Bakan Soylu: 601 bin güvenlik görevlimiz görevlerinin başında

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da oynadıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Şu ana kadar Yüksek Seçim Kurulu’nun yönetiminde olan bu seçimlerle ilgili güvenlik tedbirlerini 3 aşamalı olarak almaya çalışıyoruz. Birincisi seçim öncesi, ikincisi seçim zamanı, yani bugün ve seçim sonrası. Seçimden önce 2018 seçimlerinde toplam 311 olay yaşandı. 2023 seçimlerinde 280 olay yaşandı. Yani seçim öncesi etkinlik sayısını 2018 seçimlerinden daha azıyla kapattık.

“601 bin memurumuzun yanı sıra 79 helikopter ve 8 uçak da etkinliklerde görev yapıyor”

Seçimde 601 güvenlik görevlisinin görev başında olduğunu belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Türkiye 1833’ten bu yana büyük bir seçim tecrübesine sahip. Seçim güvenliği konusunda büyük bir tecrübe ve anlayışa sahip. Yüksek Seçim Kurulu ile birlikte bu seçim için 8 ayrı bölgede ayrım yaparak her bölgede toplantılar ve koordinasyonlar gerçekleştirdik.” “Bugün 601 bin güvenlik personelimiz görev başında ve seçim sonuna kadar güvenliği garanti edecek. Hem okul içi güvenlik hem de okul dışı güvenlik, seçim kurullarının, zaten güvenlik görevlilerini çağıran ilçe seçim kurullarının güvenliği için görev başındayız. Aynı şekilde yaklaşık 601 bin görevlimizin güvenliği sayesinde görev başındayız, 79 helikopterimiz ve 8 uçağımız etkinlikler için görev başında.”

Bakan Soylu, seçim güvenliği için gerekli tüm önlemlerin günler öncesinden alındığını belirterek, şunları söyledi:

“Aynı zamanda okulların tüm jeneratör, kamera ve aydınlatma ekipmanlarında gerekli tedbirler günler öncesinden alınmış olup, 13 Mart’ta yayınlanan seçim güvenliği genelgesindeki tüm maddelerimiz koordineli bir şekilde tek tek tamamlanmıştır. valilerimiz, kaymakamlarımız, ilçe emniyet müdürlerimiz ve jandarma komutanlarımızla birlikte.”

Yoruma kapalı.