Bakan Kurum’dan Uydu Kent Projesi ve Yarısı Bizden Kampanyası açıklaması! “İstanbul’un silüeti değişecek”

ABD KAMPANYASI DETAYLARI

26 Nisan’da tüm konut sahipleri e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek. 29 Mayıs’a kadar. Bu uygulama kapsamında bakanlık ekiplerimiz ön incelemeye giderek tutanak tutacak. Bugün bin hanelik bir yerin dönüşümüne başlıyoruz. 100.000 konutluk rezervden 2.041 konutun temelini attık. Bugün 4.000 konutu teslim ettik. 10,5 milyar lira değerinde 6 bin 500 konutluk kentsel dönüşüm bugün tamamlandı ve teslim edildi.

Vatandaşlarımıza söyleyeceğiz, evet binanızı belirledik. Binanın üçte ikisi dönüştürülmek istiyor, rezerv alan veya yerden ne istiyorsanız bize başvurabilirsiniz. Öncelikle lokasyona odaklanacağız, bir ön görüşme, ön protokoller yapacağız. Dönüştürülecek evlerimiz 200 bini geçerse kura çekiyoruz. Vatandaşımız o mecliste yerinde isterse yerinde değerini düşeriz, bir miktar kalırsa devletimiz yarısını karşılar, bir miktar varsa onlar isterlerse TÜFE’ye endeksli 10 yılda veya memur maaş oranı, hangisi daha düşükse. Vatandaşlarımız 0,79 vade farkı ile 10 yıla kadar sabit kredi kullanarak borçlarını kapatabilecek.

2+1 konutlarımızın maliyetinin 1.5 milyon olduğunu görüyoruz. Devletimiz harcamanın yarısını yani 750 bin lirasını karşılayacak, vatandaşlarımız burada 75 bin lirayı nakit ödeyecek, kalanını da ilk taksit olan 5 bin 625 liradan itibaren 10 yılda ödeyebilecek. 3+1 konutlarımızın maliyeti 1 milyon 800 bin lira. Yarısını devletimiz karşılıyor, 900 bin lira. Vatandaşlarımız 10 yılda 900 bin lira ödediğinde 6 bin 750 lira ilk taksitle bu dönüşüme katılabilecek.

Vatandaşlarımız buraya girdi, kura çektik, anlaştık. Sözleşme yapacağız. En geç 2 yıl içinde evinizi teslim ederiz diyeceğiz. 1 yılda bitenler 16 ayda bitenler olacaktır. 2 yıl içinde vatandaşlarımıza 10 bin 500 lira transfer yardımı yapacağız. Aylık 5 bin 250 lira taksitlerle kira yardımı yapacağız.

Şimdi 6 ayda bir bakıyoruz artış olursa vatandaşlarımıza desteğimizi artırmaya devam ediyoruz. Gönüllü olmalıyız. İnsanları evlerinden çıkmaya zorlayamayız. Dolayısıyla gönüllü ve yerinde dönüşüm bu noktada önemlidir. Yıkım söz konusu olduğunda, ikamet eden ortaklarımızdan herhangi biri binanın risk durumunun analizini talep edebilir. Bina ilgili bakanlığımızın yetkilendirdiği kurumlar tarafından denetlenir ve bina riskli ise en geç 1 ay içinde o bina yıkılır. Bu binanın risk analizi ve raporunun yapılması şartıyla.

Bir ön araştırma yapacağız. 2/3 çoğunluk ciddi çoğunluktur. Bu çoğunluktan daha az, profesörlerimiz ve bilim adamlarımızla çalışıyoruz. Bu kampanya kapsamında başvuru yapan vatandaşımızın binasını inceleyip ön çalışma yapacağız. En geç 6 ay içinde bu koşullarda dönüşmek istiyorsanız 2/3 çoğunlukla bize gelin diyeceğiz. Açıklanan bu kampanyayı TOKİ başkanlığımızla birlikte yürüteceğiz. Gerekirse münferit daireler yapacağız.

200.000 yere yapılacak konut için daire başı 750.000 lira diyelim ama kalan miktarın TÜFE’ye endeksli veya kamu çalışanı maaş artış katsayısına endeksli ödeme şekli aslında yüzde 50’den fazla destekleniyor.

İSTANBUL SİLÜETİ DEĞİŞECEK

İstanbul’un silueti de değişecek, insanımızın talepleri doğrultusunda ihtiyaçları karşılanacak, çocuklarımıza yeni yeşil alanlar kazandırılacak. Bu 100 yıllık dönüşüm adını vereceğimiz ve inşallah kültürüyle, sanatıyla, eski değerleriyle, mirasıyla İstanbul’umuzu geleceğe taşıyacak bir proje olacak.

İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlarımız için şimdiden sosyal konutlar yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Şimdi 1 milyon 200 binlerdeyiz. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için son dönemde 5 milyon başvuru geldi. Sorular dahilinde yeni sosyal konutlarımızı talebe göre inşa etmeye devam edeceğiz.

Üzülürsen her sorun çözülür. Sorunlarınız olduğu sürece, onları düzeltmek için çaba gösterin. Devletimiz güçlü. Yatırımcı güven ister. Fabrika açmaya niyetliyse ülkede istikrar istiyor. 21 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımız hemen her alanda devrim niteliğinde projelerle istikrar göstermiştir. Bu nedenle, istikrar varsa, mülkünüz de para kazanacaktır. Biz güçlü bir devletiz. 106.000 dairelik inşaatına 2 buçuk ayda başladık. Elazığ, Malatya ve İzmir’de depremler oldu. Salgın süreciydi, tüm dünya enflasyon sorunuyla karşı karşıyaydı. Evlerimizi bitirip teslim ettik. Dolayısıyla bu anlayışla motive olursanız ve işinize odaklanırsanız her sorunu çözersiniz.

Devlet yönetmenin ayrı bir beceri, bilgi, tecrübe ve liyakat gerektirdiğini her zaman söylerim. Sayın Kılıçdaroğlu devleti yönetmediği için devletin nasıl yönetildiğini tam olarak bilmiyorlar. Milletimizi kandırarak, sandıklarda boş vaatlerle bedava yaparız diyorlar. Bugün Sayın Kılıçdaroğlu Adıyaman’a gitti. Orada da yıkılan evlerimizin bitmediği, vatandaşların konteynerlerde yaşadığı söylendi. 7 yıl önce Samsat’ta deprem olduğunu ısrarla söyledik. 360 ev hasar gördü. Bir yıl içinde teslim ettik, vatandaşımız 6 yıldır orada yaşıyor. Gidin görün diyoruz. Hepsi algı.

Ziyarete gittiği kompleks. Külliyeyi merhum başkanımız Kadir Topbaş’ın İBB başkanı olduğu dönemde başlatmış. Kaba inşaat bitti. Daha sonra 2019 yerel seçimlerinde CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni aldı, şantiyeyi, o yarım kalan külliyeyi terk etti. Biz de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak onların yarım bıraktığı kompleksi tamamladık. Şimdi orayı kendisi ziyaret edecek.

5 yılda 100 bin konut yapacaklarını söylediler. 4 yıl geçti, 1500 günde 1500 evin anahtarını teslim edemediler. Bugün 10.5 milyar liralık bir kentsel dönüşüme başladık. 4 bin evin temeli atıldı, 2 bin evin anahtarı teslim edildi. Sadece bugün.

Müsilajda geldik 7/24 çalıştık Marmara’dan 10 bin metreküpün üzerinde müsilajı temizledik. Bütün belediyelerimizi seferber ettik. Deprem bölgesinde bütün belediyelerimiz orada. Çalışmak isteyenle yapıyoruz, iş yapmak isteyenle yapıyoruz. Önce 4 dediler. “Bahar gelecek” dediler. Seçim kampanyası buydu. Şimdi de aynı şeyi söylüyorlar.

Projemiz 200 bin konutun yerinde dönüşüm projesi, 100 bin konut rezerv, 300 bin konut olarak başlıyoruz. Hedefimiz önümüzdeki 5 yılda bu iradeyi gerçekleştirmek. 200.000 yerinde dönüşüm için talep toplayacağız. Vatandaşlarımızdan sorular alacağız. 200 binden fazla başvuru varsa çekiliş sistemi. 200.000’in üzerinde başvuru olacağını düşünüyoruz, olması gerektiğini düşünüyorum. Bu gerçekten tarihi bir kampanyadır. Bu vizyonu ortaya koyan Cumhurbaşkanımızdır. Dediğiniz gibi 94 yılında kısıtlı imkanlarla tarihe baktığınızda hala efsane belediye başkanı. Aynı anlayışla çalışacağız.

Artık asla tutamayacağımız sözler vermiyoruz. Biz her zaman tutacağımız tarafta olduk. Üretmeyi ve çalışmayı hiç bırakmadık. Bu anlamda ilk durağımız burası. Sonra adım adım buraya böyle bir sosyal konut yapacağız. Örneğin 250 bin sosyal konut ilan ettik. Bir yanda sosyal konutlar yapacağız, diğer yanda dönüşümlü ama yerinde ama rezerv alanında dönüştürme evleri yapacağız. Bu sayede hem bina stokumuzu yenileyeceğiz hem de yeşil alanlarımızı artıracağız.

150’den fazla bilim insanımız kendi alanlarında en iyilerdir. Hepsi toprak, statik, yeni teknolojiler, çevresel etkiler, mikro bölgeler, zemin iyileştirme ile ilgili alanlarında en iyi eğitmenlerimizdir. Onların görüş ve fikirleri doğrultusunda, ülkemizde olası risklere karşı zamanında önlem almak, afet öncesi, sırası ve sonrasında koordineli bir şekilde daha hızlı ve verimli çalışmak ve korumak için etkilenen tüm kuruluşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Ülkemizi bu risklerden Veriler çok değerlidir. Depreme karşı yönetmeliklerden yeni inşaatlara kadar yeni teknolojileri uygulayacağımız tüm çalışmalarda kurumlarımız eğitmenlerimiz ile birlikte çalışmaktadır. Bir sonraki süreci hesaplamanız gerekiyor. Bu anlayışla yapıyoruz, yapacağız.

Yoruma kapalı.