Bakan Koca: Sağlık sistemi tüm afet bölgesinde çalışır durumda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde 20 bin 213 kişinin hayatını kaybettiğini, 80 bin 52 kişinin de yaralandığını söyledi.

10 ili aynı anda vuran afet nedeniyle samimi bir mücadele verildiğini vurgulayan Koca, “Bu aziz millet birlik ve beraberlik ruhu içinde elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor. Devletimiz tüm imkanlarını seferber etti. Bugün bugün yaraları iyileştirme günü.” dedi.

İnsanlık için insanüstü bir çaba sarf ettikleri için tüm millete en içten teşekkürlerini dile getiren Koca, “Dünyada eşine az rastlanır bir birliktelik ve mücadele gösteriyoruz. Acıları hep birlikte yeneceğiz. kardeş ruhumuz bu günleri atlatmamızın anahtarıdır” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Bakan Koca, “AFAD’ın ve valiliklerimizin örgütlenmesinde yardım etmek isteyen tüm vatandaşlarımızın öneminin altını çizmek isterim. Sağlık yardımı için Bakanlığımızın Kriz Koordinasyon Merkezi’ne ulaşmanız yeterlidir.” açıklama yaptı.

“İLK ETAP SAĞLIK HİZMETLERİ YERİNDE DE VERİLMEYE BAŞLADI”

Dün bölgede sağlık hizmetlerinin yürütüldüğü alanlar hakkında detaylı bilgi verdiğini, her bölgede yaralılara ilk müdahalenin nerede yapıldığı ve ihtiyaçlarına göre nereye sevk edildikleri konusunda detaylı bilgi verdiğini hatırlatan Koca, şunları kaydetti: şöyle devam etti:

“Afet bölgesinde 24 saat sağlık hizmetinin verilmesi için tüm sağlık camiamız canla başla çalışıyor. Arama kurtarma ekiplerimiz 24 saat çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede sağlık hizmeti vermek için hastanelerimiz faaliyet gösteriyor. Ben alanımız” hastaneler hizmet vermeye devam etmektedir. Müdahale çadırlarımız hastalarımıza ilk temastan sonra en yeterli hizmeti vermektedir. Bölgede hastane hizmetlerinin yanı sıra bölgede birinci basamak sağlık hizmetleri de başlamıştır. ekiplerimiz ve ambulanslarımız ile her şeyden önce köylerimizde yaralıların durumlarını kontrol edip müdahale etmek ve kronik hastalarımızın sağlık hizmetlerini aksatmamak.

Bakan Koca, sağlık sisteminin afet bölgesinin tamamında faal olduğunu söyledi.

Tespit çalışmaları devam eden yaralılar olduğunu belirten Koca, ulaşılan her türlü bilgiyi en kısa sürede tüm birimlerle paylaşmaya devam ettiklerini söyledi.

Bölgedeki sağlık hizmetlerinin durumu hakkında bilgi paylaşan Koca, “Enkaz altından kurtarılan vatandaşlarımızın acil müdahalesi sonrası toplam 20 bin hasta havadan, karadan tedavilerinin sürdürülmesi için bölge dışındaki illere sevk edildi. Ambulanslar ve deniz araçları” dedi.

“Kamuoyunda hasta çocuklarla ilgili spekülatif bilgiler dolaşıyor”

Kamuoyunda çocuk hastalarla ilgili spekülatif bilgilerin dolaştığını ve vatandaşları bu konuda bilgilendirmek istediğini belirten Koca, “Şu anda kimliği tespit edilemeyen veya yol arkadaşı olmayan 0-18 yaş grubundaki çocuklarımız, Ankara, Mersin, Adana, Kayseri ve İstanbul’daki hastanelerimizde bulunmaktayım.” Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gözetim ve gözetiminde takip ve tedavimiz devam etmektedir. Kimliğini bilmediğimiz hastalarımızın dijital fotoğraflarını yazışmalar için hazırlanan özel yazılıma yüklüyoruz. İnşallah önemli bir kısmının kimlik bilgilerine ulaşabiliriz.” ifadelerini kullandı.

“GEZGİ VEYA GEZİ ECZANE AÇARAK HİZMET VERMELERİNE İZİN VERECEĞİZ”

Bakan Koca, önemli bilgileri paylaşmak istediğini belirterek, şunları söyledi:

“Sağlık hizmeti sahra hastanelerinde ve afet bölgesinde AFAD tarafından kurulan çadırkent birimlerimizde verilmektedir. Bu merkezlerde sağlık hizmeti alan vatandaşlarımıza ilaç temini sağlanacaktır. Yeni yönetmelikle geçici ve geçici olarak açık kalmaya devam edeceklerdir. Depremin vurduğu illerimizde gezici eczaneler var.” Eczanemiz var. Vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişiminin önünde engel istemiyoruz. Başta bölge eczacıları olmak üzere eczacılarımızın deprem bölgesine hizmet verecek seyyar veya gezici eczaneler açmasını sağlayacağız.”

DEPREM BÖLGESİNDEKİ HASTALARIN DURUMU

Hastanelerin durumu hakkında açıklama yapan Koca, Adana ve Diyarbakır’daki tüm hastanelerin tam kapasite hizmet vermeye devam ettiğini, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ise tüm birimleriyle sağlık hizmetlerine devam ettiğini söyledi.

Kahramanmaraş Necip Fazıl Kısakürek Şehir Hastanesi’nin her alanda sağlık hizmeti verdiğini kaydeden Koca, Alaeddin Yavaşca Kilis Devlet Hastanesi’nin tam kapasite hizmet verdiğini, Malatya Merkez ve ilçelerindeki hastanelerin ise tam kapasite sağlık hizmeti verdiğini söyledi.

Bakan Koca, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapsamlı bir sahra hastanesi ve 16 acil müdahale ünitesi ile hizmet verdiğini, eğitim hastanesinin ise tam kapasite çalıştığını anlattı.

“DEPREMDEN EN ÇOK ETKİLENEN İLLERİN BAŞINDA HATAY VAR”

Fahrettin Koca, “Deprem felaketinde bugüne kadar 20 bin 213 kişi hayatını kaybetti, maalesef 80,52 vatandaşımız da yaralandı.” bilgisini paylaştı.

Hatay’ın depremden en çok etkilenen illerden biri olduğunu vurgulayan Koca, “Hatay’da ölü sayısı 6 bin 205, yaralı sayısı 17 bin 823. Yıkılan bina sayısı ise 2 bin 749 olarak belirlendi. 410 saha ekibi ile toplam 10 bin. Enkazda 760 arama kurtarma personelimiz görev başında.” dedi.

Koca, 41 farklı ülkeden toplam 3 bin 40 yabancının arama kurtarma çalışmalarına K-9 köpekleri ile destek verdiğini söyledi.

AFAD koordinasyonunda 7 noktada çadır kent kurulduğunu kaydeden Koca, “Toplam 9 bin 102 çadır dağıtıldı ve kuruldu. 10 ilçede 73 noktada sıcak yemek dağıtılıyor. 404 bin 780 kişiye yemek dağıtıldı. , dolayısıyla uzak. Bu noktalara 21 yer daha eklenecek.” ifadesini kullandı.

“BİRLİKTE OLMAKTAN ASLA DURMAYALIM”

İlden çıkmak isteyen Hataylılara ulaşım sağladıklarını vurgulayan Koca, bu tahliyeleri 112 Acil Çağrı Merkezi aracılığıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bakan Koca şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sözlerin değerini yitirdiği, kayıpların var olan her şeyi görünmez kıldığı acılı günlerde yaşıyoruz. Hepimizin göğsünde düğümlenen, içinize işleyen bir acı var. Ancak bugün acımızı içimize gömüp bir hayat daha kurtarmak için çabalarımıza devam edeceğiz. Son yaralımız da iyileşene kadar mücadeleye devam edeceğiz.Milletimize fayda yok.Dualarını eksik etmelerini rica ediyorum.Birlik olmaktan asla vazgeçmeyelim.Enkaz altında daha fazla insanlık kalmasın.Bugün gün. Yaraları sarmak için.Elbirliği ile üstesinden gelemeyeceğimiz felaket yoktur.Devlet burada millet burada.Milletin asil makamı ve duası burada.Müjde almak için, müjde vermek için. kalpler sismik bölgede” dedi.

Yoruma kapalı.