Bayraktar AKINCI’dan bir ilk daha: 140 km mesafeden tam isabetle vurdu

Baykar’dan yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde yürütülen Bayraktar AKINCI projesi kapsamında Baykar’ın yerli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA’ya yerli üretim yeni mühimmat ve sistemlerin entegrasyonu başarıyla sürüyor. .

TAM VURUŞ

Roketsan tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk havadan yere süpersonik füzesi İHA-230 füzesinin 31 Mart 2023 Cuma günü deneme atışları başarıyla tamamlandı. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden havalanan Bayraktar AKINCI, uzun menzilli atış testi yapmak üzere Sinop’a hareket etti. Bayraktar AKINCI tarafından Sinop atış poligonundan fırlatılan KKS/ANS güdümlü İHA-230 füzesi, Karadeniz’de 140 kilometre uzaklıktaki noktayı direkt isabetle vurdu.

AKINCI’NIN KARARI ARTIRILDI

Bayraktar AKINCI TİHA, yaptığı test atışları kapsamında hedefini bir kez daha süpersonik füze ile vurdu. Kendi itiş gücüne sahip olan İHA-230 füzesi, uzun menzili ve yüksek isabet oranı ile TİHA’dan kilometrelerce uzaktaki hedeflere karşı etkinlik gösterebilecek. Böylece Bayraktar AKINCI’nın kullandığı mühimmat nitelik ve nicelik olarak çeşitlenirken caydırıcılığı daha da arttı.

Rekabetçi bir süreç izleyen Baykar, Amerikalı, Avrupalı ​​ve Çinli rakiplerini geride bırakarak, Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşma ile 2023 yılına 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 ihracat sözleşmesi ile girdi.

Kurulduğu günden bu yana tüm projelerini öz kaynakları ile yapan Baykar, İHA Ar-Ge sürecinin başladığı 2003 yılından bu yana tüm gelirlerinin %75’ini ihracattan elde etmiştir. 2021 yılında ise savunma ve havacılık sanayisinin ihracat lideri olmuştur. , Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre. 2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı yüzde 99,3 olan Baykar, 1,18 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Savunma ve havacılık sanayisinin en büyük ihracatçısı konumunda olan Baykar’ın 2022 yılı cirosu 1,4 milyar ABD Doları’dır. Bayraktar TB2 SİHA için 28, Bayraktar AKINCI TİHA için 6 ülke ile ihracat anlaşması imzalanmıştır.

Yoruma kapalı.