BM tahminlerine göre dünya nüfusu bugün 8 milyara ulaşacak

(*8*)Nüfus

Kaynak, Getty Images

Birleşmiş Milletler (BM), dünya nüfusunun bugün sekiz milyara ulaşacağını öngörüyor. 

BM, iklim değişikliği sebebiyle kaynak kıtlığıyla karşı karşıya olan bölgeleri daha çok zorluğun beklediği mevzusunda uyardı.

BM tahminlerine göre, yiyecek yada su, pil yada benzin olsun, küresel nüfusa 2,4 milyarın daha ekleneceği 2080’lerde kaynaklara erişim daha da zorlaşacak.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi’nden nüfus ve sürdürülebilirlik direktörü Stephanie Feldstein, “Her insanoğlunun yakıta, oduna, suya ve eve ihtiyacı vardır” dedi.

Uzmanlar, kaynak sıkıntısının bilhassa nüfuslarında büyük artış beklenen Afrika devletlerinde büyük bir mesele olarak ortaya çıkacağını söylüyor.

Bunlar bununla beraber iklime karşı en savunmasız ülkeler içinde yer ediniyor ve bir çok iklim değişikliğini önleme mevzusunda adımlar atabilmek için dış finansmana gereksinim duyuyor.

Halihazırda ortalama 738 milyon insanoğlunun kafi besin kaynağına ulaşamadan yaşamış olduğu Sahraaltı Afrika’da Iktisat ve Sulh Enstitüsü’ne göre nüfus, yüzyılın ortasına kadar %95 oranında artacak.

Dünya nüfusunun 2037’ye kadar 9 milyar insana ulaşmayacağı tahmin ediliyor.

(*8*)

nüfus

Kaynak, Getty Images

Küresel nüfusa bir tek son 11 yılda 1 milyar insan eklendi.

BM’nin nüfus kısmı direktörü John Wilmoth, 8 milyar insana ulaşmak “insan başarısının bir işareti, sadece bununla beraber geleceğimiz için de büyük bir risk” dedi.

Artış, 2011’den bu yana nüfusuna 700 milyon insan ekleyen ve çoğunlukla Asya’da bulunan orta gelirli ülkelerden kaynaklanıyor.

Hindistan nüfusuna ortalama 180 milyon şahıs ekledi ve gelecek yıl Çin’i geride bırakarak dünyanın en kalabalık ülkesi olacak.

Bununla beraber, ABD Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya’da doğumlar giderek azalıyor.

Çin de Tek Çocuk Politikası programını sonlandırdı ve geçen yıl ailelere ikinci hatta üçüncü çocuk sahibi olmaları çağrısı yapmış oldu, tıbbi olmayan kürtajlara erişimi sınırladı.

Küresel nüfus her zamankinden daha yüksek seviyelere ulaşsa bile, demograflar, gelişme oranının istikrarlı bir halde yılda %1’den aza düştüğünü belirtiyorlar.

BM nüfus projeksiyonlarına göre, dünya nüfusu 2080’lerde ortalama 10,4 milyar insanla zirveye ulaşacak ve 2100’e kadar bu seviyelerde duracak.

Yoruma kapalı.