COP27’ye katılan Lula, Amazon için verdiği sözleri yineledi

Bir grup genç Brezilyalı aktivist Şarm el Şeyh'te Lula ile biraraya geldi

Kaynak, Clima de Mudanca

Brezilya cumhurbaşkanlığına tekrardan seçilen Luiz Inacio Lula da Silva, Mısır’da devam eden COP27 iklim zirvesinde “Brezilya dünya sahnesine geri döndü” dedi.

Hitabı alkışlarla kesilen Lula ülkesinin artık, iklim değişikliğiyle küresel mücadelenin parçası olacağını, Jair Bolsonaro yönetimi altında olduğu şeklinde kendisini dış dünyadan izole etmeyeceğini söylemiş oldu.

“Amazon dünya için büyük ehemmiyet taşıyor. Yaşayan bir ağacın kesilen bir ağaçtan oldukça daha kıymetli bulunduğunu kanıtlamak zorundayız” diyen Lula, 2025 yılındaki iklim zirvesinin Brezilya’nın Amazon bölgesinde yapılması için Birleşmiş Milletler’e başvuracağını deklare etti.

Dünya liderleri ve oldukça sayıda ülkeden uzman, Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinde iklim değişikliğini görüşmeyi sürdürüyor ve hafta sonuna doğru bir antak kalma metninin ortaya çıkması umut ediliyor.

Lula da, kıl oranı değişik kazanılmış olduğu cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yalnızca iki hafta sonrasında zirveye katıldı, burada ABD, Çin ve AB’den yetkililerle biraraya geldi.

Ocak ayında görevi resmen Lula’ya devredecek olan Jair Bolsonaro’nun cumhurbaşkanlığı döneminde Amazon yağmur ormanlarındaki tahribat üstün dereceli düzeylere yükselmişti.

Yeni Cumhurbaşkanı ise Amazon’daki tahribatı onarmaya ve ormansızlaştırmayı durdurmaya çalışacağını vaadediyor.

Amazon'da ormansızlaştırılmış bir alan

Kaynak, Getty Images

Brezilya’da direniş var

Brezilya’nın yeni lideri COP27’de oldukça sıcak karşılandı fakat ülkesinde iklim mevzusunda ciddi bir dirençle karşı karşıya.

Brezilya Kongresi’nde Lula’nın karşıtlarının ciddi bir çoğunluk sahibi olması, verdiği sözleri yerine getirmesini güçleştirebilir.

Brezilya’dan sivil cemiyet kuruluşu İklim Gözlem Ağı’nın genel sekreteri Marcio Astrini’ye nazaran Lula’nın vaatlerini yerine getirebilmesi için Bolsonaro’nun izlediği politikayı tersine çevirmesi lazım.

Bunun için ilk olarak çevre koruma kurumları oluşturup güçlendirmesi, koruma faaliyetlerini teşvik amaçlı Amazon Fonu’nu tekrardan canlandırması, Amazon’da yasaları çiğneyenlerin peşine düşmesi gerekiyor.

Şu anda arkasında olan sivil cemiyet kuruluşları, vaatlerini yerine getirmediği takdirde ona karşıcılık etmekte tereddüt etmeyeceklerini söylüyorlar.

Salı günü COP27’ye gelen genç Brezilyalı çevre gönüllüleri Lula ile buluştu.

Perde arkasında ise ülkeler arası görüşme ve pazarlıklar sürüyor ve nihai antak kalma metninin Cuma yada Cumartesi günü tamamlanması umut ediliyor.

Ancak temel mevzularda değişik ülkelerin pozisyonları içinde hala büyük uçurumlar var.

Bilhassa iklim değişikliğinin yol açmış olduğu onarılamayacak zararın faturasını kimin ödeyeceği, hâlâ en hararetli münakaşa mevzusu.

Gelişmekte olan ülkeler, uğradıkları kayıpların telafisi için bir an ilkin kaynak sağlanmasını talep ederken, gelişmiş ülkeler kirliliğin çoğuna sebep bulunduğunu söyledikleri ülkelerin zararlarını tazmin etme mevzusunda ayak diretiyor.

Ayrıca küresel ısınma hızının arttığına işaret eden araştırmalar da büyük bir kaygı mevzusu.

İklim değişikliğinin en fena etkilerinden korunabilmek için daha ilkin uzmanlar tarafınca belirlenen, küresel ısı artışını endüstri devrimi öncesi düzeyin 1,5 santigrad üstünde tutabilme hedefine bu gidişle erişilemeyeceğinden kaygı ediliyor.

Yoruma kapalı.