Bu çok önemli bir avantaj

Trendyol açıklamasına nazaran, 1,3 trilyon dolar tecim hacmi ve ortalama 300 milyar dolar piyasa kıymeti ile dünyanın ilk 10 teknoloji şirketinden önde gelen Alibaba Group Başkanı Evans Türkiye’ye geldi.

Evans, stratejik yatırımcısı oldukları Trendyol’un genel merkezini ziyaret etti. Evans ek olarak, kamu ve {özel sektör} düzeyinde temaslar gerçekleştirmiş oldu. Michael Evans, Anıtkabir’e de ziyarette bulunarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı ve Anıtkabir Hususi Defteri’ni imzaladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Evans, Türkiye’nin önemli bir lojistik ve üretim merkezi olmasının yanında bölgenin teknoloji hub’ı bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye, tekstil, otomotiv, beyaz eşya ve ziraat olmak suretiyle birçok sektörde dünya liginde önemli bir oyuncu. Hem de doğu ile batıyı birbirine bağlayan hususi bir konumda. Üstelik lojistikte bölgesel bir üs ve kara yolu taşımacılığında Avrupa’nın en büyükleri içinde yer ediniyor. Bu avantajlarına, katma kıymetli teknoloji üreten ve bunu dünyaya açan girişimleri eklendiğimizde, Türkiye’yi bölgenin teknoloji hub’ı olarak değerlendiriyoruz. Bir ekosistem yaratmak uzun vadeli görüş açısı gerektiriyor. Teknolojiye olan ilginin devamlı arttığını da göz önüne aldığımızda Türkiye’nin, gelecekte global arenada çok büyük başarılar gösterecek şirketleri çıkaracak bir ekosistem haline geldiğini görüyoruz. Sıhhatli bir rekabet ortamını tesis edecek düzenlemelerin, Türkiye’nin muhteşem potansiyelini teknoloji alanında da kullanabilmesi için elzem bulunduğunu düşünüyoruz.”

DÜNYA DEVİNDEN TÜRKİYE ÇIKARMASI: BU ÇOK ÖNEMLİ BİR AVANTAJ

Michael Evans, Türkiye’ye 2018’de 3 nedenle yatırım yaptıklarını belirterek, “Ilk olarak Türkiye’nin kuvvetli ve çeşitlilik gösteren üretim yapısı yatırım kararımızda belirleyici oldu. İkincisi, avantajlı coğrafi konumu, kaliteli web ve ulaştırma altyapısı Türkiye’yi yatırım yapılabilecek ülkeler içinde öne çıkardı. Türkiye’ye yatırım yapma kararını verdikten sonrasında yönetim ekibine ve teknolojik yetkinliklerine güvenebileceğimiz bir şirket arayışına girdik. Üçüncü niçin ise Trendyol, tüm alternatifler içinde en öne çıkan şirket oldu. Firmanın kurucularına ve üst yönetimine duyduğumuz güvenle yatırım yaptık. Bu nedenle de yönetimi ilk günden itibaren onlara emanet ettik; bu şekilde yönetilmeye de devam edecek. Kendilerine güvenimiz tam ve Türkiye’deki başarıları bizlere değişik pazarlarda esin veriyor. Bugün iyi ki bu yatırımı yaptık diyorum.” ifadelerini kullandı.

Trendyol’un bundan sonraki hedefinin Türkiye’deki KOBİ’leri e-ihracatla tanıştırmak olacağını bildiren Evans, “Avrupa, Orta Doğu ve Şimal Afrika ve Orta Asya’ya e-ihracatta bölgenin en avantajlı ülkesi Türkiye. Trendyol’un önümüzdeki dönem e-ihracat için yapacakları, Tecim Bakanlığının İhracat Ana Planı’nda belirtilen hedeflere ulaşılmasına ciddi katkı sağlayacak. Buna ek olarak, İstanbul Havalimanı Türkiye’nin lojistik yetkinliklerinin çok iyi bir göstergesi ve e-ihracatı büyütmek için Türkiye’nin haiz olduğu çok önemli bir avantaj.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Evans, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının Türkiye’den 2023 yılına kadar 10, 2030’a kadar ise 100 Turcorn çıkarma vizyonunu çok önemsediklerini vurgulayarak, “Önümüzdeki dönemde pek çok alanda dünyada adından söz ettirecek Türk teknoloji şirketlerinin ortaya çıkacağına inanırım. Türkiye’de çok nitelikli bir insan deposu var. Baykar’ı ziyaretimde dünyada örneği olmayan teknolojiler geliştiren, insansız hava aracı teknolojilerinde öncü bir Türk şirketi gördüm. Dünyada çok sayıda ülkenin üstünde çalmış olduğu mobilite çözümleri mevzusunda Togg’la Türkiye’nin katettiği mesafeyi gözlemledim. Trendyol’un Togg’la yapmış olduğu iş birliğinden çok memnun oldum.” ifadelerini kullandı.

– “TÜRKİYE’NİN YENİ BAŞARI HİKAYESİNİN TEKNOLOJİ ÜZERİNDEN YAZILACAĞINA İNANIYORUZ”

Alibaba Group Başkanı Evans, Alibaba Group’un Türkiye ve bölgedeki ilk yatırımını 2018 senesinde Trendyol’a yaptığını ve stratejik yatırımcısı konumuna geldiğini belirterek, Trendyol’un başarı çıtasını devamlı yükseltmesiyle 2020 ve 2021’de ek yatırımlar yaptıklarını bildirdi.

Evans, “Bir tek biz değil, 2021 senesinde Japonya, ABD, Katar, BAE şeklinde değişik coğrafyalardan fonların Trendyol’a yatırımcı olması, global teknoloji ekosisteminin bir tek Trendyol’a değil, Türkiye’nin teknoloji alanındaki potansiyeline olan inancının da göstergesidir. Türkiye’nin yeni başarı hikayesinin teknoloji üstünden yazılacağına inanıyoruz. Trendyol da bu gösterime katkı sağlıyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Trendyol’un örnek bir teknoloji girişimi bulunduğunu vurgulayan Evans, şunları kaydetti:

“Trendyol, uçtan uca teknoloji çözümleri geliştiriyor. Üstelik yakın süre ilkin duyurduğu Sürdürülebilir Tesir Planı kapsamında, kendi operasyonlarını ve kıymet zincirini dönüştürürken, çevresel ve toplumsal sorunların çözümüne öncülük etmeyi hedefliyor. Bu bağlamda, kısa sürede çalışmalarına başlayacağımız Ankara data center başta olmak suretiyle öteki tüm yatırım planlarında sürdürülebilirlik hedeflerini önceliklendireceğiz. Trendyol’un gelecek planlarının odağında, yürürlükteki mevzuatın da yatırımlara izin ve destek vermesi halinde yerli üreticileri desteklemek ve onları dünyaya açmak var. Trendyol, Türk üreticilerine değişik ülkelerdeki milyonlarca müşteriye ulaştıracak.”

Yoruma kapalı.