Çeçen lider Kadirov, 18 yaşından küçük üç oğlunu Ukrayna’daki savaşa göndereceğini açıkladı

(*18*)Kadirov

Kaynak, Getty Images

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Özerk Yönetimi lideri ve Putin’in yakın müttefiki Ramazan Kadirov, 14, 15 ve 16 yaşlarındaki üç çocuğunun Ukrayna’ya giderek Rus birliklerine katılacağını söylemiş oldu.

Toplumsal medya hesabından bir izahat meydana getiren Kadirov, “bir babanın oğullarına ailesini, halkını ve vatanını iyi mi koruyacağını öğretmesi icap ettiğini” beyan etti.

Rusya, Birleşmiş Milletler’in 18 yaşından küçüklerin korunması adına muharebede yer alamayacağına dair sözleşmenin imzacılarından.

Internasyonal Ceza Mahkemesi tarafınca 15 yaşından küçük evlatların muharebede yer alması da harp suçu olarak tanımlanıyor. Sadece Rusya bu mahkemenin kararlarını tanımıyor.

Telegram uygulamasında uzun bir ileti paylaşan Kadirov, oğullarının askeri eğitimlerinin fazlaca daha küçük yaşlarda başladığını ve şimdi ise gerçek bir harp tecrübesi elde etme zamanlarının geldiğini söylemiş oldu.

Kadirov’un paylaşımında, oğullarının eğitim alanında tabanca kullandıkları bir video da yer aldı.

Kadirov, Putin’in kuvvetli bir destekçisi. Bununla beraber Çeçen birlikleri de savaşın başlangıcından bu yanan Ukrayna’da savaşa katıldı.

Sadece Kadirov, Rus birliklerinin Harkov ve Donetsk bölgelerinden çekilmesini eleştirerek, bir Rus komutanını “orta derece” olarak tanımladı ve temel lojistik sıkıntılarından dolayı şikayetlerini dile getirdi.

Ek olarak Rusya’yı Ukrayna’ya karşı daha sert önlemler almaya çağıran Çeçen lider, düşük etkili nükleer tabanca kullanımını önermişti.

Kadirov “Kişisel fikrime nazaran, daha sert adımlar atılmalı; sınır bölgelerinde sıkıyönetim duyuru etmek ve düşük etkili nükleer silahlar kullanmak şeklinde” dedi.

Kremlin ise veriler bu tür kararların duygusal olarak alınmaması icap ettiğini söylemiş oldu.

Yoruma kapalı.