”Bu Seluk Bayraktar’n havaclk ile ilk bulutuu gndr”

Pilot Mehmet Seyyit Türker, Türkiye’yi İnsansız Hava Araçları teknolojisi dünyasında büyük başarılara taşıyan Seluk Bayraktar’ın hikayesini uçağa bindiği ilk gün anlattı. Mayıs 1989’da 1. Hava Kuvvetleri’nin Samandra Havalimanı’ndaki uçuşunun hemen ardından çekilen o fotoğrafta ASAM deneyimli pilotu Mehmet Seyyit Türker, Özdemir Bayraktar, Seluk Bayraktar ve Türkkuu Uu Okulu pilot eğitmeni Ali Yksel var. İlk kez o gün pilot Ali Yüksel ile yaptığı uçuştan sonra havacılığa olan sevgisini ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca büyük bir zaman geçirdiğini dile getirdi.

“SELUK BAYRAKTAR’IN HAVACILIK İLE İLK BULUTU”

Medyada Selçuk Bayraktar’ın hayatını anlatmak için kullanılan uçaktaki fotoğraf karesinin hikayesini anlatan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi deneyimli pilotu Mehmet Seyyit Türker, ‘O kare Mayıs 1989’da çekildi. Seluk Bayraktar’ın hava, havaalanı ve hava uçuşu çekildi.Bugün ilk bulutlu gün.Gördüğünüz ilk kişi benim.Bu resim sosyal medyada 20-30 milyon kez gösterildi.Bu kare kardeşi Özdemir Bayraktar öldüğünde de kullanılmıştı.Seluk o gün 8-9 yaşındaydı.Dijital çerçevenin sağında Öte yandan pilot öğretmen Ali Yksel halen Öncüler Bakanlığında baş pilot olarak görev yapıyor.Seluk çok zeki zeki bir çocuktu ilk defa o gün polisiye okudum babasıyla ilgili sorular sordum hepsini cevapladı o gün ilk adım Daha sonra yıllarca model uçak uçurdu. İnsansız hava araçları konusunda yurt dışında eğitim aldı. Bu konuda kendini çok geliştirdi. O zamanlar kendi icadı bile vardı. Her şeyden önce bir maket uçağı vardı. ekopterli baladlar. Önlerinde engeller vardı, bunlar 10 yılda çetin atlardır” dedi.

“HAVACILIKTAN BU ŞEKİLDE DEVAM EDECEĞİMİ O GÜN SÖYLEDİ”

Uçuştan sonra yaşananları anlatan Türker, “Ali Yüksel Hoca’yı o gün ilk uçurduğu zamanı hatırlıyorum. O gün de kolu havada tuttular. Bizim uçağımız İngiliz yapımı, eğitim ve eğitim yapabilen bir uçaktı.” hatta akrobasi.Seluk Bayraktar’ın uçuşundan sonra çok mutlu indi annesi Canan.Onu mavi cübbesiyle aramıza gönderdi.O gün aramızdan çok mutlu ayrıldı ve “Havacılıktan devam edeyim” dedi. Şimdi Türkiye’de uçtuğu gibi dünyanın çevresini de uçuyor.Elle fırlatılan minik HA’lardan SHA,Aknc ve oradan Kzlelma’ya uzanan bir hikaye içindeyiz.Şimdi dikey havalanabilen DHA’larımız bizim uçaklarımızda kullanılacak. gemi amfibi,” diyerek sözlerini bitirdi.

Mehmet Seyyit Türker, 1960 yılında Trabzon’un Aykara ilinin Soanlı köyünde doğdu. Sultan Alparslan, Sultan Melikah’ın hayatta kalan torunlarından biridir. Hikmet Trker hocanın oğlu ve merhum Müfettiş Hasan Trker’in yeğenidir. Babasının memuriyeti nedeniyle ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayarak Trabzon Lisesi’ni bitirdi. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde, ardından lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilgiler Bölümü’nde tamamladı. Ayrıca 1988 yılında Türkkuu Uçuş Okulu’ndan lisanslı pilot olarak mezun olmuştur. 1992’de çok motorlu pilot lisansını Topair Hava Okulu’nda aldı. 1980-1981 yıllarında Giresun Eğitim Lisesi’nde stajyer öğretmen olarak çalıştı. 1990’larda Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Orta Asya Türkiye Cumhuriyetleri’ne gitti ve ağırlıklı olarak Kazakistan Cumhuriyeti’nde kaldı.

Kazakistan Devlet Bakanlığı’na bağlı ARAY Vakfı’nın ekonomik ve kültürel işler danışmanı olarak görev yaptı ve 2002 seçimlerinde Trabzon’dan BBP milletvekili adayı oldu, 2001-2007 yılları arasında BBP’de MKYK üyeliği yaptı.

Merhum Muhsin Yazcolu ile birlikte Türk-İslam davasına omuz vermiş ve onu bu mücadelede yalnız bırakmamıştır. Halen birçok vakıf ve derneğin kurucusu ve yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum kuruluşlarının onursal üyesidir. Eurasia One Vakfı danışma kurulu üyesi, evli ve çocuk babası.

Yoruma kapalı.