Devlerden büyük yardım – Son Dakika Haberler

Türkiye’nin 10 ilini etkisi altına alan ve yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından depremzedelerin sorumluluğunu büyük Alman şirketleri üstlendi. Deprem bölgelerine yardım sağlayan firma sayısı her geçen gün artarken, bugüne kadar takip edilen toplam yardım tutarı 38 milyon avroyu geçti. Bu miktar hızla artmaya devam ediyor.

BAĞIŞLAR KARŞILANDI
BAYER, Telekom, RWE, Siemens, Mercedes, AUDI, VW, Aldi, Kaufland gibi global firmaların yardımları da bu firmaların ürünlerini kullanan vatandaşları memnun etti. Avrupalı ​​Türkler sosyal medyada “Zor günde üzerlerine düşeni yaptılar. Milyonlarca dolar kazanan şirketlerimizden beklenen bu, teşekkürler” gibi birçok paylaşım yaptı.

BAĞIŞ YAPAN FİRMALAR
MERCEDES-BENZ: Alman otomobil markası Mercedes-Benz, Türkiye ve Suriye’deki depremden etkilenen insanlar için Alman Kızıl Haçı’nın Alman kuruluşuna 1 milyon avro bağışta bulundu. Alman otomobil devi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Suriye’deki büyük depremlerden etkilenen insanlar için bir milyon euro bağışlıyoruz.”
Bağış, hızlı bir şekilde yardım malzemeleri sağlamak için yerel insani yardım için kullanılacaktır” dedi.
Ayrıca şirket çalışanları arasında bağış kampanyası düzenlenmiştir.
VOLKSWAGEN: Alman otomobil üreticisi Audi, Volkswagen AG ile birlikte Türkiye ve Suriye’de depremin vurduğu bölgelere acil yardım için 1 milyon euro bağışladı.

PORSCHE: Alman otomobil üreticisi Porsche AG, depremden etkilenenler için Alman yardım kuruluşlarının çatı grubu olan “Aktion Deutschland hilft eV”ye 1 milyon euro bağışladı.
BAYER: Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer, depremden etkilenen nüfusları desteklemek için 1,5 milyon avroluk bir acil durum fonu sağladı. Bayer, Kızılay’a 500.000 Euro bağışladıktan sonra, Suriye için Alman Kızılhaçı’na da 200.000 Euro bağışta bulundu.
SIEMENS: Sanayi, enerji ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren Alman teknoloji şirketi Siemens, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için 1 milyon euro bağışta bulundu. Şirket, çalışanlarının bağışları kadar katkı yapacağını açıkladı.
LUFTHANSA: Lufthansa, Türkiye’ye bir yardım uçuşu başlattı. Battaniye ve giyecek gibi eşyaların yanı sıra gıda ve hijyen malzemeleri de şirketin Boeing 777F uçağıyla bölgeye taşındı.
DEUTSCHE TELEKOM: Alman Deutsche Telekom, 15 Şubat’a kadar Almanya’dan Türkiye ve Suriye’ye yapılan aramalar için ücret almayacağını açıkladı. Deutsche Telekom’un Türkiye ve Suriye’deki müşterileri için 15 Şubat’a kadar data roaming’in ücretsiz olacağının belirtildiği açıklamada, depremzedeler için “Aktion Deutschland Hilft”e (Almanya yardım ediyor) 1 milyon euro bağışlanacak.
ALLIANZ GRUBU: Allianz Grubu, depremzedelerin ihtiyaçlarını desteklemek için 6 milyon avro bağışta bulunduğunu açıkladı. Şirket ayrıca çalışanlarından ve bağlı acentelerinden gelen bağışlara 1 milyon Euro ekleyeceğini söyledi.
RWE: Enerji şirketi RWE de bağışta bulundu.
Şirketten yapılan açıklamada, “Deprem bölgesinde faaliyet gösteren insani yardım kuruluşlarına 250 bin avroluk acil yardımda bulunuyoruz ve yardım için her şeyi yapıyoruz” denildi.
VODAFONE: Cep telefonu şirketleri Telekom, Vodafone ve Telefonica uzun süredir Türkiye ve Suriye ile ücretsiz görüşmeye izin veriyor. Telekom mağdurlar için 1 milyon euro, Vodafone ise 1.2 milyon euro bağışta bulundu.
SCHAEFFLER AG: Herzogenaurach’tan otomobil parçası üreticisi Schaeffler AG de 200.000 Euro’luk bağış listesine dahil edildi.
ALDI SÜD: Süpermarketler zinciri Aldi Süd 500 bin euro bağışlarken, Lidl ve Kaufland süpermarketlerinin bağlı olduğu Schwarz Group da 1 milyon euro bağışta bulundu.

Bunlar Ayrıca Würth-Gruppe 500.000 Euro, Deutsche Bank 500.000 Euro, Playmobil Çocuk Fonu 100.000 Euro, R+V Versicherung 50.000 Euro, Böhringer 250.000 Euro ve Fraport 1.000.000 Euro bağışta bulundu.

Yoruma kapalı.