Başkan Erdoğan’dan İsveç’teki Kuran-ı Kerim’e yönelik saldırıya sert tepki: Bu nefret suçudur

“FRANSA’DAKİ OLAYLARDAN ENDİŞE ALIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa’daki olaylarla ilgili endişeyle takip ettiklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Beyaz adamın üstünlüğüne dayalı sömürgeci, kibirli, insanlık dışı zihniyetin hala var olduğunun bir göstergesi. Özellikle sömürgeci geçmişleriyle tanınan ülkelerde kültürel ırkçılık kurumsal ırkçılığa dönüşmüştür. Fransa’da başlayan olayların temelinde bu zihniyetin inşa ettiği toplumsal mimari yatmaktadır. Getto ve gettolarda yaşamaya mahkûm edilen, sistemli bir şekilde baskı uygulanan göçmenlerin çoğu Müslüman. Şiddet ne yazık ki şiddeti doğurdu ve günümüz olaylarını tetikledi.

Kamu malına zarar verilmesini, sokakların yakılmasını, dükkânların yağmalanmasını açıkça tasvip etmiyoruz. Sokak eylemleri meşru bir hak arama yöntemi olamaz. Ancak yetkililerin bu sosyal patlamadan ders alması gerektiği açık. Bugün ülkemizde benzerleri yaşanırken bize gerçek demokrasi dersi verenlerin derin bir sessizlik içinde olması da manidardır.

Dışişleri Bakanlığımız oraya giderek orada ikamet eden vatandaşlarımıza gerekli uyarıları yapacaktır. Tedirginlikle uğraştığımız son olayların bir an önce son bulmasını temenni ediyoruz. Bu olayların Müslümanlar ve göçmenler üzerinde yeni bir baskı dalgasına yol açmasından da endişe duyuyoruz. Türkler, İslam düşmanlığında en yüksek bedeli ödeyen kesimlerin başında geliyor.

Yoruma kapalı.