Bakan Kirişci ile AK Parti’li Çelik, Adana’da deprem bölgesinde

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Ömer Çelik ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu’nun eşlik ettiği Çukurova ilçesi Yurt Mahallesi’ndeki Zeray apartmanının enkazında sürdürülen arama kurtarma çalışmalarını inceledi. Adana ve yetkililerden bilgi aldı. Kirişci, burada yaptığı açıklamada, yüzyılın depremi olarak nitelendirilen sarsıntıları Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine herkesin hissettiğini kaydetti.

1939 Erzincan depreminin yakın tarihin en büyük depremi olarak bilindiğini belirten Kirişci, “Ama şu anda özellikle 04:17’deki depremin ardından 13:24’teki ikinci depremle bu deprem çok büyük bir boyut kazandı” dedi. hep birlikteydik, hep birlikteydik. Devlet ve millet kucaklaştı, kaynaştı. Bunun acısını bir an önce dindirmek ve o enkaz altında kalan her bir kardeşimize ulaşmak için büyük bir özveriyle çalışan başta AFAD olmak üzere gönüllü kuruluşlarımız, herkes, vatandaşlarımız büyük bir özveriyle çalışıyor.”

Söz konusu deprem Türkiye sınırlarının ötesinde de hissedildi. Başta Suriye olmak üzere Lübnan, İsrail ve Ürdün gibi ülkeler de etkilendi. Genelde deprem olur ve çevre illerden hemen yardıma gelirsiniz. Ama öyle bir deprem ki, çevre illerin hepsi sizden daha şiddetlisini yaşadı. Gerçekten tarif edilemez bir deprem. İkinci depremle evine girenler için, örneğin Adana için, ikinci depremde girmemesi gerektiği halde 4 bina yıkıldığı için yıkılan binalarımızın sayısı bu anlamda 11’e yükseldi. Dolayısıyla bu depremin yaralarını sarmak millet olarak hepimize düşüyor. Adana’da bu depremde an itibariyle 188 vatandaşımız hayatını kaybetti. Umarım şehit olurlar. Yaralı sayısı 3 bini geçti” dedi.

Yoruma kapalı.