CHP’li Sarıhan’dan başörtüsüyle ilgili skandal açıklama: Terörle ilişkilendirdi

Türkiye’de uzun yıllardır büyük travma yaratan başörtüsü sorunu yeni bir döneme giriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Cumhur İttifakı başörtüsünün anayasal güvencesini tamamlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. TBMM’deki komisyonda onaylanan teklif Genel Kurul’da görüşülecek, ancak muhalefet değişikliği desteklemeyeceğini açıkladı ve buna gerekçe olarak yazıdaki “dini inançtan dolayı” ibaresi gösterildi.

‘HELALİZASYON’ BİTTİ

Konuyla ilgili tartışmalar sürerken karanlıktan 28 Şubat zihniyeti yükseldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu muhafazakar kesime ‘helalizasyon’ vaadinde bulunurken, CHP’den nefret dolu açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Konunun kamuoyu gündemine gelmesinin ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ yolundaki cumhurbaşkanlığı adaylığı CHP’li isimleri kızdırdı.

Teklifin Genel Kurul’a sunulmasının beklendiği bu günlerde CHP’nin eski milletvekillerinden 29 Ekim Kadın Derneği Başkanı Şenal Sarıhan, konuyla ilgili Cumhuriyet’e garip açıklamalarda bulundu. Sarıhan’ın nefret söyleminin yanı sıra 28 Şubat söylemi de dikkat çekti.

AKLINA ZARAR VERDİĞİ İDDİASI: ÇETE TERÖRİZME NEDEN OLUYOR

Sarıhan, anayasa teklifinin TBMM’de kabul edilmesi halinde Türkiye’nin İran olacağını öne sürdü. PKK/YPG terör örgütü ve destekçilerine tek kelime etmeyen Sarıhan, başörtüsü anlaşmasının terör tehdidi oluşturacağını söyledi. Laiklik gerekçesine sarılan Sarıhan, “Bu, anayasanın güvence altına aldığı laiklik ilkesine tamamen aykırı, laikliğe aykırı bir öneridir. Böyle bir öneri hayata geçirilir ve anayasaya konursa büyük olasılıkla laiklik ilkesine aykırı olacaktır.” Türkiye İran, Pakistan ve Afganistan olacak” dedi. o ifadeleri kullandı

Yoruma kapalı.