Beyaz Saray ”sınır dışı edilmeyi hızlandıran” kanunun devamı kararına uyacak

Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre yazılı açıklamasında, “Yüksek Mahkeme’nin bugünkü sonucu, mevcut 42. kanunun politikasını yerinde tutarken 2023’te mevzuyu gözden geçirme yönünde oldu. Elbet karara uyacağız ve Mahkeme’nin incelemesine hazırlanacağız.” ifadelerine yer verdi.

Jean-Pierre, “Hem de, 42. kanun kaldırıldığında sınırı güvenli, tertipli ve insancıl bir halde yönetmek için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz ve göç için yasal yolları genişletmeye devam edeceğiz.” dedi.

Açıklamada, 42. kanunun bir göçmenlik uygulama önlemi olmadığını, bunun için müddetsiz uzatılmaması icap ettiğini belirten Jean-Pierre, şunları kaydetti:

“Bozuk göçmenlik sistemimizi hakkaten düzeltmek için, Kurultay’nin ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve başladığı ilk gün önerilmiş olduğu şeklinde kapsamlı göçmenlik reformu önlemlerini geçirmesine ihtiyacımız var. Bugünkü karar Kurultay’deki Cumhuriyetçilere, kapsamlı düzeltim önlemlerine destek verme kanalıyla Biden’ın talep etmiş olduğu sınır güvenliği için ek fonları sağlayarak sınırımızdaki problemi çözmek için politik parmak sallamanın ötesine geçmek ve Demokrat meslektaşlarına katılmak için bol miktarda vakit veriyor.”

– 42. KANUNUN KALDIRILMASI SÜRECİ

ABD İç Güvenlik Bakanlığı ortalama 2 hafta ilkin, eski ABD Başkanı Donald Trump zamanında çıkarılan ve yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilme sürecini hızlandıran, sadece kamuoyunda ara sıra tartışmalara yol açan söz mevzusu kanunun uygulamasının kaldırılmasına yönelik geçen hafta hazırlıklar yapıldığını açıklamıştı.

Bakanlığın web sitesinde, uygulamanın 21 Aralık’ta son bulacağı, sonrasında ülkeye kanunsuz girişlerin engellenmesi, sınır işlemlerindeki verimliliğin yükseltilmesi için personel, ulaşım, tıbbi destek ve tesislerin artırılması, gözaltı ve kovuşturma şeklinde uygulamaların sıkılaştırılması şeklinde yollara başvurulacağı duyurulmuştu.

Bilhassa Meksika’ya sınırı bulunan Cumhuriyetçi eyaletler 42. kanunun kaldırılma planına tepki gösterirken, Teksas’ın El Paso şeklinde sınıra yakın bazı şehirlerde yasa dışı göçmen akınına karşı acil durum duyuru edilmişti.

New York Belediye Başkanı Eric Adams da 42. kanunun kaldırılması halinde New York’un yeniden göçmen akınına uğrayabileceği uyarısında bulunarak, Kurultay ve federal hükümetten finansal yardım çağrısında bulunmuştu.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, 42. kanun uygulamasının sona ermesi sonrasında Meksika sınırından günlük 9 ila 14 bin kişinin sınırı geçmeye çalışabileceği yönünde açıklamada bulunmuştu.

Yoruma kapalı.