Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Hiçbir ülkeden icazet almayız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca, Çırağan Sarayı’nda düzenlenen “Penfest” kalem festivaline katıldı. Bu yıl üçüncüsü meydana getirilen festivalin İstanbul’da gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kalınca, alın teri döken herkesi kutlama etti. Kalınca, festival alanındaki kalemleri inceledikten sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İbrahim Kalınca, ABD’nin Pençe-Kılıç Operasyonu’na yönelik açıklamasına karşılık, Türkiye’nin güvenliğini sağlamak noktasında hiçbir ülkeden icazet almasının söz mevzusu olmadığını söylemiş oldu. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği mevzusunda ise Kalınca, Türkiye’nin güvenlik kaygılarını yerine getirecek somut adımların atılmasının süreci hızlandıracağını beyan etti.

“TÜRKİYE’YE KARŞI TERÖR SUÇLARI İŞLEYENLER İÇİN SOMUT ADIMLARIN ATILMASI NATO SÜRECİNİ DE HIZLANDIRACAKTIR”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği hakkında değerlendirmede bulunan İbrahim Kalınca, “Burada bizim birinci gayemiz mutabakat muhtırasında yer edinen ana maddeleri hayata geçirmek. Bir tüm olarak mutabakatın hayata geçirilmesi. Orada da bildiğiniz benzer biçimde bilhassa İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik için Türkiye’nin güvenlik kaygılarını yerine getirecek somut adımları atması kayıt altına alınmış durumda. Bilhassa bu ülkelerde yerleşik olarak bulunan PKK/PYD/YPG, FETÖ ve benzeri yapılanmalara karşı bu ülkelerin önlem alması Türkiye’ye karşı terör suçu işlemiş olan bu örgütlerin ve şahısların bu ülkelerde gezmelerine, dolanmalarına, propaganda yapmalarına, eleman devşirmelerine, para toplamalarına, terör faaliyeti yapmalarına son verilmesi, dün bu çerçevede detaylı görüşmelerimiz oldu. Mutabakat Muhtırası çerçevesinde hangi adımların atılacağı, ikili düzeyde, üçlü düzeyde, bu tarz şeyleri değerlendirdik. Bazı pozitif yönde gelişmeler var. Bilhassa İsveç Başbakanı’nın ülkemize yapmış olduğu ziyaret ve Sayın Cumhurbaşkanımızla yapmış olduğu görüşmede dile getirmiş olduğu bu taahhütleri yerine getireceklerine dair sözleri ve bu çerçevede atılan bazı adımlar ümit verici. Ek olarak FETÖ yapılanmasına karşı da adımların atılması bizim beklentilerimiz içinde. Türkiye’ye karşı terör suçları işleyen şahısların, örgütlerin ve benzeri yapıların bu ülkelerde artık etkinlik göstermemesi yönünde de bir irade oluşuyor. Bunun somut adımlarla devam ettirilmesi, takip edilmesi, hayata geçirilmesi, normal olarak NATO sürecini de hızlandıracaktır. Bu çerçevede pozitif yönde adımlar atılmakla beraber söylediğim benzer biçimde hemen hemen yapılması ihtiyaç duyulan şeyler var. Fakat doğru bir istikamette ilerlediğimizi, Finlandiya ve İsveç’in hükümetinin bu mevzuda bir çaba ve gayretin içinde bulunduğunu ve bu yönde atılacak adımları da devam ettirmek için ilgili birimlerimizin yakın temas halinde olacağını söyleyebilirim” dedi.

“GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLAMAK NOKTASINDA HİÇBİR ÜLKEDEN İCAZET ALMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL”

İbrahim Kalınca, ABD’nin Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarına yönelik açıklamasına ilişkin de konuştu. Kalınca, “Açıkçası bizim güvenliğimizi sağlamak noktasında hiçbir ülkeden izin almamız icazet almamız söz mevzusu değil. Biz bunu müttefiklerimizle konuşuruz. Bir NATO müttefiki olarak da NATO üyesi olan bir ülkeye yönelik bir tehdit, hücum, terör eylemi gerçekleştiği süre NATO müttefiki olan tüm ülkelerin bu mevzuda ortak adım atmasını bekleriz. Fakat bu adımlar atılmazsa Türkiye, Cumhurbaşkanımızın kendi ifadesiyle kendi göbeğini kendisi keser. Bugüne dek yaptığımız benzer biçimde Suriye’de, Irak’ta ve başka yerlerde teröre karşı bu adımları biz atarız. Atmaya da devam edeceğiz. Biz hem Suriye sınırını hem Irak sınırını güvenliğimizi sağlamak için bundan sonrasında da her tür tedbiri meşru savunma hakkı çerçevesinde Birleşmiş Milletler’in anlaşmasının 51’inci maddesinin bizlere sağlamış olduğu olanak ve yetkiler çerçevesinde de bu adımları atmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yoruma kapalı.