Bayraktar TB2, Akıncı, Kızılelma… Yeni hedef belli oldu! Haluk Bayraktar resmen açıkladı

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, katılmış olduğu bir canlı yayında Bayraktar Mini İHA, Bayraktar DİHA, Bayraktar TB2, Bayraktar Akıncı ve Bayraktar Kızılelma‘dan sonraki yeni hedeflerini duyurdu. Haluk Bayraktar, ilk başarıya ulaşmış uçuşunu meydana getiren Bayraktar Kızılelma’dan sonrasında yeni hedeflerinin uzay teknoloji alanlarında yatırımlar yapmak bulunduğunu açıkladı.

BAYRAKTAR KIZILELMA’DAN SONRA YENİ HEDEF BELLİ OLDU

Uzayda da bir egemenlik oluşturulması icap ettiğini dile getiren Haluk Bayraktar, “Hedefimiz bundan sonrasında uzay teknoloji alanlarında yatırımlar yapmak. Bugün vatanımızda tüm vatandaşlarımızı korumak için onlarca İHA var. Tüm bu eko sistemi, hava araçlarının altyapısını desteklemek için uzayda da bir egemenlik oluşturmamız gerekiyor. Bu alanda ilerliyoruz.” dedi.

İlk uçuşunu başarıyla gerçekleştiren Kızılelma’nın isim serüveni hakkında informasyon veren Bayraktar, “Bayraktar Kızılelma 2022 mart ayında adı verildi. Türk tarihinde hiçbir vakit tam olarak ulaşılamayacak hedefi tanım ediyor. Ikimiz de paradigma dönüşümünü ifade eden stratejik alanda Türkiye için Kızılelma hedefi düşüncesiyle bu adı verdik. Sonrasında ilk uçuşu gerçekleştirdik. İlk uçuş havacılıkta oldukça mühim adımı ifade ediyor. Bizim Kızılelma, Baykar’ın 20 senelik serüveni. Kızılelma aniden geleceğin bambaşka dünyanın bizlere kapıları açtıran teknolojik platform. İlk uçuş oldukça eleştiri kilometre taşı. Senelerce uğraşıyorsunuz, yazılımı, elektronik, mühendislikle tüm bileşenlerin hepsinin bir arada çalıştırarak uçuşla birleştirmek. Daima havacılıkta ilk uçuş zamanı kritiktir, milattır.”” şeklinde konuştu.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, sözlerine şöyleki devam etti:

“YÜZDE 100 BAYKAR’IN İMKANLARIYLA GELİŞTİRİLDİ”

Sonrasında servise, hizmete giriş zamanı verilir. İlk uçuş sizin geliştirdiğiniz platformun tüm sistemleriyle başarıya ulaşmış şekilde vizyonu. Ondan sonrasında onun seri imalata girerek ürün haline gelmesi. Baykar’ın 20 senelik birikimi var. Bayraktar Kızılelma, Baykar’ın yüzde 100 imkanlarıyla geliştirilmiştir.

Bizlere bir talep olmadı, dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olması dolayısıyla ülkemizin geleceği açısından bunun ne kadar mühim bulunduğunu bildiğimiz için kendi imkanlarımızla adım attık. Devletle herhangi bir otorite ile anlaşmadan. Hedefimizin Cumhuriyet’in 100. senesinde bu uçuşu gerçekleştirmekti. Biz Baykar olarak daima beyan ettiğimiz tarihten daha evvel, 2022’in Aralık ayında ilk uçuşu gerçekleştirmiş olduk.

“TÜRKİYE’Yİ SÜPER GÜÇ SEVİYESİNE ÇIKARACAK”

Şu anda Kızılelma kategorisinde dünyada insansız hava uçağı anlamında envantere girmiş hiçbir ülke yok. Kızılelma aslen havacılık anlamında Türkiye’yi bölgesel ve küresel anlamda süper güç seviyesine çıkaracak teknoloji.

“20-30 YIL BOYUNCA HAYATIMIZDA OLACAK”

Şu anda gencecik ekiple, dünyanın en ileri teknolojik seviyesine emek veren bir ekip. Türkiye’ye bambaşka kapıları açan bir alan. Kızılelma oldukça uzun soluklu bir proje. Oldukca daha değişik kategoriler, ses üstü hızlara çıkan, çift motorlara varan, oldukça değişik firmaların geliştirdiği akıllı cephaneler, Aselsan’ın radar teknolojileri şeklinde teknolojilerle entegre edildi. Kızılelma 20-30 yıl süresince hayatımızda olacak. Mini derslik, taktik, saldırı sınıfı İHA’lar ve son olarak Kızılelma.

Yoruma kapalı.