CHP’de işaret fişeği Tezcan’dan geldi

HDPKK başta olmak üzere birçok partiyle masaya oturan ve cumhurbaşkanlığı genel seçiminde kurulan ittifaktan aday olarak seçime giren Kemal Kılıçdaroğlu’nun mağlubiyetinin ardından CHP’de sular durulmuyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kılıçdaroğlu ile 3 görüşmesinin ardından “değişim” çağrılarını yineledi. CHP Grup Başkanı Özgür Özel de adaylığa göz kırparak “Sorumluluk almaktan çekinmeyeceğim. Ama fedakarlık yapmaktan da geri durmayacağım” dedi. Eski İstanbul CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına kılıç çekti. Tüm tartışmalar sürerken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 yıllık döneminde parti sözcüsü ve genel başkan yardımcılığı gibi önemli görevler üstlenen Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, ‘değişim’ çağrılarına katıldı.

‘ÖNCE LİDER DEĞİŞMELİ’

Tezcan, verdiği röportajda değişimin liderlik değişikliğiyle başladığını söyleyerek, kendisini MYK’dan çıkaran Kemal Kılıçdaroğlu’na “partinin başından git” mesajını verdi. SABAH bu açıklamanın perde arkasına ulaştı. Bülent Tezcan bu açıklamayı yapmadan önce kendisi gibi MYK’dan alınan isimler arasında yer alan Ali Öztunç’u gündeme getirdi. Veli Ağbaba, Selin Sayen Böke, Engin Altay ve Oğuz Kaan Salıcı ile görüşmesi olduğu öğrenildi. Görüşmede CHP’li isimlerin 1-2 gün arayla “değişiklik” yapmak üzere Ekrem İmamoğlu’na destek amacıyla açıklama yapma kararı aldığı öğrenildi. İlk açıklamanın Bülent Tezcan tarafından yapıldığı ve bu açıklamaların farklı medya kuruluşlarında aralıklarla yayınlandığı iddia edildi.

DEĞİŞİMİ ÖNCE ONLAR BAŞLATSIN

CHP’li kaynaklar, “değişimi” örgütleyen isimlerin CHP’de en az 5 dönem, 6 ve 7 dönem milletvekilliği yaptığını belirterek, “Bu isimler yıllardır CHP’de kalıcı bir varlık. Bu açıklamayı aldıklarında yapmak için” yorumunu yaptı.

Yoruma kapalı.