Büyük ülkenin büyük hedefleri olmak zorundadır

Kurtulmuş, Ordu’daki programları kapsamında Altınordu ilçesindeki bir otelde “Sivil Cemiyet Kuruluşu Temsilcileri ve Kanaat Önderleriyle İstişare Toplantısı”na katıldı.

Gittikleri her ilde bu toplantıları yaptıklarını, oldukça güzel fikirlerin ortaya çıktığını belirten Kurtulmuş, dünyanın zor bir süreçten geçtiğini, 4-5 yılda yaşanmış olan olayların insanlık zamanı süresince bir ihtimal asırlar içinde gerçekleşen gelişmeler bulunduğunu açıkladı.

Ekonomideki derin mevzular ve dünya meselesindeki derin çözümsüzlükler şeklinde konuların üstüne birde pandeminin geldiğini söyleyen Kurtulmuş, böylece dünyadaki temel meselelerin oldukça daha yalın bir halde ortaya çıktığını dile getirdi.

Kurtulmuş, bu süreçte enerji, lojistik ve besin krizlerinin dünya ekonomisini derinden sarsmaya başladığını, bu krizlerin dünyadaki temel dengeleri de yerinden oynattığını altını çizdi.

– “Türkiye istihdam bakımından üstün dereceli noktalara geldi”

Pandemi krizinin peşinden Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin dünyadaki dengesizliklerin tuzu biberi bulunduğunu aktaran Kurtulmuş, şu şekilde konuştu:

“Aslına bakarsan pandemi ile ortaya çıkmış bir oldukça sorun bu sürede daha da ağırlaşmaya başladı. Bu süreçte Türkiye mühim bir tercihte bulunmuş oldu. Bazı batılı ülkeler karşılaştıkları sorunların bir ihtimal ölçeğini hafifletmek için frene basarken Türkiye gaza bastı. Ekonomiyi küçültmek yerine büyüterek, üretimi, istihdamı, ihracatı yeni alanlarda yatırım yapılmasını sağlayarak yoluna devam etti. Son 9 çeyrektir dünyada üst üste büyümeyi temin edebilen tek ülke Türkiye oldu. Bununla birlikte 2022 senesinde dünyada gelişmeyi kaydeden ülkelerden birisi oldu. Gene Türkiye 253 milyar dolarlık ihracat rekoru ile geçtiğimiz yılı geride bıraktı. Türkiye istihdam bakımından da üstün dereceli noktalara geldi.”

Gittikleri her ilde Organize Endüstri Bölgelerinin genişletilmesi yönünde taleplerin bulunduğunu bildiren Kurtulmuş, bu taleplerin Türkiye’nin üretim gücünün artarak devam ettiğinin göstergesi bulunduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin almış olduğu tedbirlerle zor süreçlerin üstesinden geldiğini söyleyen Kurtulmuş, vatandaşların alım enerjisini artıracak direkt ya da dolaylı şekilde programların uygulamaya konduğunu söyledi.

Bu süreçte Türkiye’nin internasyonal alanda oldukça kuvvetli bir ülke olarak öne çıktığını vurgulayan Kurtulmuş, “Tüm bölgesel krizlerin çözümünde rıza ve karşılıklı anlaşmaya dayalı görüşme prensiplerini çalıştırarak en ağır ve en çetrefilli sorunların çözümünü bile masada temin edebilecek bir kararlılığı ortaya koydu.” dedi.

– “Türkiye öncülüğünü gerçekleştirmiş oldu”

Tüm dünyanın Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşı izlerken, Türkiye’nin savaşın sonlandırabilmesi için üstüne düşen sorumlukları yerine getirdiğini kaydeden Kurtulmuş, şu şekilde devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın bu süreçte oynadığı görevi birinci dereceden bilenlerden birisiyim. Her gün ‘iyi mi olur da bu savaşı bir halde sonlandırırız, bölgesel barışın sağlanmasına katkıda bulunuruz’ diyerek Türkiye olağanüstü mühim bir rol icra etti. Dünyada hem Putin hem de Zelenskiy ile konuşabilen tek önder olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan oldu. Sorunların çözülmesi, tahıl koridorunun aşılması, tutsak takasının gerçekleştirilmesi şeklinde alanlarda Türkiye öncülüğünü gerçekleştirmiş oldu.”

Ulusal müdafa endüstri alanında arka arkaya atılan adımlarla Türkiye’nin dünyada yıldız ülkelerden biri bulunduğunun altını çizen Kurtulmuş, İHA ve SİHA’ların yanı sıra öteki akıllı cephaneleriyle, harp uçaklarıyla, helikopterleri ile Türkiye’nin büyük adımlar attığını belirtti.

Türkiye’nin terör örgütlerine karşı savaşım verdiğini belirten Kurtulmuş, “Ek olarak teröre destek veren ülkelere bir halde bu desteklerinden vazgeçmesi için tüm internasyonal platformları yerli yerinde kullandı.” dedi.

– “Biz hedeflerimizi hep büyük tutacağız”

Türkiye’nin kuvvetli ve büyük Türkiye istikametinde yoluna devam ettiğini vurgulayan Kurtulmuş, ülkenin son 20 yıl içinde ekonomiden dış politikaya, toplumsal bütünleşmeden internasyonal ilişkilere, ulaşım ve hastanelere kadar birçok mevzuda alt yapısını temin ettiğini söyledi.

Büyük milletlerin büyük hedeflerinin bulunduğunu aktaran Kurtulmuş, “Büyük milletler eğer önlerine büyük hedefler koymazlarsa gidecekleri bir yol olmaz. Elin oğlunun oyuncağı haline dönerler. Dolayısıyla bu aziz milletin ve büyük ülkenin de büyük hedefleri olmak zorundadır. Biz hedeflerimizi hep büyük tutacağız. Önümüzdeki dönem Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı Tanrı’ın izni ile Türkiye’nin Yüzyılı olacak. Bu aziz milletimizin yüzyılı olacak. Türkiye dünyada sözü saygın bir ülke haline gelecek.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Yoruma kapalı.