Dendias, Kazakistan’ı ziyaret eden ilk Yunan dışişleri bakanı oldu

Resmi temaslarda bulunmak suretiyle ilk kez Kazakistan’a gelen Dendias, başkent Astana’da Kazak mevkidaşı Tileuberdi ile bir araya geldi.

Tileuberdi ve Dendias, heyetler arası görüşmelerin arkasından Kazakistan ve Yunanistan dışişleri bakanlıkları içinde diplomatların eğitimi alanında işbirliğine dair meydana getirilen mutabakat zaptını imzaladı.

Ondan sonra ikili ortak basın toplantısı düzenledi.

Kazak Bakan, Yunanistan’ın ülkesinin Cenup Avrupa’daki mühim siyasal ve ekonomik ortaklarından biri olduğuna dikkati çekti.

Tileuberdi, Yunan mevkidaşı Dendias ile tam karşılıklı anlayış içinde siyasal, ticari ve ekonomik alanlarda ikili ilişkilerin perspektiflerinin yanı sıra internasyonal kuruluşlar çerçevesindeki işbirliğini detaylı bir şekilde ele aldıklarını söylemiş oldu.

Bu senenin 9 ayında karşılıklı tecim hacminin geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 28 artarak 1,4 milyar dolara ulaştığını aktaran Tileuberdi, bu yaz iki ülke içinde Kazak-Yunan İş Konseyinin kurulduğunu anımsattı.

Tileuberdi, bugün iki ülkenin dışişleri bakanlıkları içinde diplomatik servis görevlilerinin eğitimi alanında işbirliğine dair bir mutabakat zaptı imzaladıklarını belirterek, “Genel olarak müzakerelerin neticeleri, ülkelerimiz içinde karşılıklı yarar elde eden işbirliğini tam olarak geliştirmek ve genişletmek için karşılıklı çıkarların varlığını doğrulamıştır.” ifadesini kullandı.

– “KAZAKİSTAN, YUNANİSTAN VE TÜM AVRUPA BİRLİĞİ İÇİN GÜVENİLİR BİR ENERJİ ORTAĞIDIR”

Bakan Dendias, kendisinin Kazakistan’ı ziyaret eden ilk Yunan dışişleri bakanı bulunduğunu ve bu yıl diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü kutladıkları bu ülke ile ilişkileri ilerletmek istediklerini bildirdi.

Dendias, ortalama 10 bin Yunan diasporasının yaşamış olduğu Kazakistan ile kuvvetli dostluk ve karşılıklı anlayış köprüsü kurulduğunun altını çizdi ve gelecek dönemde Aktau’da konsolosluk açacaklarını dile getirdi.

Kazak mevkidaşıyla gerçekleştirdiği görüşmede internasyonal kuruluşlar kapsamındaki işbirliğine ilişkin düşünce alışverişinde bulunduklarını da belirten Dendias, “Birleşmiş Milletler sistemi içinde oldukça iyi ortaklaşa iş yapıyoruz. Bu alanda bizlere verdiğiniz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Dendias, ikili ticaretin gelişmesi için büyük potansiyel olduğu mevzusunda mutabık kaldıklarını belirterek, “Kazakistan, Yunanistan ve tüm Avrupa Birliği için güvenilir bir enerji ortağıdır. Biz gaz koridorunun kavşağındayız ve Avrupa’ya bilhassa Orta ve Doğu Avrupa’ya oluşturulan kapı konumundayız. Enerjiye, turizme, inşaat ve tarıma odaklanabiliriz.” diye konuştu.

Kazakistan ile AB arasındaki ilişkileri de masaya yatırdıklarını aktaran Dendias, Yunanistan’ın bu ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmaktan mutluluk duyacağını sözlerine ekledi.

– TOKAYEV, DENDİAS’I KABUL ETTİ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Eli bol Tokayev, resmi temaslarda bulunmak suretiyle ülkesine gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı Akorda’da kabul etti.

Tokayev, Yunanistan ile ilişkilerin kendileri için öncelikli bulunduğunu belirterek, “Karşılıklı işbirliğinin göstergelerini yeni bir düzeye taşımak için elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

Dendias da Orta Asya’da istikrarın garantörü konumundaki Kazakistan’ı bölgedeki en büyük ve öncelikli ülke olarak gördüklerini kaydederek, “Yunanistan, ülkenizle daha çok karşılıklı yarar elde eden iş birliğine hazır.” dedi.

Yoruma kapalı.