Devleti 38 milyon dolar zarara uğrattılar… Operasyonla yakalandılar

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince “Hayali İhracat” operasyonu düzenlendi. Romanya’daki bir “Cephe” şirketi aracılığıyla “hayali ihracat” yapıldığı tespit edilince İstanbul’da yedi adrese eş zamanlı baskınlar düzenlendi ve beş kişi yakalanarak gözaltına alındı.

3’ü şirket yetkilisi, 1’i aracı ve 1’i gümrükçü olmak üzere 5 suç ortağının mal varlığına el konuldu. İddialara göre, organize bir şekilde “hayali ihracat” suçuna bulaşan zanlıların, işleri olmadığı halde var gibi göstermek için Romanya’daki şirket adına sahte faturalar düzenledikleri belirlendi.

Laleli pazarında bonoların “kumaş” gibi “ihraç malı” olarak listelendiği belirlendi. Romanya’daki şirketi “İhraç Edilmiş” olarak belirtmeye karar veren zanlıların, gümrük işlemlerinin ardından bazı Gümrük Müşavirleri tarafından söz konusu mal için uygun beyanname düzenleyerek sözde ihracatın yapıldığını ve bu nedenle haksız KDV iadesi aldıklarını kanıtladıkları tespit edildi. Şüphelilerin sözde sahte ihracat faturalarıyla devlete 38 milyon dolar zarar verdikleri iddia edildi. Muhtemelen gümrük müşaviri iki kişi daha arıyor.

Yoruma kapalı.