Bin 300 kilometrelik hatta sürüyor

Zelenski gece yarısında Telegram hesabından paylaşmış olduğu görüntülü mesajıyla halka seslenerek, Rusya ile Ukrayna içinde sıcak çatışmaların devam ettiğini kaydetti.

Ukrayna’da devam eden savaşın en sıcak noktasının Bahmut şehri olduğuna dikkati çeken Zelenski, “Bahmut, cephe hattı süresince en sıcak nokta olmaya devam ediyor. 1300 kilometrede etken çatışmalar sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Harpte 99 binden fazla Rus askerin öldüğünü iddia eden Zelenski, bu sayının bigün sonrasında 100 bine yaklaşabileceğini belirterek, “Ne için? Moskova’da kimsenin bir cevabı yok ve olmayacak.” dedi.

Öte taraftan Rus güçlerinin Ukrayna’ya İran üretimi insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırılarını sürdürdüğünü dile getiren Zelenski, bugün 30 İHA’nın havada imha edildiğini aktardı.

Rusya’nın, İran’dan yeniden “Shahed” tipi İHA’ları aldığını ileri devam eden Zelenski, İran ile Rusya’yı sivillere yönelik terör saldırıları düzenlemekle suçladı.

GÜRCİSTAN’DA TUTUKLU SAAKAŞVİLİ İÇİN TEDAVİ ÇAĞRISI

Zelenski konuşmasında, Gürcistan’da 1 Ekim 2021’de gözaltına alınan, aynı zamanında Ukrayna vatandaşı olan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin sıhhat durumunun kötüye gittiğini savundu.

Tiflis’te bir klinikte tutuklu olarak tedavisi devam eden Saakaşvili’nin, Ukrayna, Avrupa ülkeleri yada ABD’de bir hastaneye nakli için Gürcistan hükümetine seslenen Zelenski, “Lütfen onun yaşamını kurtarabilecek bir karar verin.” diye konuştu.

Yoruma kapalı.