COP27: Dünya liderleri iklim hedeflerini açıklayacak

COP27 iklim zirvesi

Kaynak, Getty Images

Dün Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinde süregelen COP27 İklim Zirvesi’nde bugün ve yarın liderler iklim hedeflerini açıklayacak. Zirvenin açılış konuşmasını Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi yapıyor. Sisi’nin arkasından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres katılımcılara hitap edecek.

Guterres, Temmuz’da Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Petersberg İklim Diyaloğu’nda, iklim krizine karşı harekete geçilmesi icap ettiğini vurgulayarak, “Seçeneklerimiz, toplu fiil yada toplu intihar. Bu karar bizim elimizde” demişti.

Zirveye Fransa, Almanya, İngiltere ve birçok Avrupa Birliği ülkesinin liderleri katılırken; Çin, Rusya, Hindistan ve Avustralya liderleri katılmayacak.

Brezilya’da geçen hafta devlet başkanı seçilen Luiz Inaciao Lula da Silva’nın da zirvede olması umut ediliyor.

ABD Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ise Cuma günü Mısır’a gideceği bildiriliyor.

BM’nin senelik iklim değişikliği zirvesi, dün ev sahibi Mısır’ın ülkelere “taahhüt çağından uygulama çağına” geçme çağrısı yapmasıyla başladı.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) zirve öncesi yayımladığı raporuna nazaran, küresel sıcaklığın bu yıl 1850-1900 yılları arasındaki “endüstri öncesi döneme” kıyasla ortalama 1,15 aşama artması umut ediliyor.

Bununla birlikte son 8 yıl dünyadaki en sıcak seneler olarak kayıtlara geçebilir.

Bugün yapılacak konuşmalar esnasında gelişmiş ülkelerin karbon emisyonlarını azaltma planlarını açıklaması beklenirken birçoğu iklim krizinin etkilerini şimdiden hissetmeye süregelen gelişen ülkelerin savaşım ve kayıp-hasar desteği için finansman taleplerini yineleyeceği düşünülüyor.

Çok sayıda bilim insanı, dünya liderlerinin Paris Anlaşması’nın küresel ısı artışını 1,5 aşama ile sınırlama hedefine ulaşmak için geç kaldığını ve COP27’de ne olursa olsun bu sınırın altında kalmanın mümkün olmadığına inanıyor.

COP27’de konuşan WMO Başkanı Petter Taalas, “Atmosferde o denli yüksek karbondioksit seviyesi var ki, Paris Anlaşması’nın 1,5 aşama ile sınırlama hedefine zor bela erişilebiliyor. Birçok buzul için artık oldukça geç ve erime binlerce olmasa da yüzlerce yıl devam edecek. Bunun da su güvenliğine mühim tesirleri olacak” dedi.

BBC’ye konuşan BM yetkilisi Simon Stiell ise zirvede alınan kararlar doğrultusunda 1,5 aşama hedefinin hala mümkün bulunduğunu söylemiş oldu.

Eski İngiltere Başbakanı Johnson konuştu

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu sabah New York Times gazetesi tarafınca düzenlenen bir etkinlikte konuştu.

Boris Johnson, İngiltere’nin net sıfır karbon emisyonu hedefleri mevzusunda oldukça endişeli bulunduğunu ve bu yüzden zirveye katıldığını belirtti.

Johnson, “Bu net sıfır çalışmalarında kuvvetsiz olmanın ve Putin’in enerji şantajına boyun eğmenin zamanı değil” dedi ve sözlerine devam etti:

“Bu yeşil teknolojiyi, rüzgar enerjisini ve temiz yeşil çözümleri ikiye katlamanın tam zamanı.”

COP27 iklim zirvesi dün Mısır'da başladı

Kaynak, Getty Images

COP27’de neler gündemde olacak?

Toplantı öncesinde, katılacak olan ülkelerden güncellenmiş, iddialı ulusal katkı beyanı sunmaları istendi.

Bunu şimdiye kadar bir tek 25 ülke yapmış oldu.

Türkiye bu ülkelerden biri değil.

COP27 üç değişik mevzuya odaklanacak:

  • Emisyonları azaltmak
  • Ülkelerin iklim değişikliğine hazırlanmasına ve savaşım etmesine destek olmak
  • Bu faaliyetler için gelişmekte olan ülkelere teknik destek ve finansman sağlamak

COP26’da sonuca ulaşamayan bazı mevzular ise tekrardan gündeme getirilecek:

  • Yitik ve hasar finansmanı
  • Küresel bir karbon piyasasının kurulması – emisyonların ürün ve hizmetlere olan etkilerini küresel olarak fiyatlandırmak
  • Kömür kullanımını azaltmaya yönelik taahhütleri güçlendirmek

Ek olarak cinsiyet eşitliği, ziraat ve biyoçeşitlilik benzer biçimde mevzularda odaklanmış görüşmeler ve duyurular için temalı günler de olacak.

BM iklim zirveleri nedir ve niçin mühim?

BM İklim Zirveleri, küresel ısı artışını sınırlamak için dünya liderlerini her yıl bir araya getiren bir konuşma.

Bu zirvelere Conference of the Parties (COP), kısaca Taraflar Konferansı adı veriliyor.

Zirvelere 1992 senesinde ilk BM iklim anlaşmasına imza atan ülkeler katılıyor.

Dünya, insanoğlu tarafınca üretilen, çoğunlukla petrol, naturel gaz ve kömür benzer biçimde fosil yakıtların yakılmasından meydana gelen emisyonlar sebebiyle ısınıyor.

BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’ne (IPCC) nazaran küresel sıcaklıklar şimdiye kadar 1,1 santigrat aşama arttı ve 1,5 dereceye doğru aşama kaydediyor.

IPCC, sıcaklıkların 1850 seviyesinin 1,7 ila 1,8 aşama üstüne çıkması durumunda dünya nüfusunun yarısının yaşamı tehdit eden ısı ve neme maruz kalabileceğini öngörüyor.

Bunu önlemek için 194 ülke, küresel ısı artışlarını 1,5 aşama ile sınırlamak için “çabaları sürdürmeye” söz vererek 2015 senesinde Paris Anlaşması’nı imzaladı.

Yoruma kapalı.