Deprem felaketinde Gaziantep’te 468 vatandaş hayatını kaybetti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş, Pazarcık ve Elbistan merkezli iki ayrı depremin vurduğu iller arasında yer alan Gaziantep’te tüm yaraların sarılacağını söyledi. Bakan Kurum, 581 binanın yıkıldığı Gaziantep’te can kaybının 468’e ulaştığını söyledi. 3 bin 570 yaralının olduğu kentte arama kurtarma çalışmaları hızla sürüyor.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Jandarma Başkomutan Yardımcısı Orgeneral Ali Çardakçı ve Gaziantep Valisi Davut Gül ile Gaziantep AFAD Koordinasyon Merkezi’nde yaptığı görüşmenin ardından konuşan Bakan Murat Kurum, depremin tüm Türkiye’yi sarstığını belirterek, şunları kaydetti: Gaziantep’te can kaybı 468’e ulaşabilir. Yaralı sayısının 3570’e çıktığını, kent genelinde 581 binanın yıkıldığını söyledi.

Bakan Kurum, bu depremin 13,5 milyon vilayet vatandaşını doğrudan etkilediğini belirterek, ilk büyük depremin ardından bazı binaların yorulduğunu ve kısmen hasar gördüğünü, ikinci depremle birlikte hafif hasarlı binaların maalesef yıkılma noktasına geldiğini söyledi. Kurum, Gaziantep’te özellikle depremden en çok etkilenen İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde 1.21 çadır kurulduğunu ve bölgeye 5 bin çadır gönderildiğini duyurdu. İslahiye, Nurdağı ve Gaziantep merkezleri için 3 ayrı çadırkent kurulacağını kaydeden Kurum, kente bin konteynerin gönderildiğini bildirdi.

Nurdağı ve İslahiye ilçelerine mobil baz istasyonlarının gönderildiğini vurgulayan Kurum, il genelinde vatandaşların barınması için 70 bin 309 kişilik sosyal tesislerin tahsis edildiğini kaydetti.

Yardım çalışmaları için iki ilçeye 25 jeneratörün sevk edildiğini belirten Bakan Kurum, depremin en net görüntüsünün insansız hava araçlarıyla bölgenin yukarıdan taranmasıyla ortaya çıkacağını kaydetti.

Kızılay’ın 11 bin kişiye yemek sunacağı 2 seyyar kantin ve 28 araç kente ulaşırken, İHH ve Beşir Derneği de toplam 5 bin kişiye yemek verecek ekipleriyle sahaya çıktı.

SON DAKİKA: O görüntüyle deprem felaketinin boyutu ortaya çıktı! İşte Kahramanmaraş depreminde ölü ve yaralı sayısı…

Yoruma kapalı.