Bakan Yanık’tan HDP’ye sert tepki: Siz karanlığın ta kendisisiniz!

Yanık, TBMM Genel Kurulunda bakanlığının 2023 yılı bütçesi üstünde milletvekillerinin görüş ve eleştirilerine yanıt verdi.

6 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara uğradığına yönelik iddialarla ilgili Bakan Yanık, “Mağdur 30 Kasım 2020’de cumhuriyet savcılığına müracaat etmiş. Savcılıktan mevzu bizlere intikal etmiş. 4 Aralık 2020’de Sertlik Önleme İzleme Merkezimizin ilk kabul birimine almışız, 8 Aralık 2020’de de mağduru hanım konuk evimize almışız.” bilgisini verdi.

Bakan Yanık’ın hitabı esnasında CHP milletvekilleri “Çocuk susmadı, siz sustunuz, biz susmayacağız”, “Çocuk susar, sen susma”, “Çocuk bedenime dokunma” yazılı pankartlar çıkararak, “çekilme” çarpıcı sözleri attı.

Gürültü ve bağrışların artması üstüne TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, oturuma ara verdi.

Verilen aranın arkasından mevzuya ilişkin data vermeye devam eden Yanık, “Bu süre içinde mağdurun psikososyal desteği, sıhhat desteği, okuma yazması yok, eğitimi yok, ilköğretim mezuniyet belgesi alınıyor, evladı var bununla beraber, mağdura meslek eğitimi veriyoruz, aşçılık eğitimi alıyor, İngilizce öğreniyor ve yaşamını kendisi kendi başına idame ettirecek şekilde yetişiyor.” dedi.

“KENDİSİNİN VE ÇOCUĞUNUN CAN GÜVENLİĞİNİ RİSKE ETMEMEK İÇİN BEKLEDİK”

Mağdurun uzun süre gizliliğini sağlamak için emekler yaptıklarını özetleyen Yanık, “Bu mevzudan kamuoyunun haberinin olduğu tarih, davanın açıldığı tarih. Dava bizlere 2 Aralık 2022’de suç duyurusu edildi. Biz, aynı tarihte, 2 Aralık 2022’de davaya müdahil olduk. Açıklamamızı geç yaptığımız için dostlar eleştiriyorlar. Evet 3 gün sonrasında yaptık açıklamayı, niçin? Bundan dolayı kamuoyuna mağdurla ilgili ne kadar data yansıdığını bilmiyorduk. Dolayısıyla kendisinin ve çocuğunun can güvenliğini riske etmemek, açık kaynaklara ne kadar data yansıdığını tam olarak öğrenebilmek için bir süre bekledik.” diye konuştu.

Bakan Derya Yanık, aralıksız halde mağdurun gereksinim duyan her türlü desteği sağladıklarını kaydetti.

Halk TV’de gösterilen bir haberde Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının en başından beri mağdurla ilgili lüzumlu desteği sağladığının açıklandığını özetleyen Yanık, “Bizlere inanmıyorsa arkadaşlarımız, Halk TV’yi izlesinler.” dedi.

“MAĞDURUN KİMLİĞİNE, KİM OLDUĞUNA, YAŞINA, CİNSİYETİNE BAKMADIK”

“Bizim için korunacak bir tek kıymet vardır, çocuktur, hanımdır, mağdurdur. Mağdurun kimliğine, kim olduğuna, yaşına, cinsiyetine bakmadık.” diyen Yanık, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Lüzumlu hukuki süreç her neyse hepsini aralıksız yaptık. Biz bunu yaptık fakat bugün bizi itham edenler, kendi teşkilatlarının içinde onlarca tacize, istismara sessiz kaldı. Bizi sessiz kalmakla suçlayanlar, kendi sicillerini bugün bu bağırışla örtemeyecekler. Söze geldiği süre; hanımefendiler, çocuklar… Töre ve namus cinayeti terimini bu milletin hafızasından çıkaran AK Parti’dir. Tamam iktidar olamadınız, bu millet sizi iktidar yapmadı fakat iktidar ortağı oldunuz. İktidar ortağı olduğunuz süre niye değiştirmediniz o yasayı? O yasayı kim değiştirdi? Töre ve namus cinayeti terimini bu milletin hafızasından kim çıkardı, AK Parti çıkardı.”

AK Parti’nin hanım ve çocukla ilgili tüm paradigmayı değiştirdiğini söyleyen Yanık, basına yansıyan açık bilgiye karşın karşıcılık milletvekillerinin manipülasyon yaptığını dile getirdi.

“KANDİL’DEKİ KIZ ÇOCUKLARINA SES ÇIKARMAYANLAR BANA AHLAK DERSİ VERMESİN”

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yanık, “Size bayanların bedenini çiğnetmeyeceğiz. Sizi o evlatların bedeni üstünde tepindirmeyeceğiz. Bu Bakanlık size bu fırsatı vermeyecek. Ne yapmış olursanız yapın, ne kadar manipüle ederseniz edin, ne kadar provoke ederseniz edin, ne kadar yalan söylerseniz açıklayın o evlatları, o bayanları sizin elinize bırakmayacağız. Siz ilkin dönün sessiz kaldığınız kendi içinizdeki tacizlere, tecavüzlere bakın. Sizin söyleyecek tek cümleniz yok. Kandil baronlarının el ele, göz göze oturmuş olduğu 10 yaşlarında, 12 yaşlarında kız çocuklarına ses çıkarmayanlar, gelip burada bana terbiye dersi vermesin.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Ne CHP’nin ne HDP’nin ne herhangi bir başka partinin, bizlere bu mevzuda ders verecek yetkinliği yok.” diyen Yanık, “Sizin siciliniz oldukça fena. Sizin siciliniz oldukça karanlık. Sizin siciliniz, başörtüsünde karanlık, insan haklarında karanlık. Siz, karanlığın ta kendisisiniz. Siz, karanlığınızı yansıtacak yer aramıştınız. Ne kadar uğraşsanız o evlatların bedenlerini istismar edemeyeceksiniz. Dönün kendi ayıplarınızla, suçlarınızla bir yüzleşin. Ondan sonrasında gelin konuşalım.” ifadelerini kullandı.

“BAKIN BUGÜN NEYİ ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR”

CHP milletvekillerinin “çekilme” çarpıcı sözleri içinde konuşmasını sürdüren Yanık, şu şekilde devam etti:

“Bakın bugün neyi örtmeye çalışıyorlar: Kırklareli’nin Kıyıköy beldesinin CHP’li belediye başkanı 4 çalışanı rahatsız etme ediyor. CHP Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı, daha ilkin beraber çalmış olduğu bir kızı rahatsız etme ediyor. Bu dost, il yöneticilerinin de oldukça makbul adamlarından birisi, bayanları ağzından düşürmeyen CHP’li İstanbul il yöneticilerinin makbul adamlarından birisi. Adana Büyükşehir Belediyesi ASKİ’de cinsel rahatsız etme. CHP’li mahalli yönetimlerde rahatsız etme saldırı vakaları; Ümraniye Gençlik Kolları, Erzurum İl Başkanı, CHP Avcılar Eski İlçe Yönetim Kurulu Üyesi ‘Ben de rahatsız etme mağduru oldum’ diyor. Kuşadası’ndan Ankara’ya giden partilileri taşıyan bir otobüste cinsel istismara maruz kalan 13 yaşlarında adam evladı, CHP Sivas Akıncılar İlçe Başkanı, Bağcılar İlçe Başkanlığının pikniğinde… Sayalım mı daha? Hadi bu karanlığı örtün bakalım.”

BAKANLIK ÇALIŞMALARI

Bakan Yanık, Aile ve Toplumsal Hizmetler Araştırma ve Uygulama Enstitüsünü oluşturmayı hedeflediklerini söylemiş oldu.

Aile ve evlilik öncesi eğitimlerini devamlı yaygınlaştırdıklarını dile getiren Yanık, “Aile Eğitim Programı”, “Evlilik Öncesi Eğitim Programı” ve aile danışmanlığı hizmetlerinin bunlardan birkaçı bulunduğunu aktardı.

Bakan Derya Yanık, Türkiye Aile Yapısı Araştırması (TAYA), Türkiye Ergen Profili Araştırması (TEPA), Türkiye Üniversite Gençliği Profil Araştırması ve Türkiye Boşanma Sebepleri Araştırması neticelerini kamuoyu ile paylaşacaklarını duyurdu.

Yeşilay işbirliğinde 1,1 milyon kişiye bağımlılıkla mücadelede farkındalık eğitimlerinin verildiği bilgisini paylaşan Yanık, çocuk hizmetlerinin aile odaklı bir anlayış ve stratejiyle yürütüldüğünü; 2002’den bugüne aile odaklı hizmetlerden yararlanan çocuk oranının yüzde 39’dan yüzde 92’ye yükseldiğini bildirdi.

Toplumsal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinden 2022 yılı ekim ayı itibarıyla etken olarak yararlanan çocuk sayısının 150 bini aştığına dikkati çeken Yanık, koruyucu aile yanında kalan evlatların sayısının 2002 senesinde 515 iken Ekim 2022 itibarıyla 8 bin 845’e ulaştığına işaret etti.

Bakan Yanık, 2022 senesinde 430 çocuğun evlat edindirilmesiyle toplam evlat edindirilen çocuk sayısının 18 bin 821’e ulaştığını söylemiş oldu.

Çocuk bakım hizmetlerini ev ortamına taşıdıklarını ifade eden Yanık, “2002 senesinde yalnızca 3 tane Çocuk Evleri Sitesi varken bugün bu sayı 113’e terfi etmiştir. Halen 6 bin 597 evladımız, 1191 Çocuk Evimizde de 6 bine yakın evladımız hizmet almaktadır.” bilgisini verdi.

Bakan Yanık, küçüklere ilişkin politikalara temel oluşturmak için 0-17 yaş tüm evlatları kapsayacak Türkiye Çocuk Profili Araştırması’nın Türkiye’de alanında ilk kez yapılmış olacağını söyledi.

Yoruma kapalı.