Biz milletimizin hizmetkârıyız ne gerekiyorsa yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından yüzyılın felaketinin yaşandığı 10 ili incelemek üzere bölgeye gitti. İlk olarak Kahramanmaraş Onikisubat Stadı’nda kurulan çadırkentte incelemelerde bulunan Erdoğan, “Karanlıkta dostsun, kara günde geldin. Siz iki dünya kardeşisiniz, ben hep kendimi beğenirim. Olmaz. Ne kadar musibet gelirse gelsin seni sevmekten vazgeç.Yük olma.Ama yük olduk.Devlet de bizim babamızdır ecdadımızdır.Biz babamıza ecdadımıza sığındık”demişti depreme. Survivor, “Sen ne güzel bir annesin, ne güzel bir insansın. Allah senden razı olsun. Biz sizin hizmetkarınız, ne gerekiyorsa yaparız.”

‘GÜZEL DEĞİL KAHRAMANMARAŞ YILMAZ’

Bir depremzedenin “Vazgeçmeyeceğiz Cumhurbaşkanım” demesinin ardından Erdoğan, “Vazgeçmeyeceğiz, vazgeçmeyeceğiz. İnşallah bu sıkıntıları da en kısa zamanda aşacağız” dedi. “Şehidim var” diyen anneye kucak açan Erdoğan, “Acımız birlikte büyük, telafi edeceğiz. Allah sabrınızı artırsın. Kahramanmaraş yıkılmaz. Sütçü İmam’ın Kahramanmaraş’ı yıkılmaz. Allah yar ve yardımcımız olsun Allah sabır versin Elimizden gelen her şeyi yapacağız İşlerin düzelmesini umuyoruz Büyük bir musibet İnşallah bu musibeti kısa sürede atlatırız Evlerinizi o taraftan yapacağız biraz zaman alacak ama biz ilgileneceğiz.Köydeki evinizi hemen halledeceğiz.Burası biraz geç oldu.Burası şu anda yıllık planda inşallah.Bir yandan Enkaz kaldırılacak. İnşaatı da yapacağız” dedi.

SORUNLAR BİRLİKTE GİDECEĞİZ

Bakan Erdoğan, çadırkentte düzenlediği basın toplantısında deprem sonrası atılacak 3 önemli adımı açıkladı.

VATANDAŞLARIMIZ SOKAKTA KALMANIZA ASLA İZİN VERMİYORUZ: Tabii ilk gün biraz zorluklar yaşandı ama sonrasında ikinci gün ve bugün durum hakim oldu, enkazla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Ama bir yandan da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın enkaz kaldırma çalışmalarını yapmaya başlayacağını umuyorum. Hedefimiz şu ki, inşallah bir yıl içinde, Toplu Konut İdaresi olarak başka afetler yaşadığımız illerde ivedilikle bu operasyonları gerçekleştirdiğimiz gibi, Kahramanmaraş ve diğer 9 ilde de bu operasyonları gerçekleştireceğiz. Çünkü vatandaşlarımızın sokakta kalmasına asla izin veremeyiz.

HER ŞEY MEMNUN OLACAK: Antalya, Alanya, Mersin gibi illerde otel yetkilileri ile toplantılar yaptık. Bu illerdeki otellerde konaklamak isteyen vatandaşlarımız varsa vatandaşlarımızı bu illerdeki otellere yerleştirmeye hazırız. Toplantılarımızı yaptık ve çok ciddi bir rakamda bir oda kapasitesine ulaştık. Vatandaşlarım bu çadırlarla yetinmeyebilir ama Antalya, Alanya ve Mersin’deki otellere yerleşmeye ‘evet’ derlerse oraya yerleştirerek tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Yeme, içme, yatma hepsi o otellerde tatmin edilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İskenderun ve Adana’yı ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi. Adana’da Zeray Apartmanı enkaz sahasında arama kurtarma çalışmalarının yapıldığı bilgisini alan Erdoğan, vatandaşlara, “Ancak bu alanların tamamında depremleri atlattık, merak etmeyin kısa sürede kurtulacağız. ölenler hepimizin ciğeridir.”

ÇOK DAHA HIZLI OLACAK: Her ildeki koordinasyon merkezlerimizin seferber olması işimizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Çünkü deprem bölgelerinde çalışmalarımız hızlanacak ve çok daha rahat hale gelecek ve şimdiye kadar yaşadıklarımızı yaşamayacağız. Çünkü bazı yerlerde ilk etapta havalimanlarında sorun yaşadık, yollarda sorun yaşadık ama bugün daha rahatız, yarın daha rahat olacağız, daha sonra daha rahat ederiz diye düşünüyorum. Akaryakıt vb. konularda ufak tefek sorunlar var, bunları yavaş yavaş aşacağız.

BİRLİK VE DAYANIŞMA ZAMANI: Bu birlik ve beraberlik anıdır. Şu anda tüm imkanlarımızı seferber ettik ve şu andan itibaren bir takım hazırlıklar yapıp, inşallah zarar tespiti ile birlikte ailelerimize bir nebze de olsa destek vereceğiz. Şu an itibariyle Hazine ve Maliye’den belli bir bütçe ayırdık. İnşallah bu bütçeyle şu anda 10 bin olarak planladığımız hasar tespitleriyle bu süreçte her bir ailemizi rahatlatacak bir rakam sağlayacağız, inşallah 10 bin lirayı devlet gibi bu ailelere ulaştıracağız, sorunlarını çözeceklerdir.

21.200 ASKER E POLİS GÖREV BAŞINDA

Başkan Erdoğan, Kahramanmaraş’ın ardından depremden en çok etkilenen bölge olan Hatay’ı ziyaret etti. Bakanlardan brifing alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’a önemli açıklamalarda bulundu:

Bu dönem birlik ve beraberlik dönemidir. Dayanışma zamanı. Böyle bir dönemde sırf siyasi çıkarlar uğruna acımasızca olumsuz kampanyalar yürütmeye tahammülüm yok. Ayrıca benim üstümdeki makam sorumlu olmasaydı bugün böyle konuşmuyor olacaktım, çok farklı konuşuyor olacaktım.

Hatay’da bugüne kadar toplam 21.200 asker, jandarma ve polis görev yapıyor. Bu konuda bazı vicdansızlar, vicdansızlar sefere çıkarken “Biz Hatay’da asker görmedik” gibi iftiralar atıyorlar. Askerlerimiz şerefli, polislerimiz şerefli ama biz onları bu dolandırıcıların ağzına lokma diye hazırlamıyoruz.

TÜM FIRSATLARIMIZ İZLEDİK

Vatandaşlarımın ve milletimin bu tür afetlerde gösterdiği sabrın, bugüne kadar bu afette gösterdiği sabrın aynısı olduğuna ve bundan sonra da göstereceğine inanıyorum. Tüm kaynaklarımızı seferber ettik. Devlet tüm imkanlarıyla bu çalışmaları başta AFAD olmak üzere AFAD’ın koordinasyonunda belediyelerle birlikte yürütmektedir.

TÜP DÖKÜMÜ YAPILACAK

Milangaz ve Aygaz’dan endüstriyel tip tüp, silindir ve piknik tüpleri ile birlikte gelmeye başladı. İllerdeki koordinatörler bu tüpleri dağıtacak. Böylece en azından çadırlardaki ısınma sorunu ortadan kalkmış olacaktır.

PROVOKASYON FIRSAT YOK

AFAD’ın yapması gereken açıklamalar dışında provokatörlere fırsat verilmemesini özellikle rica ediyor, basın mensuplarımdan da bu provokasyonlara fırsat vermeyenlere fırsat vermemelerini istiyorum.

Yoruma kapalı.