Brezilya’da Bolsonaro destekçileri kışla önlerinde toplanarak darbe çağrısı yaptı

Brezilya eylemler

Kaynak, Getty Images

Brezilya’da başkanlık seçiminde solcu önder Luiz Inacio Lula da Silva’ya (Lula) yenik olan mevcut başkan Jair Bolsonaro’nun destekçileri, kışlaların önünde eylemler yaparak darbe çağrısı yaptı.

Eylemciler, askerleri seçim sürecine müdahale etmeye ve Bolsonaro’yı iktidarda tutmaya çağırdı.

Ülkenin en büyük kenti olan Sao Paulo’daki Güneydoğu Askeri Komutanlığı önündeki eylemciler, “Müdahale şimdi!” yazılı dövizler taşıdı.

“Askeri müdahale istiyoruz bundan dolayı bir hırsızın bizi yönetmesini istemiyoruz” diyen 70 yaşındaki bir eylemci, seçimi kazanan Lula’nın yolsuzluk suçlamasıyla hapis yatmış olmasını hatırlattı.

Ülkenin güneyindeki Santa Catarina kentinde de eylemcilerin Nazi selamı yapmış olduğu objektiflere yansıdı.

Başkent Brasilia’da da Bolsonaro destekçileri “sivil direniş” sloganıyla fiil yaptı. Rio de Janerio’da ise eylemciler “Hırsız Lula, senin yerin hapishane” diye bağırdı.

Santa Catarina'da bir kışla önünde toplanan Bolsonaro destekçileri.

Kaynak, Getty Images

Öte taraftan seçimi kaybeden Bolsonaro dün meydana gelen kısa açıklamasında Lula’yı kutlama etmedi sadece seçim neticelerini dolaylı da olsa kabul etti.

Bolsonaro’nun konuşmasının arkasından devreye giren kurmayları ise geçiş süreci için yetkilerin verildiğini söylemiş oldu. Böylece Bolsonaro iktidarı Lula’ya devretmek için yeşil ışık yakmış oldu.

Bolsonaro: Yollardaki engelleri kaldırın

Öteki taraftan ülke genelinde Bolsonaro destekçilerinin üç gündür devam ettirdiği yol kapatma eylemleri sürüyor. İlk gün 271 noktada meydana getirilen eylemler 167’ye düştü.

Bolsonaro ise yeni bir izahat yaparak eylemcilerin yolları boşaltmasını, engelleri kaldırmalarını istedi.

Bolsonaro, “Engelleri kaldırın. Bana gore bu, meşru eylemlerin bir parçası değil. Gelin meşruiyetimizi yitirmeyelim. Ülke çapında, meydanlarda başka eylemler yapılıyor ve bunlar demokrasinin bir parçası. Benim konuğum olun” dedi.

Askeri polis yol kapatma eylemlerine müdahale ediyor.

Kaynak, Getty Images

Sao Paulo’da askeri polis kapatılan yolları açmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Yüksek Mahkeme, yol kapatma eylemlerinin sonlandırılması emirini vermişti.

Yol kapatma eylemlerine katılan 41 yaşındaki bir Bolsonaro destekçisi, “Askeri darbe istiyoruz bundan dolayı ülkemizin komünist olmasını istemiyoruz” dedi.

Otoyollardaki eylemler çoğu zaman kamyonların yolu kapatmasıyla yapılıyor.

Eylemler sebebiyle ülke genelinde ciddi aksamalar görüldü. Sao Paulo’nun ana havalimanında 48 uçuş iptal oldu.

Yoruma kapalı.