. Ekim 2013-Ocak 2017 arasında Bağdat.

Büyükelçi Kaymakcı, Şubat 2017’de Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi olarak atanmıştır ve Ağustos 2018’de Dışişleri Bakan Yardımcılığı ve AB Dönem Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir.

Yoruma kapalı.