Bakanı Çavuşoğlu 14 Mayıs seçimleri için oran vererek açıkladı: Seçim ilk turda bitecek

Bakan Çavuşoğlu, izlediği canlı yayında gündemi değerlendirdi ve soruları yanıtladı.

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazanmasını bekleyen Çavuşoğlu, oy oranının yüzde 52-53 olacağını söyledi.

Çavuşoğlu, yurt dışında yaşayan Türklerin oy kullandığı bazı ülkelerde sandıklara yönelik provokasyonların PKK terör örgütü yandaşları tarafından yapıldığını ve güvenlik tedbirlerini artırdıklarını belirterek, söz konusu ülkeleri bu provokasyonlara karşı önlem almaları konusunda uyardı.

Suriye’de Türkiye, Rusya, İran ve Esad rejimi arasında 10 Mayıs’ta Moskova’da dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirilecek dörtlü zirveye değinen Çavuşoğlu, bu toplantının Suriye’ye odaklanacağını ve mültecilerin sağ salim geri dönmesinin önemli olduğunu söyledi. Türkiye’deki Suriyeliler ve kendi ülkelerinde bunun için gerekli zemin hazırlanırken, o konular görüşülecek.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde geri gönderilmesi gerektiğini ve bunun için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’nin terörden kurtardığı Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere 550 bin Suriyeli mültecinin geri döndüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, kalan mültecilerin dönüşü için Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile Esad rejimi ile işbirliğine ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Suriyeli mültecilerin kademeli olarak, insani bir şekilde, bir plan dahilinde, fırsatlar ortaya çıktıkça ülkelerine geri gönderilmesi gerektiğini söyledi.

Esad rejiminin daha önce Suriyelilerin dönüşü için af çıkardığını hatırlatan Çavuşoğlu, bu dönüş sürecinin Birleşmiş Milletler ile iş birliği içinde ve şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerektiğini belirterek, “Rejim genel olarak Suriyelilerin geri dönmesini istiyor ancak güvenlikleri sağlanırsa geri dönülebilir. Şu anda Suriyelilerin dönüşü için can artı ihtiyaç karşılanacak… Yönetim şu anda çok fazlasını karşılayamıyor.”

“TÜRK MİLLETİNİ TANIYAN, BÖYLE ÜNVANLARI BİLİR VE YÖNLENDİRME ARKA PLAN YAPABİLİR”

Dış politikaya toplumun her kesiminden ilgi olduğunu belirten Çavuşoğlu, seçimden sonra tekrar bakan olur mu sorusuna şu yanıtı verdi:

“Hayatımda hiç böyle bir hesap yapmadım. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanlığına aday olurken bir hesap yapmıştım. Baktım ki orada hiçbir zaman cumhurbaşkanlığı kazanamadık. Üstelik cumhurbaşkanı da yapmış. bizden veya herhangi bir Türk’ten daha fazla yok, bizim cumhurbaşkanımız başbakandı (Recep Tayyip Erdoğan).

14 Mayıs seçimine ilişkin yabancı basında çıkan haberleri “aptalca” ve “pervasızca” olarak nitelendiren Çavuşoğlu, “Türk milletini bilseler bu tür manşetlerin, bu tür göstergelerin ters tepeceğini bilirlerdi. Onun için değil diyorum. bilge .Milletimiz her zaman hürriyetten ve istiklalden yana olmuştur.Atatürk ne demiş istiklal kaderimizdir.ifadelerini kullanmıştır.

“Dış politika tasarımına” karşı çıkmanın da bir araç olduğunu belirten Çavuşoğlu, dışarıdan yardım umulmaması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Muhalefet Rusya’ya yaptırımları başlatacağız diyor. Avrupa aferin desin vs. Biz zaten güçlü bir NATO üyesiyiz, böyle bir politika izlememize, oraya kabul edilmemize gerek yok.” ifadesini kullanarak şunları kaydetti:

“Bunun bize ne faydası var? Antalya’ya gelen turistlere bir faydası var mı? İhracatımıza bir faydası var mı? Doğalgazımızın yüzde 45’e yakınını Rusya’dan alıyoruz, bize bir faydası olur mu? Başkaları tarafından yönlendirilir, Türkiye’ye de fayda sağlar. Türkiye’nin politikasını dışarıdan, Batı’dan tasarlamaya çalışanların amacını da, alet olanların da amacını biliyoruz.”

Yabancı basının Türkiye seçimleriyle ilgili hazırladığı manşet ve kapaklara ilişkin konuşan Çavuşoğlu, “Çünkü Cumhurbaşkanımızdan rahatsızım. Türkiye daha bağımsız ve daha özgür. Savunma sanayinde ise SİHA, KAAN, TCG Anadolu navi, Atak 2, hepsi, Kızılelma tabii ki dost, güven verirken düşmana da korku salıyor biliyorsunuz.” dedi.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın buğday anlaşmasındaki liderliğinin bazı çıkar çevrelerinin planlarına müdahale ettiğini belirterek, Türkiye’nin çıkarlarını korumak için sahada ve masada atılan adımlardan da rahatsız olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Türkiye’de cumhurbaşkanının zorla, post-modern darbeyle ya da darbeyle değil, vatandaşların oylarıyla seçildiğini vurgulayarak, “Ben diktatörüm demek, muhalefeti aynı şekilde yönetmek doğru değil. , Macaristan’da da denediler”. ifadesini kullandı.

YUNANİSTAN’DA SEÇİMLER

Yakın gelecekte Yunanistan’da seçim olacağını hatırlatan Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Türkiye’deki seçimlerde iç siyaset malzemesi olarak kullanılmadığını vurguladı.

Yunanistan’da ilk kez bu seçimlerin iç siyaset malzemesi olarak kullanılmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu da iyi bir şey. Birçok Avrupa ülkesinde siyasetçiler mevcut basına göre çok daha dikkatli davranıyor. Bu tür söylemler son dönemde geri tepti. geçmiş Yunanistan’da tabii ki seçim. Aslında iyi ki de iktidar ve muhalefet Türkiye’yi doğrudan hedef almıyor, yani olgun bir şekilde geçiyor.

Yunanistan’da bir TV programcısının her gün Türkiye’nin ürettiği İHA’lardan ve kırmızı elmalardan bahsettiğini kaydeden Çavuşoğlu, başka bir konuşmaya veya ana görüşmeye rastlamadığını söyledi.

Bu durumun normal olmadığını, önceki seçimlere göre normal olmadığını, bu kez daha sakin olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Olumlu havayı korumak isteyebilir ama biz gitmezsek bu olumlu havanın kalıcı olmasına imkan yok. Yıllardır süregelen sorunları çözelim” dedi. o ifadeleri kullandı

Yoruma kapalı.