Brüksel’de 32 kişinin öldüğü 2016 saldırılarının zanlıları altı yıl sonra mahkeme önünde

(*32*)

Yusuf Özkan | Lahey (*32*)

Saldırıda Zaventem Havalimanı büyük hasar görmüştü

Kaynak, Getty Images(*32*)

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 22 Mart 2016’da meydana gelen ve 32 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırılarının zanlılarının ortalama altı yıl sonra ilk kez mahkeme önüne çıktı.(*32*)

Brüksel’deki eski NATO merkezinde meydana getirilen hazırlık duruşmasına, Paris saldırıları esnasında tek sağ kurtulan sanıklardan Salah Abdeslam’ın da aralarında bulunmuş olduğu dokuz zanlı katıldı. (*32*)

Mahkeme salonunda, güvenlik nedeni öne sürülerek zanlılar için hazırlanan hususi cam hücreler münakaşa yarattı. Sanık avukatları, uygulamaya itiraz etti.(*32*)

Belçika medyası tarafınca “yüzyılın davası” olarak adlandırılan yargı süreci, zanlıların, Paris’te 2015 senesinde meydana gelen terör saldırıları sebebiyle yargılanmaları yüzünden altı yıl sonra başlayabildi.(*32*)

Davanın zanlılarından Salah Abdeslam ve Brüksel Havalimanı’ndaki hücum esnasında güvenlik kameralarına yansıyan “şapkalı adam” Mohamed Abrini, Paris saldırılarındaki rolleri sebebiyle Fransa’da yargıç önüne çıkmıştı.(*32*)

Sanıklar, Fransa mahkemesi tarafınca geçtiğimiz günlerde yaşam boyu hapse mahkum edildi.(*32*)

Brüksel’de Pazartesi sabahı süregelen hazırlık duruşmasında Salah Abdeslam, Mohammed Abrini, Osama Krayem, Sofien Ayari, Ali El Haddad Asufi, Smail Farisi, Bilal El Makhoukhi, Herve Bayingana ve İbrahim Farisi hazır bulunmuş oldu.(*32*)

Suriye’de IŞİD saflarında savaşırken öldüğü sanılan onuncu zanlı Oussama Attar, duruşmaya katılmadı. (*32*)

Sanıklar ve avukatları, güvenlik nedeni öne sürülerek mahkeme salonuna konulmuş olan cam hücrelere itiraz etti. (*32*)

Paris saldırıları hükümlüsü Andeslam, zanlılar için hazırlanan cam hücrelerin, “yargılama sürecinin adil bir halde başlamadığının göstergesi” bulunduğunu söylemiş oldu. (*32*)

Abdeslam ile beraber toplam 6 zanlı oturumu terk ederek cezaevine geri döndü. Sanık avukatları, cam hücre uygulamasını “insanlık dışı ve aşağılayıcı” bulduklarını belirterek, itiraz ettiler. (*32*)

Mahkeme jürisinin 10 Ekim’de oluşturulmasının arkasından Brüksel saldırıları davasının esastan görüşülmesine 13 Ekim Perşembe günü başlanacak.(*32*)

Yaşam boyu hapis istemi

(*32*)

Yargılama sürecinin ortalama dokuz ay sürmesi planlanıyor.(*32*)

Biri gıyabında toplam 10 sanık, terör amaçlı katliam, adam öldürmeye girişim ve terör örgütü üyeliği ile suçlanıyor. (*32*)

İbrahim Farisi dışındaki sanıklar, yaşam boyu hapis istemiyle yargılanacak. (*32*)

Bir tek terör örgütü üyeliği ile suçlanan Farisi’nin daha hafifçe bir cezayla karşı karşıya kalması planlanıyor.(*32*)

Duruşmalar süresince 12 asli 24 de yedek yargıç vazife meydana getirecek. (*32*)

Sanıklar, yargılama süresince eski NATO merkezi içinde oluşturulan hususi hapishanede duracak.(*32*)

Kasım 2015’deki Paris saldırılarının bir benzeri  ortalama 4 ay sonra, 22 Mart 2016’da Brüksel’de meydana gelmişti.(*32*)

Najim Laachroui ve İbrahim El Bakroui, sabah 08:00 sıralarında Zaventem Havalimanı’nın giden yolcu bölümünde üstlerine sardıkları bombaları patlatarak kendilerini havaya havalandırdı.(*32*)

Üçüncü ve en ağır bomba olan Mohamed Abrini’nin üstündeki düzenek patlamadı.(*32*)

Bu saldırıdan kısa bir süre sonra Brüksel’deki Maalbek metro istasyonunda Khalid El Bakroui kendini havaya havalandırdı.(*32*)

Her iki saldırıda toplam 32 şahıs yaşamını yitirirken, 340 şahıs de yaralandı.(*32*)

Yoruma kapalı.