Batı Trakya Türk Federasyonu’ndan Miçotakis’e tepki: Gerekirse yine sokaklara çıkarız

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) tarafınca piyasaya sürülen açıklamada, Miçotakis’in iki günlük Batı Trakya ziyaretine tepki yayınlandı.

Açıklamada, Miçotakis’in ziyaretinde, Türk toplumunun varlığının inkar edilmiş olduğu ve azınlığın yaşamış olduğu hak ihlallerinin yok sayıldığı açıklandı.

Açıklamada ifadelerine yer verilen ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Batı Trakya Türk azınlığının 29 Ocak 1988’de hak arayışı için meydanlara indikten sonrasında Batı Trakya’da yasalar önünde eşitlik politikasının uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.

Habipoğlu, “Gerçek eşitlik, bölgede yaşayan iki halktan kabul edilen bizlerin eğitim ve dini özerkliğimizin devlet tarafınca iade edilmesi ile olur. Gerekirse eğitim ve dini özerkliğimizin iadesi için yine sokaklara çıkarız. Miçotakis’in bahsetmiş olduğu Batı Trakya’da ‘beraber sulh içinde bir yaşam’ toplumumuzun sabrının neticesinde başarılmıştır.” ifadesini kullandı.

Miçotakis’in Batı Trakya ziyaretinde Türk toplumunun yok saydığını kaydeden Habipoğlu, Başbakanın Gümülcine ve Dedeağaç’ta yapmış olduğu konuşmalarda, Batı Trakya’nın kalkınması ve bölgede yaşayan halkın istihdamı için somut bir açıklamada bulunmadığını beyan etti.

Başbakan Miçotakis’in Batı Trakya ziyareti, karşıcılık partilerinin yanı sıra, Batı Trakya’daki Dostluk Eşitlik Sulh (DEB) Partisi’nin de tepkisine yol açmıştı.

DEB Partisi yayımladığı açıklamada, Miçotakis’in, Gümülcine’deki halka sesleniş konuşmasında, Batı Trakya Türk azınlığının mevcut sorunlarıyla ilgili elle tutulur hiçbir ifade kullanmadığı belirtilmişti.

Batı Trakya Türk Müslüman azınlığının Yunan ve Avrupa bayrağı altında uyum içinde yaşamakla ilgili bir sıkıntısı olmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedilmişti:

“Azınlığın, gösterdiği bu büyük sabrın karşılığını alamamakla, onca probleminin görmezden gelinmesi ve muhatap alınmamasıyla ilgili sorunları var. Ikimiz de Başbakan benzer biçimde Avrupalıları bölgemize, bizlere meydana getirilen zulmü yakından görmeleri için çağrı ediyoruz.”

Yoruma kapalı.