Bakanlar Nebati ve Kurum, Şanlıurfa’da

İki bakanı, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti Milletvekilleri İbrahim Halil Yıldız, Mehmet Ali Cevheri, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, MHP İl Başkanı Mahmut Güneş ve ilçe başkanları tarafından AFAD Koordinasyon Merkezi’nde karşılandı. Şanlıurfa’da. toplantı.

5 MİLYON BİNA YENİLENDİ

Bakan Murat Kurum yaptığı açıklamada, Osmaniye ve Kilis’teki hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını belirterek, “Birlikte çok önemli kararlar aldık. Şanlıurfa medeniyetine uygun olarak yapılmıştır.Yıkılacak binaların yıkım işlemlerini acil olarak sürdürüyoruz.Şanlıurfalı vatandaşlarımız depremzedelere evlerini açtılar.Deprem mağdurlarımızı halk içinde ağırlamaya devam ediyoruz. Hasar tespit işlemlerimizi gerçekleştirdik 5 ilimizde hasar tespit çalışmaları tamamlandı 5 milyon 4 bin yapımızda incelemeler yapıldı Yüzde 90 seviyesine ulaştık Artçı depremler nedeniyle hasar tespitlerini yeniden yaptık Binalar var • Vatandaşlarımız hasar tespitlerini e-devlet üzerinden görebilirler. Burada”.

HALİLİYE’DE 292 KONUT DEPREM MAĞDURLARINA HAZIRLANACAĞIZ

Tespit işlemlerinin hasar tespiti yapıldıktan sonra başlayacağını belirten Kuruluş, “Tasfiye sürecinde hasar tespitlerine itiraz edebilirler. Hata olup olmadığı kontrol edilecek. İletişim ofislerimizi kurduk.” Özellikle ifade için, TOKİ ile birlikte bölgedeki hızlı dönüşüm sürecini başlattık.Yıkılan Haliliye binasındaki 292 konutun bir kısmını vatandaşa teslim edeceğiz. Yaklaşık 700 evimizi evleri yıkılan vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.”

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ TEŞVİK EDECEĞİZ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kentsel dönüşümün yeni finansman modeliyle ilgili olarak, “Konut üreticisi ile anlaşan bağımsız bölüm sahiplerine piyasaya göre çok uygun koşullarda kredi kullandırarak kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz” dedi. Model, konut sahiplerinin hak kaybı olmadan ve emsalleri koruyarak güçlü bir kentsel dönüşüm gerçekleştirebileceklerini, destekleyeceğiz” dedi.

KİRA ENFLASYONUNU GÜÇLENDİRECEĞİZ

Nebati, “İlk modelde konut üreticisi ile anlaşan bağımsız bölüm sahiplerine piyasaya göre çok uygun koşullarda kredi kullandırarak kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz. konut sahiplerinin haklarını kaybetmesi ve emsallerinin korunması İkinci modelimizde ada kentsel dönüşüm kapsamında konut üreticilerini destekleyeceğiz.Bu kapsamda düşük maliyetli finansman desteği sağlayarak depreme dayanıklı konut arzını hızla artıracağız. Her iki durumda da KGF desteklerini devreye sokarak hem konut üreticilerinin hem de bağımsız bölüm maliklerinin krediye erişimini kolaylaştıracağız.Ev sahibine ve kiracıya hizmet vereceğiz.Kira miktarları ve kira artışları kamu tarafından belirlenecek ve bir bedel ödenecek. üst sınır uygulanacaktır, bu nedenle ücret tavanları geçerli olacaktır. IRA enflasyonunu dizginleyeceğiz” dedi.

Yoruma kapalı.