Bakan Özhaseki: Depremzedelerin konutlarını kısa sürede teslim edeceğiz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, Kayseri’nin Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde kentteki bir nikah salonunda düzenlenen ‘Sanayici ve İşadamları Buluşması’na giden günlerde iki seçimden sağ çıktığını söyledi.

Cumhur İttifakı olarak ilk seçimde oyların yüzde 50’den fazlasını almayı umduğunu söyleyen Özhaseki, el ele vererek tüm çabalarına rağmen bunun gerçekleşmediğini söyledi.

“Türkiye’DE ŞEFFAF BİR SEÇİM OLDU”

Geleneklerinde çok güzel bir söz olduğunu belirten Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu söz: ‘Olup bitende hayır vardır.’ Söyledik, devam ettik.İkinci seçimde yüzde 50’yi aştık.Halk İttifakı olarak bir kez daha Allah’a şükür durduk.Ne dersen de sürekli vermeye çalıştıkları algı aslı öyle olmasa da , ‘bireysel rejim, diktatörlük, orada kim ne derse desin. Olur adalet yok, hakim yok canım, hakimler köle, hepsi iftira. Yine gördük. Diktatörlük olsaydı zaten 65-70’lerde birinci tur biterdi. Türkiye’de şeffaf bir seçim oldu. Demokrasinin kurallarının iyice yerleştiği tüm dünyaya duyurulmuştur. Ve ne mutlu ki, güçlü Türkiye imajı bir kez daha yerleşmiş oldu. İnşa edileceği yüzyıla gireceğimiz bir dönem başlıyor. Bundan dolayı mutluyuz.”

Kayserili hemşerilerinin seçimde AK Parti’ye 5 milletvekili verdiğini anlatan Özhaseki, “6’ncı olacağım. Cumhur İttifakı’na 7 milletvekili verdiler. 8’inci olacağım inşallah. Bunu daha önceki dönemlerde yaşayamadığımız bir nostalji ile söylüyorum Kayseri. Muhalefet kanadında evet 10 milletvekiliyiz ve onbirinci kişi olarak desteklemeye devam edeceğim” dedi.

“FARKLI FORMÜLLER VAR”

Bakan Özhaseki, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremlerine de değinerek, sözde “yüzyılın felaketi”nin, bu topraklarda kurulan bin yıllık medeniyetin karşı karşıya kaldığı en büyük felaket olduğunu söyledi.

11 ilin depremden etkilendiğini kaydeden Özhaseki, şunları kaydetti:

“14 milyon kişi etkilendi. 100’e yakın mahalle, 1000’e yakın köy ve yıkılan bina sayısı. Dün yine rakamları aldım, çünkü itirazlar var, mahkemelerin verdiği kararlar var, zaman zaman değişebiliyor, 680.000 ev yıkıldı, 170.000 iş yeri İnşa etmemiz gereken 850.000 ev ve iş yeri var. Alt yapılarını da inşa edeceğiz. Hepsinin mali kaybı yaklaşık 100 milyar dolar. Kimisi çadırlarda, kimisi konteyner kentte oradan da bir an önce gitmek istiyor tabii ki. Bunlar yapılacak, çözümü yok.”

Bu yükün üstesinden geleceklerini vurgulayan Özhaseki, “Farklı formüller var. Biz zaten o formülleri geliştiriyoruz. İnşallah söz verdiğimiz gibi bir yıl içinde 300 bini aşkın konutu bitireceğiz, ardından 1,5 ve 2 yıl sonra da bu yükün altından kalkacağız.” diğer tüm evleri bitirip herkesi evlerine geri götüreceğiz.” Formüller var, çalışıyorum. Çarşamba günü kabine toplantımız var. Sizi orada başkanımızla tanıştıracağım. Arkadaşlarımız uygun görürse bu formüller devreye girdiğinde çok daha kısa sürede tüm hak sahiplerine haklarını teslim etmeyi temenni ediyorum” dedi.

Yoruma kapalı.