Beyoğlu’ndan İnsanlığa çağrı – Son Dakika Haberler

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Türkiye Süryani Katolik Kilisesi’nin Pazar ayinine katıldı. Tören öncesi Türkiye Süryani Katolik Kilisesi Patrik Yardımcısı Monsenyör Korebis Orhan Çanlı ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız Avrupa başkentlerinde, ardından İngiltere, Almanya, İsviçre, İsviçre konsolosluklarında Kur’an-ı Kerim yakılmasını kışkırttı. Hollanda, Belçika ve Fransa tehditler nedeniyle Türkiye’ye kapandı.

“DÜŞMANLIĞI BULUNAN OLAY”

Türkiye Süryani Katolik Kilisesi Patrik Yardımcısı Orhan Çanlı, Avrupa başkentlerinde Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki göstererek, “Son dönemde Kuran’a yönelik provokatif, duyarsız ve saldırgan eylemler bizi derinden sarstı ve derinden sarstı. . Üzüldük. Bu, çeşitli din ve milletlerden insanlara karşı kin, düşmanlık ve düşmanlığı körükleyen talihsiz bir olaydır. Hıristiyan cemaatinin kilise liderleriyle birlikte bu menfur eylemi şiddetle kınıyor ve insanlığın dini duygularının, Ahlaklı bir yaşama ilham veren kutsal kitaplarına ve inançlarına saygı gösterilmesi gerektiğini dile getiren Erdoğan, “Her türlü aşırılık ve hoşgörüsüzlük toplum huzurunu tehdit ediyor. Ancak her insan için onurlu bir yaşam ve gerçek barış her dinin amacıdır.”

DİNLER VE İNSANLIK BİLİMLERİ

Orhan Çanlı, tüm dinlere ve insanlığa seslenerek, “Müslümanlar, Hristiyanlar ve her dinden kardeşlerimiz, barışı zedelemek, insanları aşağılamak yerine tüm dünyada etnik köken, din ve tüm dinlerle adaleti ve barışı tesis etmek istiyoruz. Türkiye’de bir arada yaşama kültürünün geçmişte olduğu gibi barış ve kardeşliğimizin temeli olmaya devam edeceğine inanıyoruz.Hem İslam’ın hem de Hristiyanların dokunulmazlığının ortadan kalktığı bir dönemde. Dünyada artan nefret suçları ve ayrımcılığa karşı tek ses olarak mücadele edebilmemiz son derece önemlidir. Türkiye’nin kutsal değerlerine hakaret etmenin insani hiçbir dayanağı olmadığını belirtmeliyim” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Orhan Çanlı, “Vatandaşımız olduğumuz güzel ülkemizin yasalarına uygun olarak yaşadığımız topraklarda toplumumuzun tüm fertleriyle aynı ekonomik, sosyal ve kültürel sorumluluğu paylaşıyoruz. sevgi, içten bağlılık ve sadakat 20 yılda bize verilen hak ve özgürlükler nedeniyle Süryani Katolik cemaati olarak bu toprakların çocukları olduğumuzu ve hiçbir kaygı duymadan barış içinde yaşadığımızı ifade etmek isterim. Cumhurbaşkanımıza ve değerli çalışma arkadaşlarına bize göstermiş oldukları ilgi ve jestlerden dolayı teşekkür ediyorum. Girişimlerinin lafta değil özde dünyayı kurtardıklarını her şekilde hissediyoruz” dedi.

“BİZ BU TOPRAKLARIN ÇOCUKLARIYIZ”

Pazar ayinine katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Türkiye’mizin barış dolu bir gününe İstanbul’dan başlamanın heyecanını yaşıyoruz. Beyoğlu, farklı inançların, farklı kültürlerin, farklı medeniyetlerin, farklı dillerin yaşandığı, asırlardır farklı renkler ve farklı dinler komşu olarak bir arada yaşamışlardır.Bugün Beyoğlu’nda.Süryani Katolik Kilisemizin ayinleri yakında başlayacak.Farklı inançlara mensup vatandaşlarımız yüzyıllardır Beyoğlu’nda hür vatandaşlar ve bunun eşitleri olarak özgürce ibadet edebilmektedirler. Türkiye inanç ve ibadet hürriyetinin olduğu bir ülkedir.Türkiye bir hukuk devletidir.Farklı din mensupları,Hıristiyan vatandaşlarımız,Musevi vatandaşlarımız ve Müslüman vatandaşlarımız kendi ibadet yerlerinde serbestçe ibadet edebilirler. ülkenin farklı yerlerinde kutsal kitapların dağıtıldığını görün, bu olaylar başka yerlerde oluyor, değil Türkiye’de. Türkiye artık güvenli, huzurlu; İstanbul güvenli ve huzurlu. Beyoğlu güvenli ve huzurlu. Kimse bu huzuru bozmasın ve hep birlikte bu ülkenin vatandaşları olarak bu toprakların çocuklarıyız. Bu topraklarda barışı hep birlikte arayacağız, barış birlik ve beraberlik içindedir. Bu ülkenin kanunlarına uyarak, Türkiye’yi kardeşçe bir komşu olarak hukuk devleti ve herkes için kanun önünde eşitlik ilkesine göre yaşatmayı hep birlikte başaracağız.”

“İZİN VERMEYECEĞİZ”

13 Kasım terör saldırısı karşısında hep birlikte yürüdüklerini hatırlatan Başkan Yıldız, “13 Kasım’da İstiklal Caddesi’nde hain terör eylemi olunca başkonsoloslarımızla ortak yürüyüş yaptık. Kimsenin geçmesine izin vermeyeceğiz. Bu huzuru bozmak Türkiye’nin huzurunu bozmak isteyenlere izin vermeyeceğiz Türkiye’ye gelen 40 milyon turistten 16 milyonu İstanbul ve Beyoğlu’muzu ziyaret etti Bu nedenle bugün misafirlerimizi nezih bir ortamda ağırlamak boynumuzun borcudur. Manipülasyonlarla ülkemizde istihbarat operasyonu yapmak isteyenlerin, Beyoğlu’nun ve Türkiye’nin huzurunu bozmak isteyenlerin yarından itibaren başkonsoloslarımızın da gerekli sağduyuyu gösterip başkonsolosluklarını açmalarını temenni ve temenni ediyorum. Tüm dünyaya burasının güvenli bir ülke olduğunu anlatacağız.Her zaman burada olacağız.Kimsenin karışmasına izin vermeyeceğiz. birlikte yaşama arzusuyla. Yok Türkiye’nin güvensiz ülke olarak damgalanmasına izin vermeyeceğiz. İnançlara ve kutsal kitaplara yönelik her türlü saldırıyı kınıyoruz. Allah birliğimizi daim etsin” dedi.

Yoruma kapalı.