Depremzedelerin yerini gösteren portal yayında

Başarsoft, deprem anında adres bazlı yardım çağrılarını esas alarak, “Deprem Yardım İhtiyaç Haritalama Portalı” https://deprem.basarsoft.com.tr’onu hayata geçirdi. Deprem nedeniyle binaların çökmesi, yolların kapanması ve yolların kaybolması, listelenen adreslerin bulunmasını zorlaştırdı. Deprem çok geniş bir alanı etkilediği için kurtarma ekipleri yetersiz kaldı ve sosyal ağlardan yapılan yardım taleplerinin bir kısmına adres bulunamadığı için ulaşılamadı.

Başarsoft Ankara’dan 40 kişilik bir ekip, depremin ilk anından bu yana Twitter ve diğer sosyal ağlardaki yardım taleplerini taradı, adres ve detayları çıkararak sınıflandırdı. Ardından koordinatörlüğünü yaptığı ve yeni kurduğu https://deprem.basarsoft.com.tr portalına giriş yaptı. Böylece yardım isteyenlerin adrese ihtiyaç duymadan yerinin belirlenmesi mümkün olmuştur.

HERKES GİREBİLİR

Portal, sadece Başarsoft ekibinin değil, yardıma ihtiyacı olan herkesin talebini girebileceği şekilde tasarlandı. Yeni isteklerin doğru bir şekilde girilebilmesi için portala basit bir “+” butonu eklenmiştir. Bu “+” tuşuna basıldığında veri giriş ekranına ulaşılır ve kişinin adı, adresi, aldığı son haberler, battaniye ve yemek ihtiyacı gibi bilgiler sisteme kaydedilebilir.

Uygulama, cep telefonundan ve yüksek internet yetenekleri gerektirmeden çalışabilmesi için basit bir web arayüzü olarak tasarlanmıştır. Bu sayede herhangi bir uygulamayı indirme, yükleme, kayıt olma gibi sınırlayıcı adımlar yoktur. Burada toplanan veriler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tüm kamu kurumlarına kartografik bilgi sağlayan CBS Genel Müdürlüğü’ne ve AFAD’ın AYDES uygulamasına aktarılmaya başlandı.

Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan, “Belirli bir yükün üzerindeki bilgileri görüntülemek için, yoğun talebi karşılayabilmek için bir web uygulamasına geçip buluta yerleştirmemiz gerekti. Amazon, depremin ertesi günü aramıza katıldı ve bize ücretsiz yardım teklif etti. uygulama geliştirme ekibi Amazon Türkiye ekibi ile birlikte çalıştı ve portalı 7 Şubat gecesi Amazon sunucularında kullanıma açtık.”

8 Şubat saat 16:00’dan bu yana portalda 8.500’den fazla talep koordine edildi. İlk anlarda çökmeyle ilgili birçok bilgi gelirken, şimdi yardıma ihtiyaç arttı. Yardım ihtiyaçları arasında bebek bezi, hijyenik ped gibi hijyen malzemeleri, soğuğa dayanıklı giysi talepleri, güç bankaları, çadırlar ve benzin gibi ürünler yer alır.

YARDIM NOKTALARINI YÜKLEME

Çözülmüş ve güncelliğini yitirmiş veriler gelecekte portaldan kaldırılacaktır, ancak şimdilik tarih ve saat eklenerek güncel tutulmasına odaklanılmıştır.

Portalda; Bölgedeki depremzedelerin ve kurtarma ekiplerinin kullanımı için açık ve işleyen eczaneler, yardım dağıtım noktaları, geceyi geçirecekleri sıcak ve güvenli toplanma alanları eklenecek.

Portalın benzer uygulamalardan farkı, gerçekten yardıma ihtiyacı olan ve detaylı bilgi veren istekleri manuel olarak eklemesi ve koordinat hassasiyetinin yüksek olmasıdır.

Yoruma kapalı.