Cumhurbaşkanı Erdoğan, HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu’nu kabul etti

AK Parti Genel Merkezindeki kabulde, HÜDA PAR Genel Başkanvekili İshak Sağlam ve Genel Yazman Şehzade Demir de hazır bulunmuş oldu.

Basına kapalı meydana getirilen görüşme, ortalama 1 saat sürdü.

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, AK Parti Genel Merkezinden ayrılırken gazetecilerin görüşmeye ilişkin sorularını yanıtladı.

Zekeriya Yapıcıoğlu, “Bir ittifaka dahil olabiliriz.” sözlerinin hatırlatılması ve bu görüşmenin bir ittifak görüşmesi olup olmadığının sorulması üstüne, bugün detaylı bir izahat yapamayacağını söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile daha ilkin de görüştüklerini hatırlatan Yapıcıoğlu, “Öteki partilerin genel başkanlarıyla da görüşmemiz oldu. Görüşmelerimiz sürecek. Birazcık daha sabretmeniz gerekecek. Mevzular netleşince, mevzular inşallah sizler vasıtasıyla kamuoyuyla da paylaşılacaktır. Birkaç başlığımız vardı. Evet, konuştuk. Seçimler de bu başlıklardan biriydi.” diye konuştu.

“Teklif gelirse ittifakın içinde yer alabiliriz demiştiniz.” denilmesi üstüne Yapıcıoğu, birden fazla teklifin bulunduğunu aktardı.

“Bugün teklif geldi mi?” sorusuna Zekeriya Yapıcıoğlu, “Birazcık daha sabır. Evet, konuştuğumuz konulardan bir tanesi de seçimlerdi. Görüşmelerimiz sürecek. Netleşince, bir karar aşamasına ulaşınca bunu paylaşacağız. Gizli saklı saklı iş yapmayacağız.” dedi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, “Seçim zamanı de konuşulmaya başlandı, karar aşamasına ne süre gelirsiniz? Iyi mi bir takvim işler?” sorularına karşılık, seçim tarihinin hemen hemen netleşmediğini dile getirerek, şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

“O şekilde anlaşılıyor ki seçim zamanı de yoğun bir halde konuşuluyor. Ne süre seçim zamanı netleşir? Bu mevzuda bugünden bir şey söylemek mümkün değil fakat görünen o ki seçim tarihinin netleşmesine oldukça uzun bir süre kalmadı. Muhtemelen ocak yada şubat ayı içinde en geç seçim tarihinin netleşmesi gerekiyor. Aslına bakarsan süre kalmadı. Zira YSK’nin hazırlık yapabilmesi için üç ay benzer biçimde bir zamana ihtiyacı var. İhtimal ki bu ay içinde, bir ihtimal küçük bir ihtimal şubat ayı içinde tarih netleşir. Seçim zamanı netleşince güçlü olasılık bizim de kararımız netleşir. O süre paylaşırız.”

“Hangi ittifaka kendinizi yakın görüyorsunuz?” sorusuna Yapıcıoğlu, “Bakacağız. Süre gösterecek.” karşılığını verdi.

Zekeriya Yapıcıoğlu, “Millet İttifakı’ndan da bir teklif var mı?” sorusu üstüne, “Detaylara şimdi girmeyeyim. Görüşmelerimiz devam ediyor. Eğer takip ederseniz kimlerle, hangi partilerle görüştüğümüzü ya da bundan sonrasında kimlerle görüşeceğimizi net bir halde görürsünüz.” ifadesini kullandı.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, bir başka sual üstüne, görüşmede detayların konuşulmadığını, verilmiş bir karar yokken bu detaylara girmenin doğru olamayacağını kaydetti.

Yoruma kapalı.