BP, yılın üçüncü çeyreğinde kârını katladı: 8,2 milyar dolar

BP

Kaynak, Getty Images

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlamasıyla beraber enerji tutarları dünya genelinde hızla artarken, İngiltere merkezli enerji devi BP yılın üçüncü çeyreğinde 8,2 milyar dolar kâr ettiğini deklare etti.

Şirket, geçen yılın aynı döneminde elde etmiş olduğu kârı ikiye katlamış oldu.

BP, İngiliz hükümetinin yüksek kâr elde eden büyük gaz ve petrol şirketlerine yönelik ek vergi uygulaması sebebiyle 800 milyon dolar vergi ödeyecek.

2021 yılının ilk dokuz ayında 8,7 milyar dolar kâr eden BP’nin bu yılki dokuz aylık kârı ise 22,8 milyar dolara terfi etti.

BP’nin kârındaki bu yüksek artışıyla beraber, İngiliz hükümetine, enerji şirketlerine yönelik vergileri çoğaltması için yeni çağrılara yol açabileceği düşünülüyor.

Bir öteki enerji şirketi Shell ise bu yıl Nisan-Haziran döneminde kâr oranını önceki çeyreğe nazaran yüzde 26 arttırdığını ve üstün dereceli seviyeye ulaştığını açıklamıştı. Hollanda ve İngiltere merkezli petrol ve naturel gaz devi, yılın ikinci çeyreğinde 11,5 milyar dolarlık kâr elde ettiğini duyurmuştu.

Shell geçen hafta yapmış olduğu açıklamada, yapmış olduğu milyonlarca sterlinlik yatırım sebebiyle İngiltere’de herhangi bir ek kazanç vergisi ödemediğini deklare etti. Şirket, gelecek yıldan itibaren bu vergiyi ödemeyi beklediğini bildirdi.

BP, ek kazanç vergisi ödemeye hazırlansa da, yüzde 10 oranında artıracağı temettü ödemesiyle hissedarlarına bir destek sağlayacak. Ek olarak 2,5 milyar dolarlık bir miktarı da hisselerini geri satın almak için ayıracak.

Firmanın üçüncü çeyrekteki kârı, beklenenin oldukça üstünde gerçekleşti. Sadece toptan petrol fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle de bundan önceki çeyreğe nazaran düşüş gösterdi.

Aramco da 42,4 milyar dolar kâr deklare etti

Suudi Arabistan’ın devlet petrol şirketi Aramco da yılın üçüncü çeyreğinde büyük kâr açıklayan enerji şirketlerinden oldu.

Şirket, kârını geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 39 oranında artırarak 42,4 milyar dolar olarak bildirdi.

Aramco, geçen yılın aynı döneminde 30,4 milyar dolar net kâr açıklamıştı.

Koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesiyle beraber artmaya başlamış olan benzin ve gaz tutarları, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlamasıyla beraber daha da arttı. Bu artış enerji şirketlerine büyük kazançlar sağlamış oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada petrol devlerine “harp vurgunculuğunu” bırakın çağrısı yaptı.

“Üretimi artırıp Amerikalıların maliyetlerini azaltmalarına destek olun” diyen Biden, aksi takdirde petrol şirketlerinin yüksek vergilerle karşılaşacağı tehdidinde bulunmuş oldu.

Enerji fiyatlarındaki artış hem firmalar hem de haneler için naturel gaz ve elektrik faturalarındaki artışı da bununla beraber getirdi.

Yoruma kapalı.