Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziantep’te konuştu: Hatay’da deprem çadırlarının suyunu kestiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ile birlikte İstasyon Meydanı’nda düzenlenen halk mitingi programına katıldı. Erdoğan ve Cumhur İttifakı ortaklarını taşıyan uçak, önceki gün kentin hava sahasında kimliği belirsiz bir cismin tespit edilmesinin ardından savaş uçakları eşliğinde bölgeye iniş yaptı. Erdoğan’ın resmi aracıyla miting yerine gelen konvoyunu iki Atak helikopteri yukarıdan takip etti. 14 Mayıs seçimlerine verdikleri destek için meydanı dolduran onbinlerce Gaziantepliye teşekkür eden Erdoğan, 28 Mayıs’ta da aynı desteğin daha güçlü olmasını beklediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat depremlerinin vurduğu Gaziantep’i ziyaret etti.

100 BİNDEN FAZLA KİŞİ

Erdoğan, “Depremden bu yana yaşanan onca çatışmaya rağmen depremzedelerimizin büyük bir sabır, vakar ve metanetle bizlere gösterdikleri destek, bizler için en büyük moral kaynağı olmuştur. Hayatları etkileyen bir felaket yaşamamıza rağmen. Bu kadar geniş bir alanda 14 milyona yakın insandan önemli bir kaza yaşamadık. 50 bin insanımızı kaybettik Allah rahmet eylesin yakınlarına sabırlar diliyorum 100 binden fazla yaralımız oldu Allah’tan Şifa versinler.Özellikle depremin ilk günlerindeki şiddetli hava şartlarına rağmen milletimiz devletine güvendi ve birlik oldu.Bu sırada ‘Bölgede kaç kişi var’ diye sordum, ‘100.000 kişi var’ dedim. Sokakta gördüğünüzden başka insan sahada.’ Burası Gaziantep. Şimdi önümüzdeki Pazar günü Gaziantep’te sandıktan çok farklı bir ses çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Erdoğan, “Depremden bu yana yaşanan onca çatışmaya rağmen depremzedelerimizin büyük bir sabır, vakar ve metanetle bizlere gösterdikleri destek, bizler için en büyük moral kaynağı olmuştur. Hayatları etkileyen bir felaket yaşamamıza rağmen. Bu kadar geniş bir alanda 14 milyona yakın insandan önemli bir kaza yaşamadık. 50 bin insanımızı kaybettik Allah rahmet eylesin yakınlarına sabırlar diliyorum 100 binden fazla yaralımız oldu Allah’tan Şifa versinler.Özellikle depremin ilk günlerindeki kötü hava şartlarına rağmen milletimiz devletine güvendi ve birlik oldu.Bu sırada ben “Bölgede kaç kişi var?” diye sordum “100 kişi var” dediler. Sokakta gördüğünüzün dışında bin kişi yerde. Burası Gaziantep. Şimdi önümüzdeki pazar Gaziantep’te sandıktan çok farklı bir ses çıkacağına inanıyorum” dedi.

Gaziantep’in gönüllerde ayrı bir yeri olduğunu kaydeden Erdoğan, yüzyılın felaketi olan 6 Şubat depremlerinin ardından diğer şehirler gibi Gaziantep’i hiç yalnız bırakmadıklarını söyledi. Depremin yaralarını sarmak için bir ay önce Nurdağı İlçesi’nde yaptıkları köy evlerinin devir teslim törenine katıldıklarını hatırlatan Erdoğan, “Biliyorsunuz ki deprem sonrası devlet ve millet olarak tüm imkanlarımızı seferber ettik. Arama kurtarma operasyonlarından, acil durum giysisi ve gıda yardımına, geçici barınak alanlarından kalıcı konutların inşasına kadar her şey yoluna girdi, enkaz temizlendi ve düzen sağlandı” dedi.

Bakanların, belediye başkanlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve gönüllülerin depremzedelerin yanından hiç ayrılmadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgede dönüşümlü olarak görev yapan 650 bin çalışanımızla her talebi karşılamanın mücadelesini verdik. 3 milyona 905 bini aşkın çadır ve çadır kurduk.” evinden çıkmak istemeyen kardeşlerim 112.000’den fazla konteyner kurduk, hem kendi şehirlerine hem de başka şehirlere gidenlere kiralama ve transfer desteği sağladık, arama kurtarma çalışmalarının ardından hemen enkaz kaldırma işlemlerine geçtik. Bunu ağır hasarlı binalar izledi.” Kalıcı konut projelerine binaları dahil ettik. Dünyada bu kadar kısa sürede felaketin enkazını kaldırabilen ve şehirlerini yeniden inşa etmeye başlayabilen başka bir ülke yok. Kalıcı konutların yapımına depremin ikinci haftasından itibaren başladık.Etüd ve ihalesi biten yerlerde hemen temel atıldı.İlk köy evleri çalışmalarımızın hızının bir örneği. Ekim-Kasım aylarından itibaren Allah’ın izniyle kalıcı konut teslimlerine başlıyoruz. Hedefimiz bir yıl içinde 319 bin adedi tamamlanacak olan 650 bin yeni konutu tüm altyapısı, sosyal ve kültürel alanları ile birlikte inşa ederek şehirlerimizi hızla canlandırmak” dedi.

Erdoğan, “Aylık 1 milyar dolarlık ihracatıyla sadece bölgesinin değil, ülkemizin de önemli üretim ve istihdam merkezlerinden biri olan Gaziantep’in bu süreçte en hızlı toparlanan il olması da ayrıca sevindiricidir.” Bugüne kadar olduğu gibi Gaziantep’in yatırım, istihdam, üretim ve ihracat yolunda attığı her adımda yanında olacağız. Bu şehir, kendisine verilen her şeyi hak eden ve her şeyden önce hakkını veren bir şehirdir” dedi.

YANLIŞ İLK SSK YAPILMAKTADIR

28 Mayıs’ta vatandaşlardan güçlü destek çağrısında bulunan Erdoğan, “Sandığa öyle sahip çıkalım ki, CHP başkanına hayal kırıklığını göstermesine fırsat bile vermeyelim. İşte 2 atmış olmamıza rağmen görüyorsunuz. milyon 539 bin farkla hala milleti tehdit edercesine masaya vurmaya, topal sözlerle halkı kandırmaya çalışıyor, kendi iç sorunlarını mal gibi sunarak CHP lideri olarak yerini korumaya çalışıyor. milletin seçim gecesi aldığı sonuçların aynısını sabaha kadar “öndeyiz” diyerek milleti kandırmaya çalıştıklarını unutmadık.Siyasete iftira atanların akıbeti bu olacaktır elbet. seçim gecesi ilk düğme yanlış olunca gerisinin yolunda gitme şansı yok sallantılı sicilini gençliğine versek de bu şahıs affedilmeyecek ilk hatasını ssk’yi batırarak yaptı çekilmeye hazır mısınız Siyasetten Kemal Bey? Onun için durmak yok, Cumhur İttifakı’ndaki diğer kardeşlerimizle birlikte sandık başına gideceğiz, sandıkta galip geleceğiz. Bu kişi 15 seçim kaybetmiştir. İnşallah pazar günü bir mağlubiyetle daha karşılaşacak. Kim bilir belki de böyle bir sonuca vararak CHP’ye en büyük iyiliği yapmış oluruz. Önümüzde böyle bir tablo var. Artık sadece CHP lideriyle yarıştığımız için tek muhatabımız o, başkası yok. Gerisi bizi ilgilendirmez. Seçimlerden sonra bizi en çok üzen ne derseniz, çok az oyla ikinci tura çıkacak olmamız değil. Bunun cevabı CHP tarafı, depremzedelerimizin sandıkta kaybettikleri öfkesini çıkarmaya çalışıyor. Artık deprem bölgesine bir şey göndermeyeceklerini söylüyorlar. Kemal Bey, ihtiyacımız yok, ihtiyacımız yok. AFAD, Kızılay ve belediyelerimizle bugüne kadar olduğu gibi deprem bölgelerinin ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Terör örgütlerine katılmamaları yetmedi, şimdi gözlerini deprem mağduru vatandaşlarımıza diktiler. Bırakın siyaseti, depremzedelerimiz ve depremzede şehirlerimiz hakkında insanlıkla bağdaşmayan şeyler söylüyorlar. Dünyanın her yerinde bu ifadeler nefret suçu kapsamına giriyor” dedi.

Seçim sonrası kojenerasyon belediyelerinin depremzedelere yönelik olumsuz davranışlarına dikkat çeken Erdoğan, “Hiçbir depremzedeyi bu kişilere bağımlı hale getirmeyeceğiz. Birileri yerinden çıkarılırsa derhal valiliklerimize, Kaymakamlar kendilerine hemen yeni lojmanlar yapılacak.Burası şu an Hatay’da”Deprem çadırlarının suyunu kestiler, sularını kestiler. Vali yardımcısına talimat verdim, ben gitmeden hemen suyu bağladılar “Aramızdaki fark bu. Kimin yardımı kesilirse hemen aynı yerdeki valiliklerimize ve belediye başkanlarımıza başvursun.” emin olun kimsenin ihtiyacı yok. dedi.

BAHÇELİ: MÜHÜR RECEP İÇİN BASKI, Türkiye İÇİN, VATAN İÇİN

Gaziantep’in küresel ve emperyalist güçlere karşı verdiği mücadelenin özünü ve unvanını milli mücadele döneminde aldığını söyleyen MHP lideri Devlet Bahçeli, “Gaziantep, Türkiye ekonomisinin en çok istihdam yaratarak yıldızı haline gelen bir şehir. Türkiye’nin kalkınma yolundaki önemli isimlerden”

Seçimlerin Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin yaşandığı bir ortamda yapıldığını belirten Bahçeli, “Bu seçimde Allah bize nasip etti, milletimiz lütufta bulundu, Türk milletinin geleceğini belirleyecek bir karar aldı. acı, huzursuzluk ve ıstırap dolu günlerin ardından bu karar Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin devamıdır sayın Recep Tayyip Erdoğan yol sizin demektir bu karar milletimiz için yeni bir yüzyılın mucizesidir bu karar başlangıçtır Yeni bir çağın bu kararı, yeni yüzyılda büyük bir Türkiye, sıcakkanlı insanların yaşadığı bir toplum ve birçok fırsatı geliştirmiş büyük bir dünya ülkesi olarak atılmış bir adımdır.Aynı zamanda iyiye de bir işarettir. Ne Cumhurbaşkanlığı hükümeti durdurulmalı, ne bugüne kadar yaptığı hizmetler, ne de Türk yönetimindeki bu güçlü hükümet biçimi, bu kişiler görevlerinden ayrılmalıdır. O’nun için yarım bırakmıyoruz. 2023 Bu mucizevi seçimi müjdeleyen bir güne mührümüzü basmalıyız. Onun için 28 Mayıs, İstanbul’un fethinin eşiğidir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bu seçimde parlak bir geleceğe sahip olması bekleniyor. Yani o hareketin lideri olan Cumhurbaşkanımız Erdoğan 13. cumhurbaşkanı olmalıdır. Bunu yapabilecek kapasitedesiniz, bu yüzden sandığa gitmek zorundasınız. 3 kere içinden geçtiğin söylemle “Recep için, Türkiye için, vatanım için” diyen Recep Tayyip Erdoğan’a mührü elinize alıp takmalısınız.

ERBAKAN: LGBT DESTEKLEYENLERE

Programda konuşan Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “Gaziantepliler 14 Mayıs’ta yandaşları terör örgütleri, LGBT lobileri ve dış güçler olanlara fırsat tanımadı” diyerek Gaziantep halkına çağrıda bulundu. 28 Mayıs’ta sandık başına gidiyoruz. Sık sık “Mucahit Erbakan” sloganlarıyla sözünü kesen Erbakan, “Gaziantep’in önümüzdeki Pazar günü sandık başına gideceğinden hiç şüphemiz yok ve umarım Cumhurbaşkanımızı büyük bir farkla yeniden seçerek gerekenin fazlasını yapacaktır. 7 tablosuna cevap. Dolayısıyla 28 Mayıs ülkemize, devletimize, milletimize, Gaziantep’e, 28 Mayıs Zaferimiz şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun, inşallah hep birlikte büyük Türkiye için zaferimizi yeniden kutlarız. 28 Mayıs akşamı da büyük Türkiye yolunda kol kola, omuz omuza, gönül gönüle en büyük adımları atacağız” dedi.

Erdoğan’ın akşam saatlerinde başlayan Gaziantep programı için onbinlerce Gaziantepli öğle saatlerinden itibaren alanı doldurdu.

Yoruma kapalı.