Bakan Muş, esnaf ve sanatkarlar için var güçleriyle çalıştıklarını belirtti

Muş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) tarafınca ATO Congresium’da düzenlenen “Yüz Yüze Türkiye Esnaf Buluşması” programında yapmış olduğu konuşmada, teknolojiyle beraber alışveriş alışkanlıklarında meydana gelen değişikliklerin, ticari yaşamın koşullarını da değiştirdiğini söylemiş oldu.

Esnaf ve sanatkarın değişen ticari koşullara uyum sağlaması ve rekabet güçlerinin korunmasının en mühim amaçlar içinde bulunduğunu aktaran Muş, “Bakanlık olarak esnafımızın ülkemiz ve ekonomimiz için öneminin bilincinde olarak çalışmalarımıza odaklanıyor, bu kararlılıkla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımız hangi alanda desteğe gerekseme duyuyorsa o alanda lüzumlu desteği sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” diye konuştu.

Muş, küresel ekonominin sıkıntılı sınavlar verdiği bir sürecin yaşandığını bildirirken, “Bu süreçten en fazla etkilenen kesimlerin başlangıcında minik ölçekli işletmeler geliyor. Biz, yaptığımız emekler ve sağladığımız destekle esnaf ve sanatkar ile minik işletmelerimizi bu zorluklar karşısında asla yalnız bırakmadık, bundan sonrasında da bırakmayacağız.” ifadesini kullandı.

Salgın sürecinde esnaf ve sanatkarların tutumsal faaliyetleri ve nakit akışlarının korunmasına yönelik pek oldukca iyileştirme ve destek hayata geçirildiğini anımsatan Muş, bu süreçte esnafa yönelik gelir kaybı ve kira desteği uygulamalarını hayata geçirdiklerini söyledi. Muş, esnaf ve sanatkarı salgının ekonomik etkilerinden korumak için kredi ve kefalet kooperatiflerine ortak olan tecim erbabının kooperatiflere yönelik borçlarına yapılandırma imkanı getirildiğini belirterek, esnafın Halkbank’a olan kredi taksitlerinin de ertelendiğini söylemiş oldu.

Muş, 2022’de esnaf ve sanatkara 90 milyar lira tutarında faiz indirimli kredi sağlandığını bildirerek, “Tecim Bakanlığı olarak esnaf ve sanatkar ile kooperatiflerin karşısına çıkan sorunların çözümünde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla koordinasyon halinde çaba sarf ediyor ve istişare mekanizmalarını canlı tutmaya çaba ediyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımızı daha iyiye taşımak adına ne gerekiyorsa beraber halletmeye var gücümüzle devam edeceğiz.” dedi.

– “ENFLASYONLA MÜCADELENİZİ DESTEKLİYORUZ”

TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül de konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la gerçekleştirdikleri her buluşmadan müjdelerle döndüklerini belirterek, “Esnaf ve sanatkara sağladığınız düşük faizli kredi için minnettarız. Sizin esnafa yönelik iradeniz başta olmak suretiyle Halkbankamızın katkısı oldukca büyük.” dedi.

Esnafın icraya ve takibe düşmemesi için çalıştıklarını bildiren Akgül, “Esnafın ödemediği taksitini biz öderiz. Yemedik, içmedik, tutum ederek bir fon oluşturduk. Bir tek esnaf ve sanatkar icralık olmasın diye, evi, barkı ve eşyası icraya verilmesin diye o para kullanılır. Başka hiçbir amaç için kullanılamaz. Bizlere özgü kefalet modeli.” diye konuştu.

Esnafa son 4-5 senedir 300 milyar lira finansman kullandırdıklarını aktaran Akgül, Halkbank’a tek kuruş borçları olmadığını söylemiş oldu.

Akgül, TESKOMB olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın enflasyona, fırsatçılara karşı verdiği kavgayı da canla başla desteklediklerini belirtirken, “Ziraat Kredi Kooperatifleri ile 6 ilde başlatılan KoopBakkal Projesi bugün 250 sayısını buldu. Şubat sonunda 1000’e ulaşmış olacak. Bakkallarımız kendi faaliyetlerinin yanında, 150 temel ürünü de raflarında indirimli ve uygun fiyatlara satacaklar. Pahalılık ve enflasyonla mücadelemizde gece gündüz emek harcayarak yanınızda olacağız. O bakkalları krediyle ayakta tutup destek vereceğiz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daima esnaf ve sanatkarın yanında yer alarak sorunlarının çözümü için ihtiyaç duyulan talimatları verdiğini söyledi.

Konuşmaların arkasından günün anısına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a armağan takdimi gerçekleşti.

Bu sırada kürsüye çıkan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan da Halkbank olarak iki müjdeleri daha bulunduğunu belirterek, “Birisi, kooperatiflerimizden kesilen bloke hesaplarının nemalarını yükseltiyoruz. Hem de kooperatiflerimizin mevduat hesaplarının da nemalarını yarından itibaren yükseltiyoruz. Hayırlı olsun.” dedi.

Yoruma kapalı.