Brezilya, Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun ülkeye giriş yasağını kaldırdı

Ülkede 2019’dan bu yana yürürlükte olan Maduro ile bazı üst düzey diplomatların ülkeye girişine ilişkin yasağın kaldırıldığına dair karar, Hakkaniyet Bakan Yardımcısı Antonio Ramirez Lorenzo ve Dışişleri Bakanı Carlos Alberto Franco França tarafınca imzalanarak resmi gazetede yayımlandı.

Hükümetin bu sonucu üstüne Maduro, Brezilya’da devlet başkanlığı seçimini kazanan ve 1 Ocak’ta görevi devralacak Luiz Inacio Lula da Silva’nın yemin törenine katılabilecek.

Maduro’nun ülkeye giriş yasağı sonucu, aşırı sağcı Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun, Venezuela karşıcılık lideri Juan Guaido’yu 2019’da “meşru önder” olarak tanımasının peşinden alınmıştı.

Silva’nın göreve başlama törenine, başta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak suretiyle oldukca sayıda bakan ve devlet başkanının iştirak etmesi umut ediliyor.

Venezuela’nın 5 Mart 2013’te ölen eski Devlet Başkanı Hugo Chavez ile yakın dostluk ilişkilerine haiz olan Silva’nın, Maduro hükümeti ile de benzer düzeyde ilişki kurması değerlendiriliyor.

– Maduro ilk adımı atmıştı

Brezilya’nın yeni Dışişleri Bakanı olması beklenen Mauro Vieria da açıklamasında, ülkesinin 1 Ocak’tan itibaren Venezuela ile ilişkileri normalleştirileceğini belirtmişti.

Maduro, 25 Aralık’taki açıklamasında, Brezilya ile 2019’da bozulan ilişkilerin tekrardan normalleştirilmesi amacıyla bu ülkeye büyükelçi atanmasına karar verildiğini duyurmuştu.

Yoruma kapalı.