Bakan Tunç: Cezaevinde 15 bin tutuklu FETÖ mensubu var

Bakan Tunç, Adana’da 15 Temmuz Ulusal Birlik ve Demokrasi Günü’nde Ramazanoğlu Camii’nde şehitler için düzenlenen mevlide katılarak dua etti. Daha sonra Nezihe Yalvaç Uygulama Oteli’ne giden Bakan Tunç, hain teşebbüste şehit olanların aileleri ve gazilerle görüştü.

15 Temmuz’un üzerinden 7 yıl geçtiğini belirten Tunç, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hain darbe girişimi, milletimizin kahramanlığı sayesinde önlendi. Darbecilerle hesaplaşma dönemi ilk andan itibaren başladı. O gece yargımız ve savcılarımız olayı hemen ele alarak soruşturma başlattı.Soruşturmanın ardından gözaltı ve tutuklamalar gerçekleşti.Darbecilerle hukuka uygun mücadele süreci devam etti.Olağanüstü hal kapsamında Anayasa’nın verdiği yetki dahilinde kanun hükmünde kamu görevden ihraçları söz konusuydu. Olağanüstü Hal Komisyonu bunları inceledi. Çalışmalar devam ediyor” dedi.

Cezaevlerinde 15 bin civarında FETÖ’cü olduğunu ifade eden Bakan Tunç, “Yargımızın aldığı kararlar çerçevesinde cezalarını çekmeye devam ediyorlar. Unutulmamalıdır ki geçmişte darbeler, devletin darbe girişimleri oldu. Vesayetçi anlayışın hakim olduğu o dönemde darbeciler onların kılığına girmişti: “Bugün 15 Temmuz’da gördük ki, bekleyen ve hazırlayan bir yargı yerine hesap soran bir yargımız var. Milletimizle birlikte, tanklar karşısında milletimizin kahramanlığını yücelten bir yargı sistemimiz, bir hukuk devletimiz var.”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Yargı ve İş Dünyası Sempozyumu”na katıldıktan sonra çok sayıda ziyarette bulundu.

Yoruma kapalı.