Belgorod’da eğitim alan Rus askerlerine saldırı: 11 kişi hayatını kaybetti

Rus ordusu

Kaynak, Getty Images

Cumartesi günü Rusya’nın askeri eğitim kampının bulunmuş olduğu, Ukrayna sınırı civarlarındaki Belgorod’a giden silahlı iki kişi eğitim alan Rus askerlerine ateş açtı. 11 kişi hayatını kaybetti.

(*11*)

Ukrayna’da savaşmak suretiyle gönüllü oldukları belirtilen ve Belgorod’a giden Rus askerler, tabanca eğitimi aldıkları sırada eğitim alanına silahlı iki kişi girdi.

(*11*)

Rus devlet haber ajansı Ria’nın haberine gore, saldırganlar eski bir Sovyet ülkesinden geliyor.

Rusya Müdafa Bakanlığı’nın Ria’ya yapmış olduğu açıklamada saldırganlarla ilgili daha çok detay verilmedi. Saldırganların da vaka esnasında vurulmuş olduğu ve öldüğü açıklandı.

11 kişinin hayatını kaybetmiş olduğu vakada 15 kişi de yaralandı.

Ria’ya konuşan Müdafa Bakanlığı yetkilisi, “Silahlı atış talimi esnasında teröristler hafifçe silahlarla Ukrayna’da savaşmak suretiyle gönüllü olan askerlere ateş açtı. Ateşle beraber 11 kişi hayatını kaybetti; 15 kişi de değişik derecelerde yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.”

Belgorod Valisi, vakada hiçbir sivilin zarar görmediğini duyurdu.

Geçen ay Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha ilkin mecburi askerlik görevini yerine getirmiş 300 bin kişinin seferberlik kapsamında tekrardan askere alınacağını ve Ukrayna’ya savaşmaya gönderileceğini açıklamıştı. Birçok genç adam Rusya’dan ayrılmaya çalışırken, gönüllü olduğu belirtilen bazı kişiler de eğitim kamplarına alınmıştı.

Sibirya’da seferberlik emr sonrası asker toplamaya giden bir kişi de silahla vurulmuştu.

(*11*)

Geçen hafta Putin, 200 binden fazla kişinin Ukrayna’da savaşmak suretiyle orduya kayıt bulunduğunu ve yeni askere gereksinim kalmadığını açıklamıştı.

Yoruma kapalı.