Bakan Soylu’dan Kahramanmaraş Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklama: Tek güvenlik sorunu yağmacılık değil, yalancılıktır

Kahramanmaraş Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklama yapan Bakan Soylu, kentte bugün 10 bin 194 kişinin hayatını kaybettiğini, 11 kişinin de kurtarıldığını söyledi.

Afet koordinasyon masası etrafında 25 çalışma grubu olduğunu belirten Soylu, “AFAD’ın toplam çalışan sayısı 7 bin 300. Takdir edilir ki 7 bin 300 çalışanla Türkiye’de ne bu büyük afeti, ne de başka bir afeti yönetmek mümkün değil. bir koordinasyon ofisi, baştan gösteriyoruz ve 25 çalışma grubunun her birinin arama kurtarmadan beslenmeye, iletişime, barınmaya, sağlığa kadar pek çok paydaşı var” dedi. o ifadeleri kullandı

Bakan Soylu, şu anda sahada 300 bin civarında çalışanın olduğunu belirterek, herkesin büyük bir seferberlik içinde olduğunun altını çizdi.

Devletin ve tüm sivil toplum kitlesinin AFAD’ın koordinasyonunda birlikte çalıştığını vurgulayan Soylu, “Ama bazı değerlendirmeler var. AFAD nerede? AFAD sağlıklı. Bu koordinasyon herkes işini yapıyor” dedi. AFAD nerede? Arama kurtarmada polis, jandarma, güvenlik veya Mehmetçik. İçinde. AFAD nerede? kamyonda. Her birinin içinde yer alan bir işi, devletin emri altında yürütüyor, evet.” dedi.

Bakan Soylu, bölgede 40’tan fazla vali, 150’den fazla kaymakam, onlarca genel müdür, her bölgede 5-6 bakan yardımcısı ve bazı yerlerde bazı bakanların bulunduğunu belirterek, “4 bin 490 enkazda arama kurtarma çalışması yapıldı. Kahramanmaraş’a geldiğimizden beri 308 enkazda arama kurtarma çalışmaları sürüyor” dedi.

Afşin, Andırın, Ekinözü ve Çağlayancerit’te arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını belirten Soylu, “Elbistan’da 318 enkazdan 9’u kaldı, arama kurtarma çalışmaları yarın sona erecek. Göksun’da arama kurtarma çalışmaları tamamlandı” Nurhak’ta 299 binadan sadece bir binada “Pazarcık’ta arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Pazarcık’ta arama kurtarma, Türkoğlu’nda arama kurtarma sona erdi. İki çekirdek ilçemizde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Burada toplam 4 bin 895 arama kurtarma operasyonu, bin 452 iş makinesi ve 447 ekiple arama kurtarma çalışmaları sürüyor” dedi.

“ULAŞAMADIĞIMIZ KÖY SORUN DEĞİL”

Bakan Soylu, Kahramanmaraş’a bugüne kadar 1113 tırın geldiğini söyledi.

“İlk gün sabah 09:00’da buradaydık, 04:00’te deprem oldu.” Soylu dedi ki:

“Ertesi sabah yollar, hava alanı kapalı olduğu, doğalgaz olmadığı ve ekmek fırınları çalışmadığı için vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak zorunda kaldık ve polisin yardımıyla buradaki tüm marketleri açtık. bir çantayla birlikte oraya iki üç polis gönderdik ve marketlerin içindeki malzemeleri vatandaşlarımıza verdik, sıraya girdiler.Her şeyin videosu da var.

Yardımların sürmesi gerektiğini vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“‘Daha fazla malzeme göndermemenizi söylüyor.’ Ayrıca aziz milletimize de ifade etmek isterim, elinizde ne varsa gönderin, çünkü bu bölgede milyonlarca insan var ve her birinin yiyeceğe ihtiyacı var. Aşevleri çalışıyor. ertesi gün kantinler yani biz tarladayız bakalım neler oluyor nelere ihtiyacı olduğunu da değerlendiriyoruz ve ilk malzeme geldi önce depolara aldık sonra mahallelere gönderdik. , biz de köylere gönderdik ve şu ana kadar Kahramanmaraş’ta havadan ve karadan ulaşmadığımız köy kalmadı ve son günden beri 30 ekip, sıhhi araçla köylere gidiyor.Vatandaşlarımızı yönlendirelim. Köylerde başta vatandaşlarımız olmak üzere 100’e yakın arazi aracı var.Onlarla birlikte Kahramanmaraş’ın bütün köylerine malzeme dağıtıyoruz.Bunu Kahramanmaraş ölçeğinde söylüyorum.Aslında her yerde aynı süreç devam ediyor. İşte mümkün. Yiyecekler olduğu boyutta bozulmamalıdır. Evet iki üç gün malzeme gelmeyince aziz milletimizin yüce gönüllülüğüyle, iyi niyet ve takdir duygusuyla tüm bölgeye aktı.

Ve aniden zirveye ulaştı. Elbette bazı sorunlar olabilir. Yani bazen tırlar bekledi ama bizim tır beklememiz burada söz konusu değil. Ve depolarımız malzeme bekliyor. Bu çok net, çok net.”

Deprem bölgesinde yemek hazırlamada kullanılacak gıda malzemelerine ihtiyaç olduğunu belirten Soylu, “Bu operasyon uzun soluklu bir operasyon. Cumhurbaşkanımız defalarca halka konutların bir yıl içinde teslim edileceğini söyledi” dedi. Bu, burada en az bir yıl kaynaması gerektiği anlamına gelir. Bir yıl. Burada insanların mağduriyetine neden olmamalıyız” dedi.

Kahramanmaraş’ta bugüne kadar 30 bin çadır kurulduğunu, her çadırkente çocuk oyun parkları ve mescit kurulacağını belirten Bakan Soylu, kent genelinde okullarda 48 bin, spor salonlarında 11 bin 500 vatandaşın kaldığını, toplam 246 bin 888 kişinin kabulü için koordinasyon sağlandı.

Hastanelerin kent genelinde faaliyet gösterdiğini, beş sahra hastanesi ve eczanenin bulunduğunu belirten Soylu, “Kahramanmaraş’ta solunum yolu enfeksiyonu ve bağırsak enfeksiyonunda önceki dönemlerden hiçbir fark yok.” bilgisini paylaştı.

“TEK GÜVENLİK SORUNU YÜKLEME DEĞİL YALANDIR”

Bakan Soylu, deprem bölgesinde alınan güvenlik önlemlerine de değinerek şunları söyledi:

“Kahramanmaraş merkezli deprem felaketiyle uğraştığımız bu dönemde karşılaştığımız tek güvenlik sorunu yağma değil yalan.Tekrar ediyorum karşılaştığımız tek güvenlik sorunu yağma değil yalan.Allah korusun. Buradaki arkadaşlarımız günde 2 saat, 3 saat, 4 saat uyuduklarında kendilerini dinlenmiş hissediyorlar. Yoksa bir kişi kurtulur, bunun hepimiz farkındayız.”

Soylu, dünyanın en büyük felaketlerinden ve depremlerinden biriyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

“Güvenlik konusunda, şu anda bu bölgede 80.000 takviye gücümüz var, bu şu anda tüm bölgede 5.000 koruma daha var ve bu 5.000 koruma geceleri sürekli dolaşacak.” diyen Soylu, şu bilgileri verdi:

“Burada 10 ilin tamamında dolaşıp güvenliği sağlayacaklar. Ben sadece bu rakamı vermek istiyorum. 31 Ocak’tan 5 Şubat’a yani deprem anına kadar Türkiye’de meydana gelen 9 büyük mala yönelik suçun toplam sayısı 744’tür. Deprem hep aynı gün diliminde yani 6 Şubat ile 13 Şubat arasında meydana gelen kaza sayısı 511. Nerden bakarsanız bakın yüzde 30,35 azalma oldu, içindeyiz. Kahramanmaraş talan görmedik kimse kimsenin yerini almıyor ama Türkiye’de akılları yağmalanmış, yıllardır sürekli birileri tarafından akılları yağmalanmış insanlar bu acı ve zor günü sömürmek için ellerinden geleni yapıyorlar. afete uğrayan aziz vatandaşlarımızı sömürmek için ülkemizin sömürüsü yapacaklar, biz biriz, biz de inkar edip doğruları söyleyeceğiz ama yüzde 99 işimize bakacağız. yüzde 99 farkındayız. şu an işimizin başındayım. Biz de onları Allah M.”

KAHRAMANMARAŞ’TAN EGZOZLAR

Kahramanmaraş’tan başka illere gitmeyi kabul eden 29 bin kişiyi hava ve kara yoluyla gönderdiğini belirten Soylu, “Kahramanmaraş’tan başka bir şehre gidip makineli gitmek isteyenlerin yakıt masraflarını da biz karşılıyoruz. orada verdiğimiz küçük bir belgeyi teslim edip ertesi gün parayı bize verdiği hesap numarasına getiriyoruz. Elimizdeki tüm imkanları sonuna kadar kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz. Yeter ki vatandaşlarımız karşı karşıya kalsın. Milletimizin burada yaşadığı bu deprem travmasıyla, yoksa burada kalsalar biz hizmetlerimizi yapamayız, ya da giderse bir şekilde nefes alıp, bunu atlatması için tüm devlet birimlerimizin yanındayız. tramvay”. dedi.

Bakan Soylu, deprem bölgesindeki çalışmaların kararlılıkla sürdürüldüğünün altını çizerek direndiğini söyledi.

Bu depremden burada ve Türkiye’de görev yapan tüm arkadaşlarının sorumlu olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yorulmayacağız, bizi izleyen vatandaşlarımız yılmayacak, yarın millet olarak bu beladan nasıl çıkacağımızı yarın hep birlikte görecekler. İnancımız bu. Sorumluluk başkasında olsa beklerdik. Millet olarak onlardan beklediğimizi karşılamakla yükümlüyüz.Sosyal medya konusunda da şunu belirteyim.Her türlü dezenformasyon kanunun ve devletin getirdiği bütün unsurlar yerine getirilmek kaydıyla kanun önüne çıkarılır. OHAL’i, arkadaşlarım ve ben dahil devletin tüm kurumları, dezenformasyon ve yalanlarla ifşa ettiği andan itibaren, insanımızın kafasını karıştırmak ve vatandaşlarımızı ümitsizliğe düşürmeyi amaçlayan bir anlayışı ortaya çıkarmaktır.”

Yoruma kapalı.