Brezilya’da Kongre baskını! Adalet Bakanı Dino: Olaylar kontrol altına alındı

Yetkililerden meydana getirilen açıklamada, pazar günü Ulusal Kongre baskınına karışan 1500 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Adalet Bakanı Flavio Dino, yapmış olduğu basın toplantısında Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme’ye yönelik meydana getirilen saldırıların arkasından güvenliğin büyük seviyede sağlandığını söylemiş oldu.

Dino, “Tanrıya şükür ülke büyük hızla mutlak kurumsal normalleşmeye doğru aşama kaydediyor. Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva, askeri ve sivil yetkililerle görüşmek için Planalto Başkanlık Sarayı’nda düzgüsel mesaisine gitti.” ifadesini kullandı.

Lula’nın devlet binalarına meydana getirilen baskını kınayan 27 eyalet valisiyle bir araya geleceğini hatırlatan Dino, “En mühim şey, Silahlı Kuvvetlerin demokratik otoriteye sadık kalmasıdır ve bu, anımsamamız ihtiyaç duyulan bir şeydir. Genel olarak en kötüsünün geride kaldığını artık siyasal ve ceza davalarını bekleyeceğimizi söyleyebilirim.”dedi.

Dino, Bolsonora sempatizanlarının yasaları çiğneme girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını belirtti.

LULA, BASKIN YAPILAN BİNALARI ZİYARET ETMİŞTİ

Devlet Başkanı Lula, Bolsonaro sempatizanlarının pazar günü niçin olduğu tahribatı incelemek suretiyle Brasilia’daki Devlet Başkanlığı Sarayı Planalto, Kongre ve Federal Yüksek Mahkeme (STF) binalarını ziyaret etmişti.

Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binalarının ciddi hasar almış olduğu ve içindeki eşyanın bazılarının kullanılamaz hale geldiği belirtilmişti.

BREZİLYA’DAKİ OLAYLAR

Brezilya’da dün ordunun müdahalede bulunması talebiyle çarpıcı söz atan eski Devlet Başkanı aşırı sağcı Bolsonaro taraftarları, polis bariyerini aşarak Ulusal Kongre binasına girmişti.

Protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile müdahale eden polis, grupların ondan sonra Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binasına zorla girmesine engel olamamıştı.

Ulusal Kongre ve Devlet Başkanlığı Sarayı’nı basan Bolsonaro destekçileri, güvenlik güçlerince bu binalardan çıkartılarak kontrol sağlanmıştı.

BOLSONARO DESTEKÇİLERİ ORDUYU MÜDAHALEYE ÇAĞIRMIŞTI

Brezilya’da 30 Ekim 2022’de düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçiminde sol görüşlü Lula da Silva yüzde 50,9, aşırı sağcı Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının arkasından Bolsonaro destekçileri ilkin ülkede günlerce devam eden otoyol kapatma eylemleri yapmış, arkasından da ordu karargahları önünde düzenledikleri gösterilerde silahlı kuvvetleri Lula’nın devlet başkanlığı görevini devralmasına karşı müdahaleye çağırmıştı.

Ülkede Cumhuriyetin ilanının 123. yıl dönümü olan 15 Kasım’da Bolsonaro yanlıları, başkent Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Recife ve Belen şehirlerinde orduyu Lula’ya karşı müdahale için askeri karargahların yakınında gösteriler düzenlemişti.

Brezilya’da devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan eski Devlet Başkanı Lula da Silva, 1 Ocak 2023’te parlamentoda yemin etmişti.

Yoruma kapalı.