DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu’ndan skandal paylaşım! Can Atalay kararı sonrası o hakimleri hedef gösterdi

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, Atalay’ın Gezi Davası’nda 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 2015’te milletvekili seçilen Atalay’ın tahliye ve yargılamanın durdurulması talebini şartların oluşmaması nedeniyle reddetti. 14 Mayıs’ta 28’inci dönem milletvekili seçimi yapıldı.

DOKUNULMAZLIĞI KULLANMAYA DEVAM ETMEME KARARI VERDİ

Kararda, Atalay’ın Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 312. maddesinde yer alan “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçundan yargılandığı belirtildi. Anayasa’nın 83. ve 14. maddeleri uyarınca milletvekili dokunulmazlığına ilişkin değerlendirme yapıldığı belirtildi. Kararda, “Yasa koyucunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığına zarar verecek bir faaliyette bulunması halinde iradesinin dokunulmazlıktan yararlanmaya devam etmeyeceği açıktır.”

DEVA PARTİSİ YENEROĞLU ATALAY’A KATILDI

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Yargıtay 3. Ceza Dairesi başkan ve üyelerinin isim ve imzalarının bulunduğu karar belgelerini sosyal medya hesabından paylaşarak, “Yargıtay 3. Ceza Dairesi Kararı Mahkeme Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliye talebinin Yargıtay tarafından reddedilmesi Anayasa’ya ve Anayasa’ya açıkça uygundur ve Yargıtay içtihatlarına aykırıdır. Milletvekili seçilen Can Atalay’ın dokunulmazlığını hiçe sayarak kendisine ve kendisine oy verenlere seçme ve seçilme hakkı yok sayılmıştır.Milletvekili seçilen Atalay’ın cezaevinden derhal salıverilmesi gerekirdi. Milletvekiline dokunulmazlık tanındı.Dokunulmazlık kapsamında benzer davalarda verilen hak ihlalleri ve tahliye kararları var.Bu hususlar Anayasa Mahkemesi’nin Mustafa Balbay, Leyla Güven, Enis Berberoğlu ve Ömer Faruk Gergerlioğlu kararlarında incelenmiş, hak ihlallerinden tahliye kararları verildi. Yargıtay bu konuda da karar veriyor mu, bu kadar açık örnekler, uygulamalar, hukuk normları varken Yargıtay neden siyasetin çizdiği sınırları aşıp adaleti tesis edemiyor? Hukuk devleti ve demokrasi açısından utanç verici bir karardır” dedi.

https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2023/07/13/deva-partili-mustafa-yeneroglundan-skandal-paylasim-can-atalay-karari-sonrasi-o-hakimleri-hedef-gosterdi-1689278839628.  jpg

KARAR VEREN HAKİMLERİN HEDEFİ

Sözde eleştirileri dile getiren Yeneroğlu, terörle mücadelede görev alan kişileri hedef alma suçunu görmezden gelirken, terör örgütünün arşivlerini denetleyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi başkanı ve üyelerini de ifşa etti. terör, sosyal medya hesabında. Yeneroğlu, binlerce terör suçlusunun dosyaları hakkında karar veren, yargıçları yasadışı terör örgütlerinin hedefine koyan başkan ve üyelerin isimlerini ve imzalarını yayınladı.

Yoruma kapalı.