Bazı gıdalar tokluk hissini artırıyor mu?

lifli gıdalar

Kaynak, Getty Images

Bazı gıdaların bizi daha uzun süre tok tuttuğu iddia edilir. Peki gıdalar hakikaten açlık hissimizi azaltabilir mi?

Londra’daki Imperial College’dan Beslenme ve Besin ağı lideri Gary Frost, acı biber ve zencefil şeklinde bazı yiyecekleri tükettikten sonrasında daha azca acıktığımızı söyleyen araştırmalar olsa da, bu araştırmalarda çoğu zaman oldukça oranda yiyecek kullanıldığını ve hayvanlar üstündeki etkilerinin kontrol edildiğini söylüyor.

Frost, “Bu etkilerin insanoğlu için ne anlama geldiği ise bilinmiyor” diyor.

Acı biber yemenin iştah üstündeki tesirini inceleyen bir araştırma, bir gram acı biber eklenen domates çorbasını tükettikten sonraki 4,5 saat içinde insanların fazladan 10 kalori yaktığını buldu.

Ancak acı biber yemenin iştah üstünde uzun soluklu tesiri bulunamadı.

Bunun yanında acı bibber şeklinde yeşil çayın da iştahı tutarlı bir halde bastırmadığına dair 32 değişik araştırma yayımlandı.

İştahı bastırmak mevzusunda en yaygın tüketilen içeceklerden biri de kahve.

California Eyalet Üniversitesi’nde kinesiyoloji bölümünde destek doçent Matthew Schubert, kahvenin içinde ne olduğunun iştahımızı bastırmakta etkili olup olmadığını görmek için şimdiye kadar meydana getirilen araştırmaları inceledi.

Bazı araştırmalar kahve içmenin gıdaların mideden ince bağırsağa daha süratli geçmesini sağladığını ve aslına bakarsak açlık hissini artırdığını söylüyor.

Ancak kahvede fizyolojik olarak iştahı azaltan bir içerik bulunamadı.

Schubert’e gore, yakın gelecekte tamamlanması beklenen araştırmalarda kahvenin tesirinin günlük 100 ila 200 kalori daha azca tüketmemizi sağlamakla sınırı olan bulunduğunun bulunması planlanıyor. Bu da kayda kıymet bir fark değil.

protein ve lifler

Kaynak, getty

‘Sadece oldukça yüksek oranda lifli besin yiyecek açlık hissini yatıştırabilir’

Lifli gıdaların bizi daha uzun süre tok hissettirdiği biliniyor ve bu besin türleri hakkında meydana getirilen bazı araştırmalar insanların daha çok lifli besin yedikçe kilo almalarının yavaşladığını gösteriyor.

Sadece Frost, bunun bir tek hakikaten yüksek oranda lif yendiğinde gerçekleştiğini söylüyor:

“Günde 30 gram lif tüketmemiz tavsiye edilir sadece Birleşik Krallık’taki bir çok insan günde ortalama 15 gram lif tüketir. Bunu 30 gr’a çıkarırsanız [iştah üzerinde] tesiri olabilir sadece bu da kalıcı olmayabilir.” diyor.

Daha çok protein yemenin iştahı azalttığı bulunmuştu sadece bu netice oldukça dar kapsamlı bir deneye dayanıyor.

Hangi makrobesinlerin bizi daha tok hissettirdiğini bulmaya çalışan oldukça sayıda araştırma yapılmış oldu sadece net bir yanıt alınamadı.

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nde pazarlama ve davranış bilimi doçenti Yann Cornil, “Bulgular, proteinin bizi doyurma olasılığının daha yüksek bulunduğunu gösteriyor sadece netice o denli net değil ve çoğu zaman tesirleri sınırı olan. Değişik makrobesin türleri içinde karşılaştırma yapmak zor olsa gerek” diyor.

su içmek

Kaynak, Getty Images

‘Öğünlerden ilkin iki bardak su içenler daha azca yiyecek yiyor’

ABD’deki Gillings Küresel Halk Sağlığı Okulu’nda beslenme profesörü Martin Kohlmeier, “İştahımızı azaltacak belirli gıdaları aramak yerine, yeterince su içtiğimizden güvenli olmalıyız, bundan dolayı bu iştahımızı kısa bir süreliğine keser” diyor.

Araştırmalar öğünlerden ilkin iki bardak su içenlerin daha ufak porsiyonlarla doyduğunu buldu.

Sadece Frost, fizyolojik düzeyde iştahımızdaki herhangi bir değişikliğin ufak ve kısa süreli olacağını söylüyor.

Bunun sebebi fizyolojimizin bizi yiyecek yemeye yönlendirmesi.

Frost, “Batı toplumunda oldukça kısa bir süre ilkin aşırı besin almaya başladık. Evrimimiz süresince oldukça azca yiyecekle yaşayageldik.” diyor ve ekliyor:

“İştahı bastıran bir besin bileşeni var ise, hayatta kalmak için bundan tamamen kaçınmanız gerekirdi.”

Kohlmeier, hiçbir yiyecek yada içeceğin uzun solukta iştahımızı mühim seviyede bastıramamasının vücudumuzun neredeyse durağan(durgun) bir ağırlığı korumak suretiyle tasarlanmış olmasından kaynaklandığını da söylüyor:

“Vücudun ağırlığı acımasızca korumak için çaba sarfeden mekanizmaları var. Evrimsel bir bakış açısına gore, insanlık için en büyük risk, bir tek bizi öldüreceği için değil hem de vücudumuzu zayıflattığı ve bizi bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirmiş olduğu için açlıktı” diyor.

beslenme

Kaynak, Getty Images

‘Açlık inançlar, beklentiler ve hafızayla tetiklenir’

Kohlmeimer, bu yüzden iştahı denetim etmenin en iyi yolunun dengeli bir rejim bulunduğunu söylüyor. Böylelikle vücudun ihtimaller içinde bir eksikliği telafi etmek için arayışta olamayacağını belirtiyor.

Bunun yanında iştahımızın ruhsal yönünün dikkatsizlik edilmemesi gerekiyor.

Araştırmacılar onyıllar süresince bu mevzuyu inceledi. 1987’de meydana getirilen bir emek harcama yiyecek görmenin ve kokusunu almanın vücudun sindirime hazırlanması için sinyaller gönderdiğini bulmuştu.

Cornil açlığın inançlar, beklentiler ve hafızayla şekillendiğini ve çoğunlukla ne yediğimizi ne kadar iyi hatırladığımızla bağlantılı bulunduğunu söylüyor. Bundan dolayı azca yiyecek yediğimizi düşündüğümüzde daha çok yeme eğiliminde olduğumuzu belirtiyor.

Bir araştırma, gıdaların “doyurucu” olarak etiketlendiğinde “light” olarak etiketlenenlere gore daha azca yendiğini buldu.

Gıdalarla ilgili bizi daha uzun süre tok tuttuğu iddiaları ortaya atılabilir sadece bedenimizle bunu sağlayabilmenin tek yolu dengeli bir rejim kovuşturmak şeklinde görünüyor.

Açlığı uzun süre savuşturmak mümkün olmayabilir sadece herhangi bir gıda eksikliğini gidermek için ihtiyaç duyulan fazladan kaloriyi almayı engelleyebiliriz.

Yoruma kapalı.