Başbağlar şehitleri, 30. yılda anıldı

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993’te PKK terör örgütünün hain saldırısı sonucu şehit olan 33 vatandaşımız için anma programı düzenlendi. Başbağlar köyündeki Kültür Evi önünde anma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Şehitlerimiz için dualarla devam eden törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devlet adamları, siyasetçiler ve bürokratların gönderdiği mesajlar okundu.

Ardından Başbağlar muhtarı Ali Akarpınar, 30 yıl önce yaşananlardan dolayı Başbağlar şehitleri başta olmak üzere ülkemizdeki faili meçhul tüm davalarda adaletin yerini bulmasını talep ederek; ‘Vatan sevgisi imandan gelir’ şiarıyla vatanı, bayrağı ve dini için şehitliğe yürüyen şehitlerimizi, çekilen acılara rağmen rahmet ve minnetle anıyoruz.” dedi.

Hain terör örgütünün kökünün kazınacağını, ülkemizin ve aziz milletimizin bu terör belasından kurtulacağını belirten konuşmasını yapan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun; Biz bir halının motifleriyiz. Farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görür ve ona göre yaşarız. “Ayrılıkta azap, birlikte rahmet vardır” hadisi bizim mottomuzdur. Son yurdumuzun neresinde olursa olsun, aramızda ayrılık tohumları atmak isteyenlere karşı hep birlikte mücadele etmeli, kardeşlik hukukumuzu zedelememeliyiz.

“DÜN GİBİ ACI”

Ezan vaktinde kadın, erkek, çocuk ayrımı yapmadan katliam planlayanlar, savunmasız vatandaşlarımızı vahşice vuranlar, evlerimizi ateşe verenler, 33 vatandaşımızı şehit ettiler, 30 kadın dul, 100’e yakın çocuğu yetim bıraktılar. Ama unutma! Geriye kalan önce Allah’ın emaneti, sonra şehitlerimizin emaneti ve başımızın tacıdır. Dün olduğu gibi bugün de buradayız. Anma programında konuşan AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman, ‘Hain aşka karşı kardeşlik tohumlarına karşı nifak tohumlarının, birliğe karşı bu topraklarda yeri olmayacaktır’ dedi. 30 yıl önce eli kanlı katiller Başbağlar’da 33 masum vatandaşımızı vahşice katletti. Bu katliamın acısı hâlâ yüreğimizde.

“BAŞBAĞLAR’IN TOPRAKLARI BAĞLAMAYACAK”

Hep birlikte mücadele eden Türk milletinin birlik ve beraberliğini bozmaya çalışanlara geçmişte olduğu gibi her zaman gereken cevabı vereceklerini söyleyen Karaman, “Karanlıklar teslim olacaktır. Ama biz millet olarak teslim olacağız.” teslim olmayacağız.Bu topraklar her zaman sevginin ve hoşgörünün yeşerdiği topraklardır.Kardeşlik karşısında nifak tohumlarının,birliğe karşı sevgi ve ayrılığın hain tohumlarının bu topraklarda yeri olmayacaktır.Bu yüzden Başbağlar hep bu topraklarda olmuştur. milletimizin kalleş, hain ve şerli odalara karşı dik duruşunun simgesi olarak tarihteki yerini almıştır.Başbağlar hiç inmemiştir ve inmeyecektir.Başbağlar metanetini korumuştur ve koruyacaktır.Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.Mayıs ruhları şad olsun.”

30 YILDIR BEKLEYEN ADALET; BAŞBAĞLAR

Ardından Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül yaptığı konuşmada; Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Devletimiz zarar görmesin. Başbağlar 30 yıldır adalet arıyor; Atalarımızı, şehitlerimizi ve vatan için canlarını veren 33 masum hemşehrimizi rahmetle anıyor, bize bu acıları yaşatan hain terör örgütünü lanetliyorum.

“BU MİLLETİN İNSANLARI OLAMAZLAR”

Törende konuşan Vali Mehmet Makas, Başbağlar katliamının birlik ve beraberliğimize yönelik bir saldırı olduğunu vurgulayarak; “Atatürk’ün tarif ettiği ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ düsturuyla hareket eden ve kendini Türk hisseden milletimiz, Ergenekon’dan Adriyatik’e, üç kıtaya yayıldığı dönem dahil, tarihin hiçbir döneminde zulme uğramamıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihi Madımak’ta canımıza kıyan, yüreğimizi yakan, Başbağlar’da kurşun sıkan, kanımızı kanatan kim olursa olsun, bu milletin mensubu olamaz çünkü bu milletin fertleri bugüne kadar Türkiye’ye silah doğrultmamıştır. Hak ve hukuk olmadıkça böyle bir hamlede bulunmadı.” açıklama yaptı

Vali Makas konuşmasının devamında vatanımızın asla bölünmeyeceğini ve aziz şehitlerimizin unutulmayacağını belirterek tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diledi ve Allah’ın milletimize bir daha böyle acılar yaşatmayacağını söyledi. Köyde bulunan Şehitlik Anıtı’nda kılınan namazın ardından protokol üyeleri ve Başpınar köyündeki şehadete giden vatandaşlar, Başbağlar şehitlerinin mezarlarına karanfil bırakarak dua etti.

Erzincan Valisi Mehmet Makas, 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Mustafa Sarıgül, 3. Ordu Genelkurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Üniversitesi Dekanı Binali Yıldırım Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan İl Jandarma Komutanı, Jandarma Kıdemli Albay Hakan Dedebağ, Erzincan İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt, Erzincan çevre ilçelerin belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ailesini kaybedenlerin yakınları Yaşanan katliam ve toplantıya vatandaşlar katıldı.

Yoruma kapalı.