BTP, Altılı Masa’ya kabul edilecek mi?

  • Yazan, Ayşe Sayın
  • Unvan, Ankara, BBC Türkçe
  • Twitter,
Altılı Masa

Kaynak, CHP

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem mutabakatında uzlaşan Altılı Masa’yı oluşturan siyasal partilerin liderleri, 14 Kasım’da DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde yapılacak görüşmede, Büyük Türkiye Partisi’nin (BTP) “Altılı Masa’ya katılma” talebini görüşecek.

Sadece masadaki siyasal partiler, “masanın genişlemesine” soğuk bakarken bundan sonrasında masada yada karşıcılık ittifakı içinde yer almak isteyen siyasal partilerle ilgili de somut tutum alacak. 

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, BTP’nin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e destek vermesinin “kıymetli bulunduğunu” belirtirken, “Sadece şu aşamadan sonrasında genişleme ihtimalini son aşama zayıf görüyoruz” sözleriyle masada yedinci partiye yer olmadığı mesajı verdi.

Türkiye, yavaş yavaş seçim sürecine girerken bilhassa oy oranı düşük olan siyasal partilerde de ittifak arayışları başladı.

Bu mevzuda somut adım atan partilerden birisi ise BTP oldu.

Partinin kurucu lideri Haydar Baş’ın yaşamını yitirmesinin peşinden genel başkanlık görevini üstüne alan oğlu Hüseyin Baş, ilkin katılmış olduğu bir tv programında Millet İttifakı içinde yer almak istediğini duyurdu.

Bu çağrıya İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener pozitif yönde cevap verdi ve ziyaret etmiş olduğu Baş’ın bu talebini “Altılı Masa’ya götüreceğini” deklare etti.

Akşener’in telefonla görüşerek bu niyetine ilişkin data verdiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Baş’ın talebinin 14 Kasım’da görüşüleceği mesajını verdi.

Genişleme stratejisi belirlenecek

Altılı Masa toplantısına ikinci kez ev sahipliği meydana getirecek olan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Pazartesi günü liderleri ziyaret ederek toplantı gündemine ilişkin önerileri alacak.

Toplantının ana gündem maddelerinin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçiş sürecinin yol haritası ile ortak politikaları belirlemek suretiyle oluşturulan komisyonların çalışmalarının olması umut ediliyor.

Sadece Akşener’in, Baş’ın masaya dahil olma talebini de masa gündemine getirmesi sebebiyle, bundan sonrasında karşıcılık bloğuna katılacak siyasal partilerle ilgili izlenecek tutumun da netleştirilmesi umut ediliyor.

Masa bileşenlerinde ağırlıklı görüş, “Altılı Masa’nın olduğu benzer biçimde kalması”, sadece seçim ittifakı içinde yer almak isteyen siyasal partilerle ortaklaşa iş mevzusunun ilerleyen süreçte ele alınması yönünde.

Sarıgül de dahil olmak istiyor

Seçim ittifakı içinde yer almak isteyen başka partilerin de olabileceği, bunların bu aşamadan sonrasında masaya dahil edilmesinin, çalışmalarda zafiyet yaratacağı belirtiliyor.

Ayrıca bazı minik siyasal partilerin de karşıcılık ittifakı için temaslara başladığı ifade ediliyor.

Türkiye Değişiklik Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün karşıcılık bloğu içinde yer almak istediği ve bu mevzuda nabız yokladığı siyasal kulislere yansıyan bilgilerden.

DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: Başka talepler de var, genişleme ihtimali zayıf

14 Kasım’daki toplantıya ev sahipliği meydana getirecek olan DEVA Partisi de masanın genişlemesine soğuk bakıyor.

Parti Sözcüsü İdris Şahin, Altılı Masa’nın emek harcama usullerinin liderlerin mutabakatıyla belirlendiğini ve kararların “istişare, görüşme, mutabakat” esasına dayandığına dikkat çekti. Şahin, “Eğer bir karar alınacaksa, bu ilkeler doğrultusunda alınacak” dedi.

Altılı Masa’nın çalışmalarını artık neredeyse son aşamaya getirdiğine dikkat çeken Şahin, masada yer almak isteyen başka siyasal partilerin de bulunduğunu, her talep üstüne masanın genişlemesinin sorun yaratacağına etti.

Şahin, “Şu aşamadan sonrasında genişleme ihtimalini son aşama zayıf görüyoruz” dedi.

BTP’nin bir seçim ittifakı içinde yer alması mevzusunda ise şu görüşleri dile getirdi:

“Sayın Baş’ın Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e dair ortak mutabakat metnine destek olması son aşama kıymetlidir. Bunu önemsiyoruz. Altılı Masa’nın oluşturacağı ve ortaklaşa vereceği kararda ittifaklar ne şekilde şekillenir, seçimlere hangi şartlarda girilir; bu husus netleştiğinde sistem değişikliğine yönelik her desteği de kıymetli bulduğumuzu ifade etmek isteriz.”

BTP’li Çetin: Meral Hanım masada yer almamızı canı gönülden istiyor

BTP ise Altılı Masa’nın “Yedili Masa” olması olmasını istiyor.

BTP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Çetin, Altılı Masa’nın Yedili Masa’ya dönüşüp dönüşmeyeceğine 14 Kasım’da liderlerin karar vereceğine işarete ederken, “Biz Millet İttifakı’na girmek istiyoruz. masanın da yedinci partisi olmak istiyoruz” dedi.

BTP’nin oy oranının yüzde 2 bandında bulunduğunu ve katılırlarsa masanın üç yada dördüncü büyük partisi olacakları iddiasında bulunan Çetin, eğer masadan kabul görmezlerse Cumhur İttifakı’na da gitmeyeceklerini, kendi yollarında yürüyeceklerini açıkladı.

Akşener’le meydana getirilen görüşmenin son aşama pozitif yönde bulunduğunu, ittifak yada Altılı Masa’da yer almalarına destek verdiğini belirten Çetin, “Meral Hanım, bizim orada olmamızı canı gönülden istiyor. Listelerde yada Altılı Masa’da, her şartta olmamız istiyor. Zira eğer bu seçimde Cumhur İttifakı kazanırsa, Millet İttifakı diye bir şey kalmaz. Onun için bu seçimde bunu söküp atmak istiyor Meral Hanım” diye konuştu.

Yoruma kapalı.