Bu kış elektrik tüketiminde önemli kısıtlamalar uygulanacak

Şmigal, soysal paylaşım sitesinden yapmış olduğu yazılı açıklamada, Rus güçlerinin son dönemde Ukrayna’nın çeşitli bölgelerindeki enerji altyapılarına gerçekleştirdiği saldırılar sebebiyle ciddi hasarların meydana geldiğine dikkati çekti.

Saldırılar sonucu ülkedeki tüm termik ve hidroelektrik santrallerin hasar gördüğünü aktaran Şmigal, şunları kaydetti:

“Ülkede roket saldırılarının arkasından tüm termik ve hidroelektrik santraller hasar görmüş oldu. Yüksek gerilim şebeke tesislerinin yüzde 40’ı ziyan oldu. Her birimiz, bu kış elektrik tüketiminde önemli kısıtlamalardan geçeceğimizin bilincinde olmalıyız.”

Ülke genelinde enerji sorunlarının çözülmesi için hükümetin ihtiyaç duyulan bütçeyi ayırdığını ve yoğun onarım çalışmalarının sürdüğünü belirten Şmigal, hastane, askeri, endüstri ve öteki tehlikeli sonuç altyapılar ile evlere elektrik hizmetinin verilmesinin öncelikli bulunduğunu altını çizdi.

Şmigal, “Savaşın başlangıcından bu yana hükümet, Ukrayna’nın güvenliği ve savunması için 1 trilyon grivnadan (ortalama 507 milyar Türk lirası) fazla tahsis etti. 2023’te de ordumuz öncelikli olacak.” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.