Bakan Murat Kurum: 85 bin bina ağır hasarlı ya da yıkık

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hasar gören Adana ve Osmaniye’yi ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Tüm illerimizde 332 bin bağımsız bölümün ağır hasarlı ve yıkılmış olduğunu tespit ettik. Deprem bölgeleri Bu yaklaşık 85 bin binaya tekabül ediyor Tam seferberlik bilinci ve anlayışıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz ve şehrin yeni yerleşim alanlarının 50 – 100 yıl sonrasını alacağımıza karar vermeye çalışıyoruz. 11 ilimizi ve 14 milyon insanımızı derinden etkileyen bu felaketin üstesinden gelmek için sonuna kadar ulus devlet dayanışması.Hızlı davranarak vatandaşlarımızı bir an önce güvenli ve sağlıklı evlerine ulaştırmak için çalışmalarımıza başladık. Başkan, “Tüm ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz” dedi. vatandaşlarımız çıkana kadar.” Kurum Bakanı, deprem bölgesini ziyaret eden Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi ve yönetim kurulu üyeleriyle de bir araya geldi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bugün Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yeni yerleşim birimlerinin tespiti amacıyla yeni yerleşim birimleri için güvenli bölge belirlemek üzere Adana ve Osmaniye’yi ziyaret ederek, yukarıdan ve yerden denetimlerde bulundu. .

Adana 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen koordinasyon toplantısının ardından Bakan Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile ortak basın açıklaması yaptı.

Daha sonra helikopterle Osmaniye’ye hareket eden Bakan Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile birlikte 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü’nde düzenlenen koordinasyon toplantısına katıldı.

“BEŞİKTAŞ BAŞKANI ÇEBİ VE YÖNETİM KURULUYLA TOPLANTI”

Deprem bölgelerini ziyaret eden Beşiktaş Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nur Çebi ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Osmaniye’deki 112 Acil Çağrı Merkezi’nde Bakan Murat Kurum’u da ziyaret etti.

“İŞİMİZİ TAM BİR SEFERBERLİK BİLİNCİ VE ANLAYIŞIYLA YAPIYORUZ”

Bakan Kurum, deprem sonrası yapılan çalışmaları yerinde görmek ve yeni yerleşimlerle ilgili çalışmalar yapmak üzere Adana ve Osmaniye’yi ziyaret ettiğini söyledi. Bakanlık kurumu, Osmaniye İl Jandarma Komutanlığı’nda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi de katıldı.

Bakan Murat Kurum, devletin tüm gücü, milletin desteği ve dualarıyla afetin ilk anından itibaren tüm birimlerle birlikte sahada olmaya devam ettiklerini belirterek, tam seferberlik bilinci ve anlayışıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz.Baktığınızda pek çok ülkeye göre ender rastlanan bir durum bu.Bugün 85 milyon kişinin seferberliği ile Türkiye’nin kalbi Osmaniye,Adana,Maraş,Antep, Bir çocuğumuz kumbaradan harçlık, emekli teyzemizin emekli maaşının yarısı, amcamızın evi ve barınağı bağışladı. “Bütün Türkiye afet için seferberlik bilinciyle çalışıyor ve mücadele ediyoruz. alan. Hamdolsun bizim böyle bir milletimiz, böyle bir ülkemiz var.” dedi.

“EKİPLERİMİZ ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINI RAHAT BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜYOR”

Mucizelerle dolu bir gün yaşadıklarını belirten Bakan Kurum, “Neslihan Kılıç’ın Kahramanmaraş’taki Ebrar sitesinden çıkışı, 258 saat sonra hayata kavuşması, elini uzatması ve ardından 3 mucize haberimiz Hatay’dan 10 yaşındaki Osman geldi. 260 saatte Mehmet Ali Şakiroğlu ve Mustafa Avcı 261 saatte enkazdan kurtarıldı.Her biri birer kahraman olan arama kurtarma ekiplerimiz de canla başla arama kurtarma çalışmalarını yürütüyor ve sürdürüyor” dedi. .

“50-100 YILLIK KENTİN YENİ YERLEŞİMLERİNİN KARARINI VERMEK İSTİYORUZ”

Bakan Murat Kurum, depremin ilk saatinden itibaren tüm bakanlıkların sahada olduğunu belirterek, “Her iki deprem kapsamında da valiliklerimizin koordinasyonunda 7/24 milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımızla birlikte sahadayız. arama kurtarma süreçlerinin yönetimi, insani yardımların ulaştırılması ve geçici barınmaların kurulması, aynı anlayışla çalışıyoruz, geleceği tek tek ziyaret ediyor, yeni yerleşim alanlarının kararlarını şehrin tüm dinamikleri ile birlikte değerlendiriyoruz. Tıpkı bugün Osmaniye’de olduğu gibi.En sağlam zemin nerede, 50 ve 100 yıllık şehrin ihtiyacı nedir, yerleşime uygun mu gibi birçok soru sorup detaylı incelemeler yapıyoruz. yeni yerleşim alanlarının kararını verir”. dedi.

“Deprem bölgelerimizin tamamında 332 bin bağımsız bölümün ağır hasarlı ve yıkılmış olduğunu tespit ettik. Bu da yaklaşık 85 bin binaya denk geliyor.”

Osmaniye’de arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından enkaz ve geçici barınma alanlarının temizlenmesi, çadırkent ve konteyner kentlerimizin kurulması süreçlerinin koordineli bir şekilde yürütüldüğünü kaydeden Bakan Kurum, konuşmasına şöyle devam etti:

“Deprem bölgesindeki çalışmalarımızda hasar tespit süreci de bizim için çok önemli. Şu anda 11 ilde 7 bin 328 uzmanımızla hasar tespit çalışması yapıyoruz. Deprem bölgelerimizin tamamında 3 milyon 9 bin 563 bağımsız bölüm inceledik. Bu kapsamda 684 bin binamızı inceledik.Bu kapsamda konut, ticari ünite, depo ve köy konutlarımız gibi 332 bin 947 müstakil bölümün 332 bin 947 müstakil bölümden oluştuğunu tespit ettik. köy evleri ağır hasar görmüş ve yıkılmış, bu da yaklaşık 85.000 binaya tekabül ediyor”.

“OSMANİYE’DEKİ 3.157 BİNADAKİ 11.300 BAĞIMSIZ BÖLÜM YIKILACAK, AĞIR VEYA ACİL Tedbirler”

Osmaniye’de 3 bin 157 binada bulunan 11 bin 300 müstakil bölümün ya yıkıldığını, ağır hasar gördüğünü ya da acilen yıkılacağını tespit ettiğini belirten Bakan Kurum, “Yine bu alanda yapılan tespitler kapsamında biz de az hasarlı ve hasarsız binalar. Az hasarlı 41 bin 500 evimiz var” dedi.

11 ilimizi ve 14 milyon insanımızı derinden etkileyen bu felaketin üstesinden gelmek için ulus devlet dayanışmasını sonuna kadar taşıyacağız.”

Bakan Kurum, vatandaşların bina ve apartmanlarına ilişkin hasar tespit çalışmalarını her gün e-Devlet üzerinden öğrenebileceklerini kaydettiği konuşmasına şöyle devam etti:

“Burada hasar tespiti yapıldıktan sonra vatandaşlarımızın hasarsız binalara girmesinde bir sakınca yok. Orta hasarlı binalarımıza ise güçlendirme yapılmadan girilemiyor. Vatandaşımızın yanında olacağımızı buradan ifade etmek istiyorum.” orta hasarlı, vatandaşlarımıza vereceğimiz her türlü destekle birlikte, takviye konusunda Bakanlığımızın talimatıyla, her zaman Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, Ağır hasarlı binalarımıza giremezsiniz, altına eşya alınamaz. valiliğimizin koordinasyonunda, mal alma işlemine valimizin izni ile izin verilecektir.Tabii ki inşallah 11 ilimizi derinden etkileyen bu felaketin üstesinden gelmek için bu dayanışmayı, ulus-devlet dayanışmasını sonuna kadar taşıyacağız. 14 milyon insan”.

“ONLARI EN KISA ZAMANDA GÜVENLİ EVLERİNE ULAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZA BAŞLADIK”

Milletin sağlığı ve mutluluğu için TOKİ ile 1,18 milyon konut ürettiklerini ifade eden Bakan Kurum, “3,3 milyon konutu 20 yıla dönüştürmeyi başarmış ve bu manada Türkiye’nin kalkınmasını sağlamış bir devlet ve iradeyiz. 24 milyon insanımızın can ve mal güvenliğini yüzlerce binlerce konutla birlikte azimle ileriye taşıyarak, özel sektörümüz tarafından da uygulanan etkin yapı denetim sistemimizi, dünyanın en kapsamlı afet konutları yapım kampanyasını başlattık. Cumhuriyet tarihini 11 ilde eş zamanlı olarak.Kısa sürede sağlam ve güvenli yuvalara yerleştirmek için çalışmalarımızı başlattık.İllerimize gidiyoruz.Bu konuda her türlü desteği veren Tarım ve Orman Bakanlığımız sayesinde. Bu anlamda ihtiyaç duyulan alanları seçerek yeni yerleşim alanlarını belirliyoruz. En doğru arazi, doğru alan. t bölgesindeki vatandaşlarımıza ulaşacak” dedi.

“YENİ BÖLGE PLANLARININ HAZIRLANMASI İÇİN SÜRECİ BAŞLATTIK”

Bakan Kurum, yerleşim süreçlerinin seçiminde jeofizik ve jeoloji mühendisleri ile sismisite analizi, fay hatlarına yakınlık, toprak kalitesi, güvenlik stresi gibi konularda detaylı inceleme yaptıklarını da kaydetti. Bakan Kurum, şöyle devam etti:
“Yaptığımız 1 milyon 180 bin konut çok şükür yüksek. Aynı anlayışla yeni afet evlerimizin inşaatlarını da aynı hassasiyetle gerçekleştiriyoruz. Teknik olarak da bu alanlarda mikrobölgeleme çalışmaları yapıyoruz. daha önce yaptığımız evlerde aynı mikro bölgeleri arazi etüdleri ile birlikte çıkardık.Bu evlerin inşaatı alanlar detaylı incelenerek yapıldı ve inşallah bu evlerde de aynı hassasiyetle tüm alanların incelemesini yapacağız. yeni kırık olan alanlar.Bu incelemeler sonrasında mevcut afet bölgelerindeki yerleşimleri de gözlemleyeceğiz.Bu alanlar için master plan hazırlamaya başladık.Bölgelerdeki hasar nedeni ile yeni imar planları hazırlama süreçlerini de başlattık. Bu alanlar için toprak kalitesini, kentin gelecekteki ihtiyaçlarını, kentin kültürünü ve sosyal dinamiklerini göz önünde bulundurarak yapacağımız plan kapsamındadır. Yönetmek için tedbirler alıyoruz ama gerektiğinde imar kısıtlaması dahil yapı kısıtlaması dahil her türlü kısıtlamaya gideceğiz. Buraları şehrin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden kullanmaya çalışacağız. Buradaki vatandaşlarımızın değerlerine sahip çıkma gayreti içerisinde bu çalışmaları yürüteceğiz.”

“Vatandaşımızın TÜM İHTİYAÇLARINI TRANSFERE KADAR HAZIRLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Evleri yapana kadar hiçbir vatandaşı açıkta bırakmayacaklarını kaydeden Bakan Kurum, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, vatandaşlarımızın yeni evlerine taşınana kadar tefriş yardımı, taşınma yardımı, kira yardımı gibi tüm ihtiyaçları konusunda aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğimizi ifade etti. depreme karşı betonarme sistem ve vatandaşlarımıza maddi ve manevi destek oluyoruz.İller Bankası Genel Müdürlüğümüzün katkılarıyla belediyelerimizin alt yapısında oluşan hasarlarla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz.Tıpkı konutlarımızın yapımını da hızlı bir şekilde gerçekleştireceğimiz gibi. TOKİ Başkanlığımızla belediyelerimizin uyum içinde, devletimizin tüm desteğiyle konutlarımızın yapımını gerçekleştireceğiz.” Hep birlikte hasarlı altyapının bir an önce onarılması için çalışmalara başlayacağız. Hayatı hızla normale döndürmek için gereken her türlü adımı atacağız.”

Yoruma kapalı.

Bebek Bakıcısı
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu seo paket casibom