Cumhurbaşkanı Erdoğan yayımladı! 2023 yılı ”Aşık Veysel Yılı” olarak kutlanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmi Gazete’de yer edinen genelgede, aşıklık geleneğinin en mühim temsilcilerinden olan büyük halk ozanı Aşık Veysel’in, yalın bir Türkçe ile ortaya koyduğu eserlerinde hüznün yanı sıra yaşama luğu, tabiat ve insan sevgisi, dostluk, birlik ve beraberlik üstüne gelecek nesillere kıymetli dizeler armağan ettiğini hatırlattı.

Sözlü kültür geleneği içinde yetişen ve halk kültüründen beslenen Aşık Veysel’in asırlara sari varlıklı kültür mirasının temel taşlarından biri bulunduğunu belirten Erdoğan, “Aşık Veysel’in vefatının 50’nci sene-i devriyesi olan 2023 yılı, UNESCO tarafınca anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır. Sazı ve sözüyle dünya penceresinden insanlığa seslenen Aşık Veysel’i hürmetle ve dualarla yad etmek suretiyle yıl süresince yurt genelinde ve yurt haricinde etkinlikler düzenlenecektir.” ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda düzenlenecek etkinliklerin Kültür ve Gezim Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığının koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla beraber yürütüleceğini bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Söz mevzusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirlenecekler Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecektir. Etkinliklere ilişkin logo, poster, duyuru, davetiye, duyuru ve benzeri belge ve görsel dokümanlar ilgili kurumlarla beraber belirlenecek kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacaktır. Gerçekleştirilecek etkinliklere ilişik giderler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacaktır. Bu çerçevede yıl süresince tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için gerekseme duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.”

Yoruma kapalı.